BRYANT, FULTON & SHEE ADVERTISING INC. (Corporation# 4420519) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 4420519 |
| Business Number | 121160576 |
| Corporation Name | BRYANT, FULTON & SHEE ADVERTISING INC. |
| Registered Office Address |
4955 Beacon Lane West Vancouver BC V7W 1K6 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JAMES SOUTHCOTT | 4955 BEACON LANE, WEST VANCOUVER BC V7W 1K6, Canada |
| ANDREA SOUTHCOTT | 4955 BEACON LANE, WEST VANCOUVER BC V7W 1K6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-04-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-01-21 | current | 4955 Beacon Lane, West Vancouver, BC V7W 1K6 |
| Address | 2007-11-26 | 2015-01-21 | 2900 - 550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 |
| Address | 2007-04-18 | 2007-11-26 | 2100-1075 West Georgia Street, Vancouver, BC V6E 3G2 |
| Name | 2007-04-18 | current | BRYANT, FULTON & SHEE ADVERTISING INC. |
| Name | 2007-04-18 | current | BRYANT, FULTON ; SHEE ADVERTISING INC. |
| Status | 2007-04-18 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-04-18 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 3846822. Section: |
| 2007-04-18 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 6748929. Section: |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2013-06-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2012-06-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2011-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bryant, Fulton & Shee Advertising Inc. | 1075 West Georgia Street, Suite 2100, Vancouver, BC V6E 3G2 | |
| Bryant, Fulton & Shee Advertising Inc. | 10 Lower Spadina Avenue, Suite 304, Toronto, ON M5V 2Z2 |
| Address | 4955 Beacon Lane |
| City | West Vancouver |
| Province | BC |
| Postal Code | V7W 1K6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6748937 Canada Inc. | 4955 Beacon Lane, West Vancouver, BC V7W 1K6 | 2007-04-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6707581 Canada Ltd. | 4280 Rockridge Road, West Vancouver, BC V7W 1A5 | 2007-01-24 |
| Broadgate Circle Capital Inc. | 4247 Rockbank Place, West Vancouver, BC V7W 1A8 | 2009-05-01 |
| Rainbow Congress | 15 Strachan Point Road, West Vancouver, BC V7W 1C1 | 2013-07-15 |
| Flying Canoe Marina & Resort Ltd. | 15 Strachan Point Rd., West Vancouver, BC V7W 1C1 | 2012-03-15 |
| Anyox Developments, Inc. | 15 Strachan Pt. Rd., West Vancouver, BC V7W 1C1 | 2011-11-09 |
| Anyox Port Corporation | 15 Strachan Point Rd., West Vancouver, BC V7W 1C1 | 2012-03-16 |
| Epic Adventure Outfitters Ltd. | 15 Strachan Pt. Rd., West Vancouver, BC V7W 1C1 | 2017-12-04 |
| Established Beauty Supplies Ltd. | 5377 Headland Drive, West Vancouver, BC V7W 1C5 | 2010-06-09 |
| Wian Branding Inc. | 4555 Piccadilly North Road, West Vancouver, BC V7W 1E1 | 2003-02-25 |
| Honey Sprout Organics Inc. | 4629 Caulfeild Dr., West Vancouver, BC V7W 1E9 | 2018-02-07 |
| Find all corporations in postal code V7W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JAMES SOUTHCOTT | 4955 BEACON LANE, WEST VANCOUVER BC V7W 1K6, Canada |
| ANDREA SOUTHCOTT | 4955 BEACON LANE, WEST VANCOUVER BC V7W 1K6, Canada |
| City | West Vancouver |
| Post Code | V7W 1K6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Serena & Shee-ra Hosiery Inc. | 285 83rd Avenue, # 2, Laval, QC H7W 2V3 | 1999-12-31 |
| Advertising Media Alliance Inc. | #115 - 7165 Fulton Avenue, Burnaby, BC V5E 3H2 | 2006-10-06 |
| Bryant Bookkeeping Incorporated | 54 Bryant Road, Ajax, ON L1S 2Y7 | 2006-02-09 |
| Les Placements Bryant-lemoine Inc. | 222 BruyГ€re, Bureau 102, Ottawa, ON K1N 5E3 | 2003-01-22 |
| Reginald Bryant Ltee | 2121 St. Matthew St, Apt 1405, Montreal, QC | 1972-03-24 |
| Bryant Electropac Limitee | 195 Stafford Rd., Bay 102, Nepean, ON | 1981-03-25 |
| Fulton Development Inc. | 30 Fulton Way, Unit 8-100, Richmond Hill, ON L4B 1E6 | 2017-05-31 |
| Bryant Financial Group Inc. | 3000, 700-9th Avenue Sw, Calgary, AB T2P 3V4 | |
| Doherty & Bryant Financial Strategists Inc. | 3000, 700-9th Avenue Sw, Calgary, AB T2P 3V4 | |
| Neil Shee Media Inc. | 138 Ballantyne Ave. North, Montreal Ouest, QC H4X 2C1 | 1984-02-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on BRYANT, FULTON & SHEE ADVERTISING INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.