PACIFIC SPIRIT FOUNDATION (Corporation# 4421183) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 22, 2007.
| Corporation ID | 4421183 |
| Business Number | 847388154 |
| Corporation Name | PACIFIC SPIRIT FOUNDATION |
| Registered Office Address |
#1250-1500 West Georgia Street Vancouver BC V6G 2Z6 |
| Incorporation Date | 2007-08-22 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 21 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PETER MUENCH | 4220 EVERGREEN AVENUE, WEST VANCOUVER BC V7V 1H1, Canada |
| GOTTFRIED MUENCH | 4220 EVERGREEN AVENUE, WEST VANCOUVER BC V7V 1H1, Canada |
| BEVERLY MUENCH | 4220 EVERGREEN AVENUE, WEST VANCOUVER BC V7V 1H1, Canada |
| DAVID MUENCH | 10551 ADAMS CIRCLE, NORTHGLENN CO 80233, United States |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-10-02 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2007-08-22 | 2014-10-02 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-10-02 | current | #1250-1500 West Georgia Street, Vancouver, BC V6G 2Z6 |
| Address | 2012-03-31 | 2014-10-02 | 1500 West Georgia Street, Suite 1250 P.o. Box: 62, Vancouver, BC V6G 2Z6 |
| Address | 2011-03-31 | 2012-03-31 | 1250 West Georgia Street, Suite 1555 P.o. Box: 62, Vancouver, BC V6G 2Z6 |
| Address | 2007-08-22 | 2011-03-31 | 1500 West Georgia Street, Suite 1555 P.o. Box: 62, Vancouver, BC V6G 2Z6 |
| Name | 2014-10-02 | current | PACIFIC SPIRIT FOUNDATION |
| Name | 2007-08-22 | 2014-10-02 | PACIFIC SPIRIT FOUNDATION |
| Status | 2014-10-02 | current | Active / Actif |
| Status | 2007-08-22 | 2014-10-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-02 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2007-08-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2017-12-26 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2016-11-03 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2016 | 2016-11-03 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | #1250-1500 WEST GEORGIA STREET |
| City | VANCOUVER |
| Province | BC |
| Postal Code | V6G 2Z6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Fondation Maillardville Du Canada | #1250-1500 West Georgia Street, Box 62, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 1996-02-28 |
| Tovarisch Foundation | #1250-1500 West Georgia Street, Box 62, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 1996-11-01 |
| Canadian Heritage Preservation Foundation | #1250-1500 West Georgia Street, Box 62, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 1996-12-05 |
| African Children's Choir | #1250-1500 West Georgia Street, Box 62, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 1998-04-30 |
| Global Charity Fund | #1250-1500 West Georgia Street, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 1998-12-15 |
| Mighty Oaks Foundation | #1250-1500 West Georgia Street, Box 62, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2001-12-28 |
| The Just Society | #1250-1500 West Georgia Street, Box 62, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2006-02-07 |
| Institute for Freedom and Justice | #1250-1500 West Georgia Street, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2006-05-08 |
| Three Angels Broadcasting Network Canada | #1250-1500 West Georgia Street, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 1994-11-30 |
| Indoor Playground Fund | #1250-1500 West Georgia Street, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2007-10-04 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dial A Service Canada Inc. | Suite 1300,1500 West Georgia Street, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2020-01-07 |
| Farbene | 1250 - 1500 West Georgia St., Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2019-09-30 |
| Metropo Technology Ltd. | 1500 - 480 West Georgia Street, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2019-02-28 |
| Agro Alternative Inc. | 1325-1500 West Gerogia Street, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2018-10-28 |
| Foundation for Sport and Knowledge | 1290 - 1500 West Georgia Street, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2018-10-21 |
| Daisy Media Corporation | 1500 West Georgia Street, 13th Floor, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2018-03-09 |
| Adsmart Technology Inc. | 1500 West Georgia St Suite 1300, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2017-10-27 |
| Euro Lithium Inc. | C/o Elc Law Corp., Suite 1300 -- 1500 West Georgia Street, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2017-09-18 |
| Malgia Financial Accounting Ltd. | 1500 W Georgia St, 13thfloor, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2017-01-17 |
| 9895647 Canada Inc. | 1300-1500 W Georgia St, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2016-09-06 |
| Find all corporations in postal code V6G 2Z6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PETER MUENCH | 4220 EVERGREEN AVENUE, WEST VANCOUVER BC V7V 1H1, Canada |
| GOTTFRIED MUENCH | 4220 EVERGREEN AVENUE, WEST VANCOUVER BC V7V 1H1, Canada |
| BEVERLY MUENCH | 4220 EVERGREEN AVENUE, WEST VANCOUVER BC V7V 1H1, Canada |
| DAVID MUENCH | 10551 ADAMS CIRCLE, NORTHGLENN CO 80233, United States |
| City | VANCOUVER |
| Post Code | V6G 2Z6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pacific Spirit Resource Inc. | Ph03-1103 Leslie St., Toronto, ON M3C 4G8 | 2011-07-19 |
| Pacific Spirit Ventures Ltd. | 900 Waterfront Centre, 200 Burrard Street, Po Box 48600, Vancouver, BC V7X 1T2 | 1995-07-21 |
| The Keg Spirit Foundation | 10100 Shellbridge Way, Richmond, BC V6X 2W7 | 2001-04-17 |
| Canadian Spirit Foundation | 840 First Ave. W, Owen Sound, ON N4K 4K4 | 2013-08-08 |
| Fusion Spirit Foundation | 219 Durham St., New Westminster, BC V3L 1X4 | 2020-09-01 |
| The Lord's Spirit Foundation | 2215 Markham Rd, Toronto, ON M1B 2W3 | 2018-10-19 |
| Never Giveup Spirit Foundation Inc. | 26 Fieldview Drive, Brampton, ON L6P 2X7 | 2017-04-12 |
| Spirit Walk Foundation | 96 Second Street, Box 1314, Campbellford, ON K0L 1L0 | 2017-08-09 |
| Fruit of The Spirit Foundation | 101 Larkfield Drive, Toronto, ON M3B 2H6 | 2016-08-16 |
| Noble Spirit Foundation | #301-291 East 2nd Avenue, Vancouver, BC V5T 1B8 | 1996-12-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on PACIFIC SPIRIT FOUNDATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.