JOHANNSON FAMILY FOUNDATION (Corporation# 4420811) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 6, 2007.
| Corporation ID | 4420811 |
| Business Number | 858129950 |
| Corporation Name | JOHANNSON FAMILY FOUNDATION |
| Registered Office Address |
1500 W Georgia Street, Suite 1250 Vancouver BC V6G 2Z6 |
| Incorporation Date | 2007-06-06 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 21 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| TAMARA LAWRENCE JOHANNSON | 3961 SHARON PLACE, WEST VANCOUVER BC V7V 4T6, Canada |
| CATJHY JOHANNSON | 3439 CAPILANO ROAD, NORTH VANCOUVER BC V7R 4H9, Canada |
| WNEDY JOHANNSON | 301-699 CARDERO STREET, VANCOUVER BC V6G 3H7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-10-16 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2007-06-06 | 2014-10-16 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-10-16 | current | 1500 W Georgia Street, Suite 1250, Vancouver, BC V6G 2Z6 |
| Address | 2011-03-31 | 2014-10-16 | 1250 West Georgia Street, Box 62, Suite 1555, Vancouver, BC V6G 2Z6 |
| Address | 2007-06-06 | 2011-03-31 | 1500 West Georgia Street, Box 62, Suite 1555, Vancouver, BC V6G 2Z6 |
| Name | 2014-10-16 | current | JOHANNSON FAMILY FOUNDATION |
| Name | 2007-06-06 | 2014-10-16 | JOHANNSON FAMILY FOUNDATION |
| Status | 2014-10-16 | current | Active / Actif |
| Status | 2007-06-06 | 2014-10-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-16 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2007-06-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-01-02 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-01-06 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2016 | 2016-12-01 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 1500 W Georgia Street, Suite 1250 |
| City | Vancouver |
| Province | BC |
| Postal Code | V6G 2Z6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Education Forum | 1500 W Georgia Street, Suite 1250, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 1996-07-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dial A Service Canada Inc. | Suite 1300,1500 West Georgia Street, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2020-01-07 |
| Farbene | 1250 - 1500 West Georgia St., Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2019-09-30 |
| Metropo Technology Ltd. | 1500 - 480 West Georgia Street, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2019-02-28 |
| Agro Alternative Inc. | 1325-1500 West Gerogia Street, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2018-10-28 |
| Foundation for Sport and Knowledge | 1290 - 1500 West Georgia Street, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2018-10-21 |
| Daisy Media Corporation | 1500 West Georgia Street, 13th Floor, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2018-03-09 |
| Adsmart Technology Inc. | 1500 West Georgia St Suite 1300, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2017-10-27 |
| Euro Lithium Inc. | C/o Elc Law Corp., Suite 1300 -- 1500 West Georgia Street, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2017-09-18 |
| Malgia Financial Accounting Ltd. | 1500 W Georgia St, 13thfloor, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2017-01-17 |
| 9895647 Canada Inc. | 1300-1500 W Georgia St, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2016-09-06 |
| Find all corporations in postal code V6G 2Z6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| TAMARA LAWRENCE JOHANNSON | 3961 SHARON PLACE, WEST VANCOUVER BC V7V 4T6, Canada |
| CATJHY JOHANNSON | 3439 CAPILANO ROAD, NORTH VANCOUVER BC V7R 4H9, Canada |
| WNEDY JOHANNSON | 301-699 CARDERO STREET, VANCOUVER BC V6G 3H7, Canada |
| City | Vancouver |
| Post Code | V6G 2Z6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bernard & Norton Wolf Family Foundation | 170 Avenue Road, Suite 2004, Toronto, ON M5R 0A4 | |
| Waterstone Foundation | 29 North Drive, Toronto, ON M9A 4R1 | |
| Haq Family Foundation | 681 Kama Pl, Ottawa, ON K1J 8W2 | 2003-02-06 |
| Sdv Family Foundation | 116 Caribou Road, Toronto, ON M5N 2B2 | 2014-06-26 |
| Solcz Family Foundation | One Riverside Dr. W. #404, Windsor, ON N9A 5K3 | 2016-09-15 |
| C and C Family Foundation | 36 Gordon Road, Toronto, ON M2P 1E1 | 2016-11-30 |
| The Gal Family Foundation | 155 Country Carriage Way, Carp, ON K0A 1L0 | 2018-10-25 |
| Kheterpal Family Foundation | 25 The Esplanade, Toronto, ON M5E 1W5 | 2017-11-29 |
| Pastor Family Foundation | 4 St. Margarets Dr, Toronto, ON M4N 3E5 | 2019-10-04 |
| Together Family Foundation | 2504-183 Wellington St W, Toronto, ON M5V 0A1 | 2016-01-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on JOHANNSON FAMILY FOUNDATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.