EAST COAST CONNECTED (Corporation# 4439872) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 16, 2007.
| Corporation ID | 4439872 |
| Business Number | 841879950 |
| Corporation Name | EAST COAST CONNECTED |
| Registered Office Address |
115 Hiltz Avenue Toronto ON M4L 2N7 |
| Incorporation Date | 2007-08-16 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 4 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CHRISTOPHER CROWELL | 472 BERESFORD AVENUE, TORONTO ON M6S 3B8, Canada |
| NATHAN SNOWIE | 115 HILTZ AVENUE, TORONTO ON M4L 2N7, Canada |
| CORY BABIAK | 4132 MEDLAND DRIVE, BURLINGTON ON L7M 4Z8, Canada |
| JEFF MUZZERALL | 890 ROYAL YORK ROAD, TORONTO ON M8Y 2V6, Canada |
| LYNETTE MANDERSON | 1201-241 REDPATH AVENUE, TORONTO ON M4P 2K8, Canada |
| OLGA YOUNG | 5 CHURCH LANE, WINDSOR JUNCTION NS B2T 1G7, Canada |
| SCOTT HOWARD | 17 TOTTERIDGE ROAD, TORONTO ON M9A 1A9, Canada |
| KALEIGH MACMASTER | 125 DONLANDS AVENUE, TORONTO ON M4J 3P3, Canada |
| BOBBY HENNESSEY | 6 PIRANDELLO STREET, TH13, TORONTO ON M6K 0B1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-06-02 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2007-08-16 | 2016-06-02 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2016-06-02 | current | 115 Hiltz Avenue, Toronto, ON M4L 2N7 |
| Address | 2007-08-16 | 2016-06-02 | 915 King St West, Ste 107, Toronto, ON M6K 3M2 |
| Name | 2016-06-02 | current | EAST COAST CONNECTED |
| Name | 2007-08-16 | 2016-06-02 | East Coast Connected |
| Status | 2016-06-02 | current | Active / Actif |
| Status | 2016-01-20 | 2016-06-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-08-16 | 2016-01-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-06-02 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2007-08-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wellinghall Consulting Incorporated | 11 Tompkins Mews, Toronto, ON M4L 0A1 | 2016-12-06 |
| Guidanti Inc. | 218-66 Kippendavie Ave, Toronto, ON M4L 0A4 | 2018-03-28 |
| 10278777 Canada Limited | 315-66 Kippendavie Avenue, Toronto, ON M4L 0A4 | 2017-06-13 |
| Mcs 33 Corp. | 66 Kippendavie Avenue, Suite 216, Toronto, ON M4L 0A4 | 2017-05-07 |
| You Sell Cars Inc. | 66 Kippendavie Avenue, Suite 102, Toronto, ON M4L 0A4 | 2019-10-04 |
| 9422374 Canada Inc. | 5 Vince Ave, Toronto, ON M4L 0A6 | 2015-08-28 |
| Reidmount Discovery Inc. | 13 Vince Avenue, Toronto, ON M4L 0A6 | 2015-04-20 |
| Hero Capital Inc. | 32 Vince Ave, Toronto, ON M4L 0A6 | 2007-09-26 |
| Hero Mortgage Services Inc. | 32 Vince Ave, Toronto, ON M4L 0A6 | 2008-01-14 |
| 10654027 Canada Inc. | 32 Vince Ave, Toronto, ON M4L 0A6 | 2018-02-27 |
| Find all corporations in postal code M4L | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CHRISTOPHER CROWELL | 472 BERESFORD AVENUE, TORONTO ON M6S 3B8, Canada |
| NATHAN SNOWIE | 115 HILTZ AVENUE, TORONTO ON M4L 2N7, Canada |
| CORY BABIAK | 4132 MEDLAND DRIVE, BURLINGTON ON L7M 4Z8, Canada |
| JEFF MUZZERALL | 890 ROYAL YORK ROAD, TORONTO ON M8Y 2V6, Canada |
| LYNETTE MANDERSON | 1201-241 REDPATH AVENUE, TORONTO ON M4P 2K8, Canada |
| OLGA YOUNG | 5 CHURCH LANE, WINDSOR JUNCTION NS B2T 1G7, Canada |
| SCOTT HOWARD | 17 TOTTERIDGE ROAD, TORONTO ON M9A 1A9, Canada |
| KALEIGH MACMASTER | 125 DONLANDS AVENUE, TORONTO ON M4J 3P3, Canada |
| BOBBY HENNESSEY | 6 PIRANDELLO STREET, TH13, TORONTO ON M6K 0B1, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4L 2N7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Societe De Construction De Pipelines East Coast Inc. | 2125 Rue St Marc, Suite 309, Montreal, QC H3H 2P1 | 1972-05-13 |
| La Cie Du CafÉ East Coast Inc. | 4794 Boulevard Notre Dame, Laval, QC H7W 1V1 | 1996-10-23 |
| East Coast Limestone Inc. | 285 Place D'youville Suite 31, MontrГ©al, QC H2Y 2A4 | 2015-12-23 |
| East Coast Commodities Inc. | 199, De La Rotonde, Suite 2508, MontrГ©al, QC H3E 0C1 | 2013-05-24 |
| BÉnÉfices Coast To Coast Inc. | 24 Sunny Acres, Baie D'urfe, QC H9X 3B6 | 2001-04-19 |
| Coast To Coast International Group Ltd. | 4 & 5-1312 Britannia Road East, Mississauga, ON L4W 1C8 | 2010-05-06 |
| Coast To Coast Bay Castle Development Corporation | 4-1312 Britannia Road East, Mississauga, ON L4W 1C8 | 2011-05-24 |
| Coast To Coast (canada) Automotive Sales Group Ltd. | 8170 Montview Road, Suite 204, Montreal, QC | 1977-08-25 |
| Connected Rates Inc. | 3621 Hwy 7 East, Suite 508, Markham, ON L3R 0G6 | 2018-02-09 |
| Coast To Coast Fruits and Vegetables Corp. | 7350 1st Avenue, Montreal, QC H2A 3J4 | 2007-02-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on EAST COAST CONNECTED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.