FISH for Jesus Inc. (Corporation# 4440005) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 23, 2007.
| Corporation ID | 4440005 |
| Business Number | 843174012 |
| Corporation Name | FISH for Jesus Inc. |
| Registered Office Address |
1510 7th Street Brandon MB R7A 3W4 |
| Incorporation Date | 2007-08-23 |
| Dissolution Date | 2016-07-03 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DIANE THORPE | 1510 7TH ST., BRANDON MB R7A 3W4, Canada |
| DAVID THORPE | 1510 7TH ST., BRANDON MB R7A 3W4, Canada |
| SANDRA STEWART | 118 CHESTNUT ST., WINNIPEG MB R3G 1R3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-08-23 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2007-08-23 | current | 1510 7th Street, Brandon, MB R7A 3W4 |
| Name | 2007-08-23 | current | FISH for Jesus Inc. |
| Status | 2016-07-03 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-02-04 | 2016-07-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-08-23 | 2016-02-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-07-03 | Dissolution | Section: 222 |
| 2007-08-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2010-12-13 | |
| 2010 | 2009-12-15 | |
| 2009 | 2008-12-14 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Funds for Furry Friends | Suite 208-740, Brandon, MB R7A 0K9 | 2004-02-06 |
| Brandon Chamber of Commerce | 1043 Rosser Ave, Brandon, MB R7A 0L5 | 1883-05-14 |
| Jianhua Trucking Inc. | 1241 Rosser Avenue, Brandon, MB R7A 0M1 | 2018-08-15 |
| 4029763 Canada Inc. | 1327 Rosser Avenue, Brandon, MB R7A 0M3 | 2002-03-19 |
| Zuwaaganhew Inc. | 230 Princess Avenue, Brandon, MB R7A 0N4 | 2020-03-15 |
| More Clean Energy Consulting and Construction Management Ltd. | F-801 Princess Ave., Brandon, MB R7A 0P5 | 2019-04-17 |
| Bh Brandon Computers Inc. | 940 Princess Avenue, Suite 6, Brandon, MB R7A 0P6 | 1999-07-13 |
| First Look Inc. | 1 - 1040 Princess Avenue, Brandon, MB R7A 0P8 | 2010-10-12 |
| Innovative Audiology Incorporated | 1-1040 Princess Ave, Brandon, MB R7A 0P8 | 2010-03-31 |
| Berkshire Mb Ltd. | 1-1040 Princess Avenue, Brandon, MB R7A 0P8 | 2006-08-08 |
| Find all corporations in postal code R7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DIANE THORPE | 1510 7TH ST., BRANDON MB R7A 3W4, Canada |
| DAVID THORPE | 1510 7TH ST., BRANDON MB R7A 3W4, Canada |
| SANDRA STEWART | 118 CHESTNUT ST., WINNIPEG MB R3G 1R3, Canada |
| City | BRANDON |
| Post Code | R7A 3W4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jesus Your Saviour Christian Church Inc. | 4894 Boulevard Robert, Suite 30, Montreal, QC H1R 2T7 | 1998-04-28 |
| Placements A.m. Fish Ltee | 26 Briardale, Hampstead, QC H3X 3N6 | 1962-12-28 |
| Jesus Christ Anointed Church | 5 William Paddison Dr, Barrie, ON L4M 0G3 | 2018-10-24 |
| L'eglise De Notre Eternel Jesus-christ De La Foi Apostolique | 52 Scullion Avenue, Buckingham, QC J8L 3V6 | 1993-04-23 |
| Les Beaux-arts Sheldon Fish Inc. | 4250 Sherbrooke St West, Suite 23, Westmount, QC H3Z 1C4 | 1997-02-07 |
| Gestion D'avantages Concurrentiels Big Fish Canada Inc. | 4566 Rue Beauchesne, Laval, QC H7T 2T7 | 2011-05-27 |
| Tropical Fish Brands Inc. | 3262 F-x Tessier, Vaudreuil-dorion, QC J7V 5V5 | 2006-10-06 |
| Capitaine Kip Fish & Chips Inc. | 16 Chauret, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 1M7 | 1986-12-11 |
| Holding Anne Fish Inc. | 30 Cote St-antoine, Westmount, QC H3Y 2H7 | 1992-06-02 |
| Jelli Fish Kids Inc. | 550 Rue Deslauriers, Saint-laurent, QC H4N 1V8 |
Please comment or provide details below to improve the information on FISH for Jesus Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.