4421451 CANADA INC. (Corporation# 4421451) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 20, 2007.
| Corporation ID | 4421451 |
| Business Number | 848738555 |
| Corporation Name | 4421451 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
287 Rue Forest Wood Rosemere QC J7A 2C8 |
| Incorporation Date | 2007-08-20 |
| Dissolution Date | 2011-07-20 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KAM CHIU CHAN | 287, RUE FOREST WOOD, ROSEMERE QC J7A 2C8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-08-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-08-20 | current | 287, Rue Forest Wood, Rosemere, QC J7A 2C8 |
| Name | 2007-08-20 | current | 4421451 CANADA INC. |
| Status | 2011-07-20 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2010-01-14 | 2011-07-20 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-08-20 | 2010-01-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-07-20 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-08-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Scout Investments Services Ltd. | 287, South Kingsway, Toronto, ON M6S 3V3 | 2015-02-19 |
| A3&i Consulting Limited | 287, Casson Pt, Milton, ON L9E 0A1 | 2016-10-11 |
| Bpei Automation Technology Inc. | 287, Cairncroft Rd, Oakville, ON L6J 4M5 | 2016-03-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Quartier Hockey Inc. | 281 Forestwood, Rosemere, QC J7A 2C8 | 2017-05-17 |
| Calcha Construction Inc. | 281 Rue Forestwood, RosemГЁre, QC J7A 2C8 | 2014-05-13 |
| Kanda Xp Inc. | 287, Rue Forestwood, RosemГЁre, QC J7A 2C8 | 2012-06-06 |
| Les Distributions Safia Inc. | 271 Forestwood, RosemГЁre, QC J7A 2C8 | 2008-10-07 |
| Kanda Sushi Bar Inc. | 287 Rue Forestwood, Rosemere, QC J7A 2C8 | 2006-05-24 |
| 4198808 Canada Inc. | 275, Forestwood, RosemГЁre, QC J7A 2C8 | 2005-01-17 |
| Future Forge Corporation | 275 Forestwood Street, RosemГ€re, Quebec, QC J7A 2C8 | 2002-11-26 |
| 3506631 Canada Inc. | 227 Forestwood, Rosemere, QC J7A 2C8 | 1998-07-01 |
| Philing Expo Inc. | 275 Rue Forestwood, RosemГ€re, QC J7A 2C8 | 1997-06-10 |
| Selco Stand - Design - Communication Inc. | 275 Rue Forestwood, RosemГ€re, QC J7A 2C8 | 1985-12-06 |
| Find all corporations in postal code J7A 2C8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| KAM CHIU CHAN | 287, RUE FOREST WOOD, ROSEMERE QC J7A 2C8, Canada |
| City | ROSEMERE |
| Post Code | J7A 2C8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 4421451 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.