Badinger Enterprises Canada Inc. (Corporation# 4420853) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 11, 2007.
| Corporation ID | 4420853 |
| Business Number | 858131758 |
| Corporation Name | Badinger Enterprises Canada Inc. |
| Registered Office Address |
1006 Fort Street Suite 103 Victoria BC V8V 3K4 |
| Incorporation Date | 2007-06-11 |
| Dissolution Date | 2011-07-20 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BRUCE ALLAN BADINGER | 3510 S. DEARBORN CT., SPOKANE WA 99223, United States |
| ISABEL WEEKS-LAMBERT | 103-1006 FORT STREET, VICTORIA BC V8V 3K4, Canada |
| TAMI JO BADINGER | 3510 S. DEARBORN CT., SPOKANE WA 99223, United States |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-06-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-06-11 | current | 1006 Fort Street, Suite 103, Victoria, BC V8V 3K4 |
| Name | 2007-06-11 | current | Badinger Enterprises Canada Inc. |
| Status | 2011-07-20 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-11-17 | 2011-07-20 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-06-11 | 2009-11-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-07-20 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-06-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Raymond R. Forseth Holdings Ltd. | 1006 Fort Street, 201, Victoria, BC V8V 3K4 | 1983-09-28 |
| Prt Management Inc. | 1006 Fort Street, Suite 101, Victoria, BC V8V 3K4 | |
| Maplesun Investments Ltd. | 1006 Fort Street, #103, Victoria, BC V8V 3K4 | 1984-12-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Luminatus Consulting Ltd. | 203-1022 Fort St., Victoria, BC V8V 3K4 | 2017-05-01 |
| Archedi Design Incorporated | 201-1028 Fort St, Victoria, BC V8V 3K4 | 2010-08-01 |
| Indynamics Consulting Ltd. | #202 - 1006 Fort Street, Victoria, BC V8V 3K4 | 2003-03-19 |
| Pmi Investments Ltd. | 1028 Fort St., Suite 4, Victoria, BC V8V 3K4 | 1997-12-19 |
| Joya Products Inc. | #103-1006 Fort Street, Victoria, BC V8V 3K4 | 1996-01-25 |
| James J. Halliday Enterprises Ltd. | 201 - 1006 Fort Street, Victoria, BC V8V 3K4 | 1981-04-28 |
| Prt Management Inc. | 101-1006 Fort Street, Victoria, BC V8V 3K4 | |
| Prt Growing Services Ltd. | 101 - 1006 Fort Street, Victoria, BC V8V 3K4 | |
| Prt Growing Services Ltd. | #101 - 1006 Fort Street, Victoria, BC V8V 3K4 | |
| Pacific Regeneration Technologies Inc. | 101 - 1006 Fort Street, Victoria, BC V8V 3K4 | |
| Find all corporations in postal code V8V 3K4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BRUCE ALLAN BADINGER | 3510 S. DEARBORN CT., SPOKANE WA 99223, United States |
| ISABEL WEEKS-LAMBERT | 103-1006 FORT STREET, VICTORIA BC V8V 3K4, Canada |
| TAMI JO BADINGER | 3510 S. DEARBORN CT., SPOKANE WA 99223, United States |
| City | VICTORIA |
| Post Code | V8V 3K4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Enterprises E.a.h. Ltee | 800 Victoria Square, Suite 612, Montreal, QC H4Z 1H6 | 1974-08-30 |
| L.a.f. Enterprises Inc. | 3418 Garrard Road, Whitby, ON L1R 2C1 | |
| Enterprises Braxo Inc. | 1155 Boul Rene-levesque Ouest, Buearu 2500, Montreal, QC H3B 2K4 | |
| Les Enterprises P.g. Mc Cormick Ltee | 3015 Halpern North Street, St. Laurent, QC H4S 1P5 | 1974-07-17 |
| Blythe Enterprises Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 1900, MontrГ©al, QC H3A 3G4 | |
| Les Enterprises Harlequin Limitee | 225 Duncan Mill Rd, Suite 605, Don Mills, ON M3B 1Z3 | 1949-01-29 |
| Oz Enterprises 2013 Limited | 3333 Graham Blvd., Suite 400, Montreal, QC H3R 3L5 | |
| Les Enterprises Dodger Bleue Ltee. | 220 Bay Street, Suite 700, Toronto, ON M5J 2W4 | 1996-03-01 |
| Leznoff Enterprises Ltd. | 6535 Waverley Avenue, Montreal, QC H2V 4M2 | 1968-03-20 |
| Vinjamur Enterprises Inc. | 35 Kingsbridge Garden Circle, Suite 2804, Mississauga, ON L5R 3Z5 | 2004-02-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on Badinger Enterprises Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.