Covenant Planning Group Inc. (Corporation# 4420951) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 4420951 |
| Business Number | 863621090 |
| Corporation Name | Covenant Planning Group Inc. |
| Registered Office Address |
#5 - 15243 - 91 Avenue Surrey BC V3R 8P8 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GLENN SCOTT MURRAY | 12866 28A Avenue, Surrey BC V4A 3V2, Canada |
| MICHAEL R. GIBNEY | 10295 167A STREET, SURREY BC V4N 5H2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-07-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-03-13 | current | #5 - 15243 - 91 Avenue, Surrey, BC V3R 8P8 |
| Address | 2007-07-01 | 2008-03-13 | 20385 64 Avenue, Langley, BC V2Y 1N5 |
| Name | 2007-07-01 | current | Covenant Planning Group Inc. |
| Status | 2015-07-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2007-07-01 | 2015-07-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-07-01 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 3774651. Section: |
| 2007-07-01 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 4420934. Section: |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2014-07-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-07-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-06-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Covenant Planning Group Inc. | 13889 104th Avenue, #200, Surrey, BC V3T 1W8 | 2000-07-17 |
| Covenant Planning Group Inc. | #211 - 17660 - 65a Avenue, Surrey, BC V3S 5N4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kingdom Now International | #5 - 15243 91 Avenue, Surrey, BC V3R 8P8 | 2012-03-22 |
| The Office of International Diplomacy | #5-15243, 91 Avenue, Surrey, BC V3R 8P8 | 2006-02-09 |
| Bfm (clarkson) Enterprises Society | #5 - 15243 91 Avenue, Surrey, BC V3R 8P8 | 2005-06-01 |
| Light In The East, Canada | 15243 91 Avenue, #5, Surrey, BC V3R 8P8 | 2003-04-25 |
| Resource Leadership International for Theological Education | #5 - 15243 91 Ave, Surrey, BC V3R 8P8 | 1995-08-29 |
| 9349731 Canada Inc. | #5 - 15243 - 91 Avenue, Surrey, BC V3R 8P8 | |
| Canadians Assisting In Relief Efforts Society | #5-15243, 91 Avenue, Surrey, BC V3R 8P8 | 1994-05-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Something Earthy Foods Inc. | 231-14861 98 Ave, Surrey, BC V3R 0A2 | 2013-05-01 |
| Jerusalem Grill Limited | 14669 Wellington Drive, Surrey, BC V3R 0A4 | 2018-06-10 |
| Bluntly Co. Inc. | 118-15380 102a Avenue, Surrey, BC V3R 0B3 | 2019-08-02 |
| Reflex Creative Solutions, Inc. | #121-15380 102a Avenue, Surrey, BC V3R 0B3 | 2003-05-14 |
| Xtreme Home Transformations Inc. | 15385 101a Avenue, Unit 112, Surrey, BC V3R 0B4 | 2020-11-25 |
| Deflying Fitness Incorporated | 421-15385 101a Ave, Surrey, BC V3R 0B4 | 2013-08-26 |
| Rigabyte Inc. | 10180 153 St, #225, Surrey, BC V3R 0B5 | 2015-04-07 |
| 10435279 Canada Ltd. | 101-10091 156 Street, Surrey, BC V3R 0C1 | 2017-10-04 |
| 7032757 Canada Ltd. | 10091 156 Street, Unit 101, Surrey, BC V3R 0C1 | 2008-08-25 |
| 10628611 Canada Inc. | 217-14968 101a Avenue, Surrey, BC V3R 0E8 | 2018-02-12 |
| Find all corporations in postal code V3R | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GLENN SCOTT MURRAY | 12866 28A Avenue, Surrey BC V4A 3V2, Canada |
| MICHAEL R. GIBNEY | 10295 167A STREET, SURREY BC V4N 5H2, Canada |
| City | Surrey |
| Post Code | V3R 8P8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| B.p.g. - The Benefits Planning Group Ltd. | 360 Main Street, 30th Floor, Winnipeg, MB R3C 4G1 | |
| Ferme Du Covenant Inc. | 1277 Pilon, Clarence Creek, ON K0A 1N0 | 2009-03-31 |
| Covenant Film Productions Inc. | 1100 De La GauchetiГ€re Street West, Suite 280, Montreal, QC H3B 2S2 | 2005-07-18 |
| Sage Planning Group Ltd. | 94 Kincora Heights Nw, Calgary, AB T3R 1N5 | 2010-02-01 |
| Protectors Group Life Planning Inc. | 215 George St.n., Peterborough, ON K9J 3G7 | 2007-10-17 |
| Id Planning Group Inc. | Unit 23 & 24 - 5160 Explorer Drive, Mississauga, ON L4W 4T7 | 2014-11-19 |
| Carroll Thatcher Planning Group Inc. | 136 Macassa Circle, Kanata, ON K2T 1J7 | |
| All-wealth Planning Group Ltd. | 2061 Portage Avenue, Winnipeg, MB R3J 0K9 | 2020-03-01 |
| Epg Estate Planning Group Inc. | 333 11th Ave S.w., Suite 610, Calgary, AB T2R 1L9 | 1983-06-03 |
| Planning Financier Psf Inc. | 360 Ouest, Notre-dame, Suite 302, Montreal, QC H2Y 1T9 | 1986-02-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on Covenant Planning Group Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.