SERVICES MÉDICAUX NICOLAS MATHIEU INC. (Corporation# 4440331) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 1, 2007.
| Corporation ID | 4440331 |
| Business Number | 851015156 |
| Corporation Name |
SERVICES MÉDICAUX NICOLAS MATHIEU INC. NICOLAS MATHIEU MEDICAL SERVICES INC. |
| Registered Office Address |
1620 Chemin Des Hetres Nominingue QC J0W 1R0 |
| Incorporation Date | 2007-08-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HELENE CABANA | 1620 CHEMIN DES HETRES, NOMININGUE QC J0W 1R0, Canada |
| DR. NICOLAS MATHIEU | 1620 CHEMIN DES HETRES, NOMININGUE QC J0W 1R0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-08-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-08-01 | current | 1620 Chemin Des Hetres, Nominingue, QC J0W 1R0 |
| Name | 2007-08-01 | current | SERVICES MÉDICAUX NICOLAS MATHIEU INC. |
| Name | 2007-08-01 | current | NICOLAS MATHIEU MEDICAL SERVICES INC. |
| Status | 2010-02-01 | current | Active / Actif |
| Status | 2010-01-14 | 2010-02-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-08-01 | 2010-01-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-08-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-02-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-02-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-02-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-02-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-01-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1620 CHEMIN DES HETRES |
| City | NOMININGUE |
| Province | QC |
| Postal Code | J0W 1R0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 4440323 Canada Inc. | 1620 Chemin Des Hetres, Nominingue, QC J0W 1R0 | 2007-08-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10885762 Canada Inc. | 3808 Chemin Du Tour-du-lac, Nominingue, QC J0W 1R0 | 2018-07-13 |
| 8136289 Canada Inc. | 2320 Chemin Des Sureaux, 3, Nominingue, QC J0W 1R0 | 2012-03-08 |
| Savoir Oser Inc. | 567, Chemin AimГ© Chartrand, Nominingue, QC J0W 1R0 | 2011-10-20 |
| Camp Nominingue Alumni Association | 1889 Ch Des Mesanges, Nominingue, QC J0W 1R0 | 2009-10-07 |
| 7037601 Canada Inc. | 2234 Rue SacrГ©-coeur, Nominingue, QC J0W 1R0 | 2008-09-03 |
| Gestion Henri Inc. | 132 Chemin De La Pointe Manitou, Nominingue, QC J0W 1R0 | 2008-06-20 |
| 6654584 Canada Inc. | 3426 Tour Du Lac Road, Nominingue, QC J0W 1R0 | 2006-11-09 |
| 4372662 Canada Inc. | 2791 Des Faucons, Nominingue, QC J0W 1R0 | 2006-06-09 |
| Cobra Jeans Drummondville Inc. | 1191 Chemin Tour Dulac, Lac Nominingue, QC J0W 1R0 | 2005-06-14 |
| SociÉtÉ D'investissement Annabac IncorporÉe | 1191 Chemin Tour Du Lac, Nominingue, QC J0W 1R0 | 2005-05-23 |
| Find all corporations in postal code J0W 1R0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HELENE CABANA | 1620 CHEMIN DES HETRES, NOMININGUE QC J0W 1R0, Canada |
| DR. NICOLAS MATHIEU | 1620 CHEMIN DES HETRES, NOMININGUE QC J0W 1R0, Canada |
| City | NOMININGUE |
| Post Code | J0W 1R0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nicolas Karellis Medical Services Inc. | 1380 Montgolfier, Laval, QC H7W 5E8 | 2011-10-25 |
| Services Financiers Raymond Mathieu Inc. | 3465 Rue Redpath, 202, MontrГ©al, QC H3G 2G8 | 2017-06-14 |
| Services MÉdicaux Professionnels Mathieu Dufour Inc. | 378 Avenue Fairmount Ouest, Montréal, QC H2V 2G4 | 2019-08-08 |
| Mathieu & Mathieu Importations Ltd. | 2810 Est, Boul. St-martin, Suite 204, Duvernay, Laval, QC H7E 4Y6 | 1983-09-02 |
| Placements J. Mathieu Inc. | 65 Boul. Therrien, St-mathieu De Beloeil, QC J3G 4S5 | 1977-05-09 |
| Courtier D'assurances Jean Mathieu Inc. | 65 Boulevard Therrien, St-mathieu De Beloeil, QC J3G 4S5 | 1980-05-15 |
| Services Administratifs Hjb Inc. | 1160 St. Mathieu Street, Suite 107, Montreal, QC H3H 2P4 | 1981-06-30 |
| J.e.t. Medical Services Inc. | 2100, De Marlowe Avenue, Suite 115, MontrГ©al, QC H4A 3L5 | 2018-12-11 |
| Dac Medical Services Inc. | 457 Mount Stephen Avenue, Westmount, QC H3Y 2X8 | 2014-05-28 |
| Aeh Medical Services Inc. | 131 Manuel Street, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2B3 | 2014-05-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on SERVICES MÉDICAUX NICOLAS MATHIEU INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.