EXCAVATION GILLES LADOUCEUR INC. (Corporation# 4440102) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 4440102 |
| Business Number | 101709772 |
| Corporation Name | EXCAVATION GILLES LADOUCEUR INC. |
| Registered Office Address |
1620 Croissant Newman Dorval QC H9P 2R8 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ROGER THEORET | 107, DORAL, L'ILE-BIZARD QC H9E 1R9, Canada |
| MICHEL THEORET | 89, PROMENADE ST-LOUIS, NOTRE-DAME-DE-L'ILE-PERROT QC J7V 7P2, Canada |
| DANIEL THEORET | 43, RUE LEVIS, MERCIER QC J6R 1H7, Canada |
| RAYNALD THEORET | 596 Lakeshore Road, Beaconsfield QC H9W 4K4, Canada |
| YVON THEORET | 38, CROISSANT THIBAUDEAU, L'ILE-BIZARD QC H9C 2T5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-09-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-10-31 | current | 1620 Croissant Newman, Dorval, QC H9P 2R8 |
| Address | 2007-09-01 | 2007-10-31 | 50 Hazelnut, Kirkland, QC H9H 4L6 |
| Name | 2007-09-01 | current | EXCAVATION GILLES LADOUCEUR INC. |
| Status | 2007-09-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-09-01 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 3089029. Section: |
| 2007-09-01 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 818216. Section: |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2016-08-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2014-09-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2014-09-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Excavation Gilles Ladouceur Inc. | 50 Hazelnut, Kirkland, QC H9H 4L6 | 1979-02-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Equipement Drym Ltee | 1620 Newman, Dorval, QC H9P 2R8 | 1985-05-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Skyservice Air Ambulance Intl. Inc. | 9025 Av. Ryan, Dorval, QC H9P 1A2 | 2016-11-03 |
| 9859527 Canada Association | 9501 Ryan Ave, Dorval, QC H9P 1A2 | 2016-08-08 |
| Centre De Finition D'aÉronefs AÉro Toy Store (canada) De MontrÉal Inc. | 9501, Avenue Ryan, Dorval, QC H9P 1A2 | 2008-03-26 |
| Private Sky Financing Ltd. | 9025 Ryan Avenue, Pierre Elliot Trudeau Airport, Dorval, QC H9P 1A2 | 2007-09-26 |
| 4366891 Canada Inc. | 9785 Ryan Avenue, Dorval, QC H9P 1A2 | 2006-11-23 |
| 4306473 Canada Inc. | 9625 Avenue Ryan, Dorval, QC H9P 1A2 | 2005-07-26 |
| Corporation Starlink F.b.o. International Inc. | 9025 Avenue Ryan, Dorval, QC H9P 1A2 | 2002-11-15 |
| Corporation Starlink Inc. | 9025, Avenue Ryan, Dorval, QC H9P 1A2 | 2002-09-04 |
| O.g. Aviation Inc. | 9325, Avenue Ryan, Dorval, QC H9P 1A2 | 2002-07-11 |
| 3966895 Canada Inc. | 9025 Ryan, Dorval, QC H9P 1A2 | 2001-11-08 |
| Find all corporations in postal code H9P | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ROGER THEORET | 107, DORAL, L'ILE-BIZARD QC H9E 1R9, Canada |
| MICHEL THEORET | 89, PROMENADE ST-LOUIS, NOTRE-DAME-DE-L'ILE-PERROT QC J7V 7P2, Canada |
| DANIEL THEORET | 43, RUE LEVIS, MERCIER QC J6R 1H7, Canada |
| RAYNALD THEORET | 596 Lakeshore Road, Beaconsfield QC H9W 4K4, Canada |
| YVON THEORET | 38, CROISSANT THIBAUDEAU, L'ILE-BIZARD QC H9C 2T5, Canada |
| City | DORVAL |
| Post Code | H9P 2R8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Denis Ladouceur Excavation Limited | 2220 Mer Bleu, Orleans, ON K1C 1S8 | 1983-05-13 |
| Gilles CÔtÉ Excavation Inc. | 100 36e Avenue, Saint Zotique, QC J0P 1Z0 | |
| Excavation Gilles Bergeron (1988) Inc. | 576 Ch. Du 4e Rang, Sherbrooke, QC J1C 0A1 | 1987-07-10 |
| Gilles Bouchard Excavation Inc. | 4399 Rue Champagne, Pierrefonds, QC H9H 2Y8 | 1985-05-31 |
| Excavation Gilles Blais Ltee | 271 Presqu'ile, Charlemagne, QC J5Z 3B1 | 1978-02-27 |
| Dembi Excavation Inc. | 1036 Route 269, St-gilles De Lotbiniere, QC G0S 2P0 | 1985-05-31 |
| Gilles Cote Excavation Inc. | 3420 12e Avneue Nord, Fleurimont, QC J1H 5H3 | 1979-03-29 |
| Excavation Gilles & Rene Desaulniers Inc. | 3413 Boul. Des Hetres, Shawinigan, QC G9N 3B7 | 1983-06-17 |
| Entretien D'helicopteres Ladouceur Ltee | Box 303 Stn Amf, Dorval, QC | 1977-10-20 |
| Richard Ladouceur Enterprises Ltd. | 295 Boulevard Maloney, Gatineau, QC | 1978-06-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on EXCAVATION GILLES LADOUCEUR INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.