4421582 CANADA INC. (Corporation# 4421582) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 19, 2007.
| Corporation ID | 4421582 |
| Business Number | 832783559 |
| Corporation Name | 4421582 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1210 De Maisonneuve Blvd. West Suite 16a Montreal QC H3A 0A2 |
| Incorporation Date | 2007-11-19 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Yaron Braz | 1210 de Maisonneuve Blvd. West, Apt. 16A, Montreal QC H3A 0A2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-11-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-07-24 | current | 1210 De Maisonneuve Blvd. West, Suite 16a, Montreal, QC H3A 0A2 |
| Address | 2012-12-10 | 2015-07-24 | 2874 Jean Gascon Street, Montreal, QC H4R 2T4 |
| Address | 2009-08-20 | 2012-12-10 | 5450 Cote-de-liesse, Montreal, QC H4P 1A5 |
| Address | 2007-11-19 | 2009-08-20 | 568 Orly Avenue, Dorval, QC H9P 1E9 |
| Name | 2007-11-19 | current | 4421582 CANADA INC. |
| Status | 2017-03-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2007-11-19 | 2017-03-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-12-07 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2011-10-27 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2007-11-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2015-06-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2013-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2013-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 4421582 Canada Inc. | 303-3075 Ernest-hemingway Avenue, Saint-laurent, QC H4R 0A7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Napoleon Exchange World Inc. | 1210 De Maisonneuve Blvd. West, Suite 17d, Montreal, QC H3A 0A1 | 2001-02-01 |
| 7918933 Canada Inc. | 1210 De Maisonneuve Blvd. West, Montreal, QC H3A 0A1 | 2011-07-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10643866 Canada Inc. | 1210 Boul. De Maisonneuve O, 10b, MontrГ©al, QC H3A 0A2 | 2018-08-01 |
| Canadian Initiative for Furthering Education Inc. | 1210 Boulevard De Maisonneuve Ouest 18b, MontrГ©al, QC H3A 0A2 | 2018-03-29 |
| Chefsy Inc. | 1210 De Maisonneuve Boulevard West, Suite 23a, MontrГ©al, QC H3A 0A2 | 2018-03-06 |
| Leasepass Inc. | 1210 De Maisonneuve O., Apt. 3f, Montreal, QC H3A 0A2 | 2017-07-24 |
| Cyberdeck Consulting Corp. | 1210 Boulevard De Maisonneuve Ouest, MontrГ©al, QC H3A 0A2 | 2016-03-31 |
| Precious Market Inc. | 18e - 1210 De Maisonneuve W., MontrГ©al, QC H3A 0A2 | 2015-09-24 |
| Kwesi Inc. | 1210 De Maisonnueve Blvd West, 23c, Montreal, QC H3A 0A2 | 2015-03-27 |
| Narbom Westmount Condominium Inc. | 11a-1210, Boul. De Maisonneuve Ouest, MontrГ©al, QC H3A 0A2 | 2015-03-10 |
| 8793280 Canada Inc. | 1210 Boul De Maisonneuve Ouest Apt 1608, MontrГ©al, QC H3A 0A2 | 2014-02-18 |
| 8610819 Canada Inc. | 3b-1210 De Maisonneuve Ouest, MontrÉal, QC H3A 0A2 | 2013-08-19 |
| Find all corporations in postal code H3A 0A2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Yaron Braz | 1210 de Maisonneuve Blvd. West, Apt. 16A, Montreal QC H3A 0A2, Canada |
| City | Montreal |
| Post Code | H3A 0A2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 4421582 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.