HIGH TECH ELECTROFAST HARDWARE INC. (Corporation# 4440251) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 27, 2007.
| Corporation ID | 4440251 |
| Business Number | 852534817 |
| Corporation Name | HIGH TECH ELECTROFAST HARDWARE INC. |
| Registered Office Address |
183 Bates Rd. Town of Mount-royal QC H3S 1A1 |
| Incorporation Date | 2007-07-27 |
| Dissolution Date | 2011-07-20 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| TREVOR WILLIAMS | 6500 RUE VILLON, BROSSARD QC J4W 2Y1, Canada |
| GERALD JACKSON | 4079, DE LA SEINE, LAVAL QC H7W 2S2, Canada |
| MARISSA SIMON | 6500, VILLON, BROSSARD QC J4W 2Y1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-07-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-07-27 | current | 183 Bates Rd., Town of Mount-royal, QC H3S 1A1 |
| Name | 2007-07-27 | current | HIGH TECH ELECTROFAST HARDWARE INC. |
| Status | 2011-07-20 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-12-15 | 2011-07-20 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-07-27 | 2009-12-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-07-20 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-07-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 183 BATES RD. |
| City | TOWN OF MOUNT-ROYAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H3S 1A1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Diaraff Design Inc. | 504-155 Chemin Bates, Mont-royal, QC H3S 1A1 | 2020-11-27 |
| Nesting Safe Incorporated | 175 Bates Street, Mount-royal, QC H3S 1A1 | 2018-02-28 |
| 9325441 Canada Inc. | 200a-175 Bates Road, Town of Mount-roayl, QC H3S 1A1 | 2015-06-08 |
| 9325484 Canada Inc. | 200a - 175 Bates Road, Town of Mount-royal, QC H3S 1A1 | 2015-06-08 |
| Bethelink Inc. | 155 Chemin Bates, Suite 104, Mont-royal, QC H3S 1A1 | 2011-10-13 |
| 4373219 Canada Inc. | 175 Bates Road, Suite 201, Mont-royal, QC H3S 1A1 | 2006-07-06 |
| 4167015 Canada Inc. | 245 Bates Rd, Town of Mount Royal, QC H3S 1A1 | 2004-01-14 |
| 4206690 Canada Inc. | 165, Chemin Bates, MontrÉal, QC H3S 1A1 | 2003-11-28 |
| Les RÉsidences LapiniÈre (brossard) Inc. | 175, Chemin Bates, Bureau 100, Mont-royal, QC H3S 1A1 | 2002-10-24 |
| 4089448 Canada Inc. | 245 Bates Road, Montreal, QC H3S 1A1 | 2002-07-01 |
| Find all corporations in postal code H3S 1A1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| TREVOR WILLIAMS | 6500 RUE VILLON, BROSSARD QC J4W 2Y1, Canada |
| GERALD JACKSON | 4079, DE LA SEINE, LAVAL QC H7W 2S2, Canada |
| MARISSA SIMON | 6500, VILLON, BROSSARD QC J4W 2Y1, Canada |
| City | TOWN OF MOUNT-ROYAL |
| Post Code | H3S 1A1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| DÉmÉnagement Et Distribution Express High-tech Inc. | 400 3rd Avenue S.w., #1000, Calgary, AB T2P 4H2 | 1993-12-17 |
| Cwm High Tech Consulting Corp. | 190 Cityscape Common Ne., Calgary, AB T3N 0P8 | 2011-01-22 |
| Les Initiatives Haute-tech H.i. Inc. | 110 Chestnut Drive, Baie D'urfe, QC H9X 2L9 | 1984-11-26 |
| Lab High-tech Inc. | 10075, Rue D'Г‰vora, QuГ©bec, QC G2B 0K6 | 2006-06-19 |
| High-tech Harvesters Inc. | 33, Ch. Boudreau, Ste-rose, NB E1X 2Y4 | 2004-12-02 |
| Sj High-tech Pro Ltd. | 222 Vintage Gate, Brampton, ON L6X 5B2 | 2016-04-24 |
| Welldone High-tech Inc. | 22 Belinda Sq, Scarborough, ON M1W 3M2 | 2015-05-28 |
| High-tech Cyber Solutions Inc. | 483, Bay Street, Toronto, ON M5G 1P5 | 2019-09-17 |
| Gamma High-tech Inc. | 8, Roehampton Cres., Brampton, ON L6Y 2R4 | 2007-04-05 |
| Pro Circuit High-tech Nutrition Inc. | 225 Industriel, Delson, QC J5B 1W3 | 1992-12-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on HIGH TECH ELECTROFAST HARDWARE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.