SOUTH FOUNDATION (Corporation# 4421230) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 6, 2007.
| Corporation ID | 4421230 |
| Business Number | 844194019 |
| Corporation Name | SOUTH FOUNDATION |
| Registered Office Address |
Suite 203 - 815 Hornby Street Vancouver BC V6Z 2E6 |
| Incorporation Date | 2007-09-06 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 21 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Chelsea Reed | Suite 405 - 270 Simcoe Street, Victoria BC V8V 1K7, Canada |
| KIRAN NAYAR | 1625 McLEAN DRIVE, VANCOUVER BC V5L 5E3, Canada |
| Alexandra Turnbull | 1144 Victoria Drive, Vancouver BC V5L 4G5, Canada |
| JALANA GRANT | 20320 94A AVENUE, LANGLEY BC V1M 1G2, Canada |
| Aniko Alfaro | 3851 West 22nd Avenue, Vancouver BC V6S 1J8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-02-12 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2007-09-06 | 2014-02-12 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2020-01-31 | current | Suite 203 - 815 Hornby Street, Vancouver, BC V6Z 2E6 |
| Address | 2014-02-12 | 2020-01-31 | 1500 W. Georgia Street, Suite 1250, Vancouver, BC V6G 2Z6 |
| Address | 2012-03-31 | 2014-02-12 | 1500 West Georgia Street, Suite 1250 P.o. Box: 62, Vancouver, BC V6G 2Z6 |
| Address | 2010-03-31 | 2012-03-31 | 1500 West Georgia Street, Suite 1555 P.o. Box: 62, Vancouver, BC V6G 2Z6 |
| Address | 2007-09-06 | 2010-03-31 | 1500 West Georgia Street, Suite 1555, Vancouver, BC V6G 2Z6 |
| Name | 2015-07-31 | current | SOUTH FOUNDATION |
| Name | 2007-09-06 | 2015-07-31 | FAMILIES AT THE CENTRE |
| Status | 2014-02-12 | current | Active / Actif |
| Status | 2007-09-06 | 2014-02-12 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-07-31 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 201 |
| 2014-02-12 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2007-09-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-01-28 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2018-12-20 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-12-12 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ratanak International | Suite 203 - 815 Hornby Street, Vancouver, BC V6Z 2E6 | 1996-05-28 |
| Koinonikos Foundation | Suite 203 - 815 Hornby Street, Vancouver, BC V6Z 2E6 | 1996-06-14 |
| Comtrans Foundation | Suite 203 - 815 Hornby Street, Vancouver, BC V6Z 2E6 | 1998-04-09 |
| Smooth Stones Foundation | Suite 203 - 815 Hornby Street, Vancouver, BC V6Z 2E6 | 1999-03-04 |
| Being Grateful Foundation | Suite 203 - 815 Hornby Street, Vancouver, BC V6Z 2E6 | 2000-03-31 |
| Charis Global Community Aid | Suite 203 - 815 Hornby Street, Vancouver, BC V6Z 2E6 | 2004-05-14 |
| Women's W.o.r.k. (women Offering Resources & Knowledge) | Suite 203 - 815 Hornby Street, Vancouver, BC V6Z 2E6 | 2006-05-04 |
| Urban Rural Mission Global Partners Foundation | Suite 203 - 815 Hornby Street, Vancouver, BC V6Z 2E6 | 2006-07-26 |
| Michael and Inna O'brian Family Foundation | Suite 203 - 815 Hornby Street, Vancouver, BC V6Z 2E6 | 2006-09-20 |
| Sasamat Foundation | Suite 203 - 815 Hornby Street, Vancouver, BC V6Z 2E6 | 2006-09-29 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Robyn Ottolini Music Inc. | 203 – 815 Hornby Street, Vancouver, BC V6Z 2E6 | 2020-09-25 |
| 3hause Dwellings Inc. | 500-815 Hornby Street, Vancouver, BC V6Z 2E6 | 2018-06-07 |
| 9574611 Canada Inc. | Suite 605-815 Hornby St., Vancouver, BC V6Z 2E6 | 2016-01-06 |
| Bramble Berry Tales Media Inc. | #203-815 Hornby Street, Vancouver, BC V6Z 2E6 | 2015-08-04 |
| Fishermen Helping Kids With Cancer | C/o Caldwell & Co Law Corp, 404 - 815 Hornby St., Vancouver, BC V6Z 2E6 | 2013-08-01 |
| Powered By Pace Inc. | C/o Murphy and Company LLP, #203-815 Hornby Street, Vancouver, BC V6Z 2E6 | 2013-01-18 |
| Dalit Freedom Network Canada Foundation | 203 -815 Hornby Street, Vancouver, BC V6Z 2E6 | 2009-06-24 |
| Avicenna Vision | Suite 203- 815 Hornby Street, Vancouver, BC V6Z 2E6 | 2008-09-24 |
| Give A Better Life Foundation | Suite 203-815 Hornby Street, Vancouver, BC V6Z 2E6 | 2008-04-11 |
| Sondela Society | Suite 203 815 Hornby Street, Vancouver, BC V6Z 2E6 | 2006-07-06 |
| Find all corporations in postal code V6Z 2E6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Chelsea Reed | Suite 405 - 270 Simcoe Street, Victoria BC V8V 1K7, Canada |
| KIRAN NAYAR | 1625 McLEAN DRIVE, VANCOUVER BC V5L 5E3, Canada |
| Alexandra Turnbull | 1144 Victoria Drive, Vancouver BC V5L 4G5, Canada |
| JALANA GRANT | 20320 94A AVENUE, LANGLEY BC V1M 1G2, Canada |
| Aniko Alfaro | 3851 West 22nd Avenue, Vancouver BC V6S 1J8, Canada |
| City | Vancouver |
| Post Code | V6Z 2E6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The South Shore Educational Foundation | 81 Green Street, Saint-lambert, QC J4P 1S4 | 1997-07-23 |
| Willpower Institute Foundation | 10020 - 100th Street, 3200 Telus House, South Tower, Edmonton, AB T5J 0N3 | 2000-12-27 |
| Earth Ecology Foundation | S. 12, C 15, Rr #1, South Slocan, BC V0G 2G0 | 1993-10-12 |
| Ask Foundation | 370 Queen Street South, Mississauga, ON L5M 1M2 | 2017-05-26 |
| The Canadian Heroes Foundation | 142 Catharine St South, Hamilton, ON L8N 2J8 | 2014-01-15 |
| The Cowan Foundation | 705 Fountain South North, Cambridge, ON N1R 5T2 | 1982-06-28 |
| The Buchan Family Foundation | 75 South Drive, Toronto, ON M4W 1R5 | 1995-12-12 |
| The Bear Foundation | 500 Queen Street South, Bolton, ON L7E 5S5 | 2000-07-19 |
| Youth4future Foundation | 81 George Street South, Brampton, ON L6Y 1P4 | 2020-11-09 |
| My Goal Foundation | 2093 - 28 South Unionville, Markham, ON L3R 4P9 | 2020-12-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on SOUTH FOUNDATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.