LESLOIS SHAW FOUNDATION (Corporation# 4439988) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 22, 2007.
| Corporation ID | 4439988 |
| Business Number | 834356818 |
| Corporation Name | LESLOIS SHAW FOUNDATION |
| Registered Office Address |
3109 Bloor Street West Toronto ON M8X 1E2 |
| Incorporation Date | 2007-08-22 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| VIRGINIA SHAW | Hummingbird Hill, 90 SANDY LANE ESTATES, ST. JAMES BB24011, Barbados |
| ALBERT E. BATES | 5 Lampman Drive, Fenwick ON L0S 1C0, Canada |
| LAURA BUCKLEY | 25 Telegram Mews Apt. # 2306, Toronto ON M5V 3Z1, Canada |
| DIANNE SHAW | 47 PHEASANT LANE, ETOBICOKE ON M9A 1T5, Canada |
| DAWN SANTONE | 192 Sleepy Hollow Road, Town of Blue Mountains ON L9Y 0S8, Canada |
| NATALIE MAEV | 3600 Yonge Street Apt. # 923, Toronto ON M4N 3R8, Canada |
| TANYA TAYLOR | 30 Rosedale Road, TORONTO ON M4W 2P3, Canada |
| Nicola Shaw | 32 Nelson Circle, Newmarket ON L3X 1R1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-12-24 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2007-08-22 | 2013-12-24 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2013-12-24 | current | 3109 Bloor Street West, Toronto, ON M8X 1E2 |
| Address | 2008-03-31 | 2013-12-24 | 25 Bethridge Road, Toronto, ON M9W 1M7 |
| Address | 2007-08-22 | 2008-03-31 | 181 Bay Street, Suite 2500, Toronto, ON M5J 2T7 |
| Name | 2007-08-22 | current | LESLOIS SHAW FOUNDATION |
| Status | 2013-12-24 | current | Active / Actif |
| Status | 2007-08-22 | 2013-12-24 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-04-07 | Amendment / Modification |
Directors Limits Changed. Section: 201 |
| 2013-12-24 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2007-08-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-10-08 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-11-14 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-05-15 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bothwell Parish Canada | 3109 Bloor Street West, Toronto, ON M8X 1E2 | 2015-01-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12316536 Canada Inc. | 3271 Bloor St W, Unit 202, Toronto, ON M8X 1E2 | 2020-09-03 |
| Fortunehill Homes Inc. | 3271 Bloor Street West Unit 202, Etobicoke, ON M8X 1E2 | 2020-04-08 |
| Caiden Media Inc. | 3271 Bloor St W Unit 202, Toronto, ON M8X 1E2 | 2019-10-15 |
| The Meagan Bebenek Research Institute | 3273 Bloor Street West, Suite 201, Etobicoke, ON M8X 1E2 | 2007-01-11 |
| Meagan Bebenek Foundation | 3273 Bloor Street West, Suite 201, Etobicoke, ON M8X 1E2 | 2019-08-29 |
| Cj Drain & Plumbing Inc. | 3271 Bloor St W Unit 202, Toronto, ON M8X 1E2 | 2019-11-08 |
| Gentle Paw Inc. | 3271 Bloor St W, Unit 202, Toronto, ON M8X 1E2 | 2020-10-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12455153 Canada Inc. | 571 Prince Edward Drive North, Unit 611, Etobicoke, ON M8X 0A1 | 2020-10-28 |
| 12247852 Canada Inc. | 571 Prince Edward Drive North, Etobicoke, ON M8X 0A1 | 2020-08-05 |
| 6304311 Canada Inc. | 4196, Dundas Street West, #314, Toronto, ON M8X 0A3 | 2004-11-01 |
| 6131999 Canada Inc. | 508 - 4196 Dundas Street West, Toronto, ON M8X 0A3 | 2003-08-26 |
| 11834584 Canada Ltd. | 201-30 Old Mill Road, Toronto, ON M8X 0A5 | 2020-01-09 |
| Kate Stuart Design Inc. | 9 Old Mill Terrace, Toronto, ON M8X 1A1 | 2015-03-06 |
| W-tara Inc. | 47 Old Mill Terrace, Etobicoke, ON M8X 1A1 | 2010-12-31 |
| Canadian Institute of Finance and Management International Inc. | 2336a Bloor Street West, Suite 200, Toronto, ON M8X 1A1 | 2002-07-04 |
| 8365679 Canada Incorporated | 52 Old Mill Terrace, Toronto, ON M8X 1A2 | 2012-12-04 |
| 8189005 Canada Inc. | 60 Old Mill Terrace, Toronto, ON M8X 1A2 | 2012-05-09 |
| Find all corporations in postal code M8X | ||
| Name | Address |
|---|---|
| VIRGINIA SHAW | Hummingbird Hill, 90 SANDY LANE ESTATES, ST. JAMES BB24011, Barbados |
| ALBERT E. BATES | 5 Lampman Drive, Fenwick ON L0S 1C0, Canada |
| LAURA BUCKLEY | 25 Telegram Mews Apt. # 2306, Toronto ON M5V 3Z1, Canada |
| DIANNE SHAW | 47 PHEASANT LANE, ETOBICOKE ON M9A 1T5, Canada |
| DAWN SANTONE | 192 Sleepy Hollow Road, Town of Blue Mountains ON L9Y 0S8, Canada |
| NATALIE MAEV | 3600 Yonge Street Apt. # 923, Toronto ON M4N 3R8, Canada |
| TANYA TAYLOR | 30 Rosedale Road, TORONTO ON M4W 2P3, Canada |
| Nicola Shaw | 32 Nelson Circle, Newmarket ON L3X 1R1, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M8X 1E2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Inspirit Foundation | 180 Shaw Street, Suite 314, Toronto, ON M6J 2W5 | 1984-04-27 |
| Linkgear Foundation | 1236 Shaw Street, Toronto, ON M6G 3P1 | 2018-05-31 |
| 3858278 Canada Foundation | 180 Shaw Street, Suite 314, Toronto, ON M6J 2W5 | 2001-01-19 |
| Compagnie D.t. Shaw LimitГ©e | 724, Lexington Avenue, Westmount, QC H3Y 1K6 | |
| Compagnie D.t. Shaw Limitee | 515 Deslauriers St, St. Laurent 379, QC H4N 1W2 | 1961-12-08 |
| Shaw Steel Holdings Inc. | 22 J-f. Kennedy Blvd., Saint-jerome, QC J7Y 4B6 | 2008-03-14 |
| Gestion Famille Shaw Inc. | 800 Place Victoria, Suite 3400, Montreal, QC H4Z 1E9 | |
| La Compagnie De Gestion D.t. Shaw Limitee | 20 John Street, Vankleek Hill, ON K0B 1R0 | 1981-07-30 |
| Shaw Fifth Element Strategies Inc. | 3181 Thousand Acre Road, Portland, ON K0G 1V0 | 2000-07-20 |
| Protection De Tuyauterie Shaw Limitee | 25 Bethridge Road, Rexdale, ON M9W 1M7 |
Please comment or provide details below to improve the information on LESLOIS SHAW FOUNDATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.