Sprott Resource Lending Corp. (Corporation# 4421191) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 4421191 |
| Business Number | 105523310 |
| Corporation Name | Sprott Resource Lending Corp. |
| Registered Office Address |
Suite 2750 Royal Bank Plaza South Tower 200 Bay Street Toronto ON M5J 2J2 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 3 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Paul Dimitriadis | 1 Bedford Road, Apartment 1903, Toronto ON M5R 2B5, Canada |
| Donald Darrell Copeland | 4521 Durling Place, Victoria BC V8N 4Y9, Canada |
| DALE PENIUK | 1360 JEFFERSON AVENUE, WEST VANCOUVER BC V7T 2B2, Canada |
| STEWART J.L. ROBERTSON | 6125 GENDALOUGH PLACE, VANCOUVER BC V6N 1S5, Canada |
| WESLEY DAVID BLACK | 1501-1328 Marinaside Crescent, VANCOUVER BC V6Z 3B3, Canada |
| Peter Fritz Grosskopf | 60 Binscarth Road, Toronto ON M4W 1Y4, Canada |
| ALISTAIR MURRAY SINCLAIR | 1712 ACADIA STREET, VANCOUVER BC V6T 1R3, Canada |
| William Murray John | 14 Riverdale Avenue, Toronto ON M4K 1C3, Canada |
| BRIAN BAYLEY | 4143 RANGER CRESCENT, NORTH VANCOUVER BC V7R 3K8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-08-22 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-05-18 | current | Suite 2750 Royal Bank Plaza South Tower, 200 Bay Street, Toronto, ON M5J 2J2 |
| Address | 2008-02-07 | 2011-05-18 | Suite 1700, Park Place, 666 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 2X8 |
| Address | 2007-08-22 | 2008-02-07 | 595 Howe Street, 10th Floor, Vancouver, BC V6C 2T5 |
| Name | 2010-09-08 | current | Sprott Resource Lending Corp. |
| Name | 2007-08-22 | 2010-09-08 | QUEST CAPITAL CORP. |
| Status | 2013-07-24 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2007-08-22 | 2013-07-24 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-07-24 | Arrangement | |
| 2011-05-18 | Amendment / Modification |
RO Changed. Section: 178 |
| 2010-09-08 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2010-08-18 | Amendment / Modification |
Directors Limits Changed. Section: 178 |
| 2008-12-30 | Amendment / Modification | |
| 2008-06-09 | Amendment / Modification | |
| 2007-08-22 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: British Columbia / Colombie-Britannique |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2012-06-14 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| 2010 | 2010-05-18 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| 2009 | 2009-05-21 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sprott Resource Lending Corp. | 200 Bay Street, Suite 2600, Royal Bank Plaza, South Tower, Toronto, ON M5J 2J1 |
| Address | Suite 2750 Royal Bank Plaza South Tower |
| City | Toronto |
| Province | ON |
| Postal Code | M5J 2J2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11328034 Canada Inc. | 2350-200 Bay St, South Tower, Rbc Plaza, Toronto, ON M5J 2J2 | 2019-03-29 |
| The Organ Project | Rbc Plaza South Tower, Suite 2305, 200 Bay Street, Toronto, ON M5J 2J2 | 2016-05-24 |
| Metals House (canada) Inc. | 2925-200 Bay St., Toronto, ON M5J 2J2 | 2016-05-20 |
| Sprott Power Corp. | 2700 Royal Bank Plaza, South Tower, 200 Bay Street, Toronto, ON M5J 2J2 | 2010-05-26 |
| Bpc Penco II Corporation | 200 Bay Street, Suite 2100, Royal Bank Plaza, South Tower, Toronto, ON M5J 2J2 | 2008-09-04 |
| Ccnmatthews Acquisition Limited | 200 Bay Street, Suite 2010, Royal Bank Plaza, South Tower, Toronto, ON M5J 2J2 | 2006-12-14 |
| Gestion De Portefeuilles Tr Inc. | Royal Bank Plaza North, Suite 500 P.o. Box:70, Toronto, ON M5J 2J2 | 1989-10-18 |
| Itco Properties (1982) Ltd. | Royal Bank Plaza - North Tower, 14th Floor P.o.box 75, Toronto, ON M5J 2J2 | 1980-03-17 |
| Chimu Holdings Limited | 200 Bay Steet, Suite 2910 P.o. Box 62, Toronto, ON M5J 2J2 | 1968-12-23 |
| Starlaw Holdings Limited | Royal Bank Plaza, N Tower, 14th Floor Po Box 76, Toronto, ON M5J 2J2 | |
| Find all corporations in postal code M5J 2J2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Paul Dimitriadis | 1 Bedford Road, Apartment 1903, Toronto ON M5R 2B5, Canada |
| Donald Darrell Copeland | 4521 Durling Place, Victoria BC V8N 4Y9, Canada |
| DALE PENIUK | 1360 JEFFERSON AVENUE, WEST VANCOUVER BC V7T 2B2, Canada |
| STEWART J.L. ROBERTSON | 6125 GENDALOUGH PLACE, VANCOUVER BC V6N 1S5, Canada |
| WESLEY DAVID BLACK | 1501-1328 Marinaside Crescent, VANCOUVER BC V6Z 3B3, Canada |
| Peter Fritz Grosskopf | 60 Binscarth Road, Toronto ON M4W 1Y4, Canada |
| ALISTAIR MURRAY SINCLAIR | 1712 ACADIA STREET, VANCOUVER BC V6T 1R3, Canada |
| William Murray John | 14 Riverdale Avenue, Toronto ON M4K 1C3, Canada |
| BRIAN BAYLEY | 4143 RANGER CRESCENT, NORTH VANCOUVER BC V7R 3K8, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5J 2J2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sprott Private Resource Lending (mp II) Inc. | 2600-200 Bay Street, Toronto, ON M5J 2J1 | |
| Sprott Resource Corp. | 855 - 2nd Street S.w., Suite 3500, Calgary, AB T2P 4J8 | 1994-08-19 |
| Sprott Resource Coal Holdings Corp. | 199 Bay Street, Suite 4000, Toronto, ON M5L 1A9 | 2018-01-29 |
| Sprott Resource Consulting Gp Inc. | 199 Bay Street, Ste. 4000, Commerce Court West, Toronto, ON M5L 1A9 | 2011-09-26 |
| Sprott Resource Holdings Inc. | Royal Bank Plaza, South Tower, 200 Bay Street, Suite 2600, Toronto, ON M5J 2J1 | |
| Sprott Power Corp. | 2700 Royal Bank Plaza, South Tower, 200 Bay Street, Toronto, ON M5J 2J2 | 2010-05-26 |
| Urealdeal Lending Corp. | 8430 128 Street, Surrey, BC V3W 4G3 | 2012-07-20 |
| Eq Lending Corp. | 7959 Wedgewood Street, Burnaby, BC V5E 2E7 | |
| Forward Lending Corp. | 1129 Brock St S, Whitby, ON L1N 4M1 | 2020-10-01 |
| Laers Canadian Private Lending Corp. | 31 Adelaide St E., P.o. Box 4, Toronto, ON M5C 2H8 | 2004-12-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on Sprott Resource Lending Corp..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.