CANADIANS ASSISTING INTERNATIONAL DEVELOPMENT (Corporation# 4421205) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 30, 2007.
| Corporation ID | 4421205 |
| Business Number | 841839814 |
| Corporation Name | CANADIANS ASSISTING INTERNATIONAL DEVELOPMENT |
| Registered Office Address |
5788 203 Street Langley BC V3A 1W3 |
| Incorporation Date | 2007-08-30 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 5 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LINUS PFISTER | SCWANDERBAD STREET 12A, STEFFISBURG 3612, Switzerland |
| DONALD STENSON | 1141 ADDERLEY STREET, NORTH VANCOUVER BC V7L 1T5, Canada |
| ALISTAR YOUNG | 7357 181 STREET, SURREY BC V4N 6B1, Canada |
| ROY FRANCIS | #4 - 35931 EMPRESS DRIVE, ABBOTSFORD BC V3G 2M8, Canada |
| BRENT FRIESEN | 30140 NICHOLSON ROAD, ABBOTSFORD BC V4X 2G5, Canada |
| MELVIN WIEBE | 7403 200A STREET, LANGLEY BC V2Y 3G5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-07-17 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2007-08-30 | 2014-07-17 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2020-03-03 | current | 5788 203 Street, Langley, BC V3A 1W3 |
| Address | 2014-07-17 | 2020-03-03 | 305-2692 Clearbrook Road, Abbotsford, BC V2T 2Y8 |
| Address | 2007-08-30 | 2014-07-17 | 2692 Clearbrook Road, #305, Abbotsford, BC V2T 2Y8 |
| Name | 2014-07-17 | current | CANADIANS ASSISTING INTERNATIONAL DEVELOPMENT |
| Name | 2007-08-30 | 2014-07-17 | CANADIANS ASSISTING INTERNATIONAL DEVELOPMENT |
| Status | 2014-07-17 | current | Active / Actif |
| Status | 2007-08-30 | 2014-07-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-07-17 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2007-08-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2017-08-26 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2016 | 2016-08-27 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2015 | 2014-09-20 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bayats Manufacturing Ltd. | 202-5758 203 Street, Langley City, BC V3A 1W3 | 2020-08-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12509407 Canada Inc. | 5430 201 Street, Langley City, BC V3A 0A2 | 2020-11-20 |
| Pearls Furniture and Mattresses Inc. | C100, 20670 Langley Bypass, Langley, BC V3A 0A3 | 2015-08-31 |
| Axon Pech Enterprise Ltd. | 101b - 20795 Langley Bypass, Langley, BC V3A 0A3 | 2013-02-06 |
| Vana & Mg Ltd. | 47 - 20821fraser Hwy, Suite 428, Langley Township, BC V3A 0B6 | 2020-04-03 |
| Achieve Anything Foundation | 47-20821 Fraser Highway, Langley, BC V3A 0B6 | 2016-04-04 |
| Lwn Brainmagic Inc. | 47-2081 Fraser Highway, Suite 461, Langley, BC V3A 0B6 | 2010-04-22 |
| Corvus Aviation Services Inc. | Unit 47 - 20821 Fraser Highway, Langley, BC V3A 0B6 | 2010-02-11 |
| Tutors On Call Canada Inc. | Suite 430, 47-20821 Fraser Hwy., Langley, BC V3A 0B6 | 2014-05-08 |
| Eronada Corporation | 308-21009 56 Ave, Langley, BC V3A 0C9 | 2013-03-13 |
| Cuci Bottega Corp. | 20058 Fraser Highway, Unit 103, Langley, BC V3A 0E5 | 2020-03-01 |
| Find all corporations in postal code V3A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LINUS PFISTER | SCWANDERBAD STREET 12A, STEFFISBURG 3612, Switzerland |
| DONALD STENSON | 1141 ADDERLEY STREET, NORTH VANCOUVER BC V7L 1T5, Canada |
| ALISTAR YOUNG | 7357 181 STREET, SURREY BC V4N 6B1, Canada |
| ROY FRANCIS | #4 - 35931 EMPRESS DRIVE, ABBOTSFORD BC V3G 2M8, Canada |
| BRENT FRIESEN | 30140 NICHOLSON ROAD, ABBOTSFORD BC V4X 2G5, Canada |
| MELVIN WIEBE | 7403 200A STREET, LANGLEY BC V2Y 3G5, Canada |
| City | Langley |
| Post Code | V3A 1W3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadians Assisting Asokore Mampong Inc. | 133 Black Hawkway, Willowdale, ON M2R 3L7 | 1986-09-04 |
| Canadians Assisting In Relief Efforts Society | #5-15243, 91 Avenue, Surrey, BC V3R 8P8 | 1994-05-25 |
| Airsa Professional Development for New Canadians In The Arts | 2200 Lake Shore Boulevard West, Unit 1609, Toronto, ON M8V 1A4 | 2015-12-22 |
| International Canadians Campgrounds Limited | P.o.box 2119, Orillia, ON | 1971-03-16 |
| Development International H & H Corp. | 4999 St-catherine St. West, Suite 227, Montreal, QC | 1978-06-16 |
| SolidaritÉ Pour Le DÉveloppement International (solideve International) | 1900 Marquis Avenue, #74, Ottawa, ON K1J 8J2 | 2011-06-02 |
| J.marcoux Assisting Inc. | 1511-550 Taylor St., Vancouver, BC V6G 1N3 | 2016-09-14 |
| Dental Assisting Educators of Canada | 11216 - 24 Ave Nw, Edmonton, AB T6J 4Y6 | 2014-01-01 |
| Wellness Virtual Assisting Incorporated | 64 Brucker Road, Barrie, ON L4N 8H9 | 2018-12-01 |
| Aging2 Halifax - Assisting Seniors To Age Well | 22 Piccadilly Close, Stillwater Lake, NS B3Z 1N2 | 2020-02-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on CANADIANS ASSISTING INTERNATIONAL DEVELOPMENT.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.