BHAVANI SHANKAR MANDIR AND CULTURAL CENTRE (Corporation# 4420292) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 27, 2007.
| Corporation ID | 4420292 |
| Business Number | 844324384 |
| Corporation Name | BHAVANI SHANKAR MANDIR AND CULTURAL CENTRE |
| Registered Office Address |
63 Botavia Downs Dr. Brampton ON L7A 3N8 |
| Incorporation Date | 2007-04-27 |
| Dissolution Date | 2015-05-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HARDAT ASHWAR | 63 BOTAVIA DOWNS DR., BRAMPTON ON L7A 3N8, Canada |
| RATTAN RAMPERSAUD | 33 PAPPAIN CR., BRAMPTON ON L7A 3J8, Canada |
| ONKAR PERSAUD | 110 ACORN PLACE, UNIT 1007, MISSISSAUGA ON L4Z 3N4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-04-27 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2007-04-27 | current | 63 Botavia Downs Dr., Brampton, ON L7A 3N8 |
| Name | 2007-04-27 | current | BHAVANI SHANKAR MANDIR AND CULTURAL CENTRE |
| Status | 2015-05-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-12-02 | 2015-05-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-04-27 | 2014-12-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-01 | Dissolution | Section: 222 |
| 2007-04-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Isno Canada Limited | 58 Trumpet Valley Boulevard, Brampton, ON L7A 3N8 | 2020-02-25 |
| 11906216 Canada Inc. | 81 Trumpet Valley Boulevard, Brampton, ON L7A 3N8 | 2020-02-14 |
| 11539981 Canada Inc. | 70 Botavia Downs Drive, Brampton, ON L7A 3N8 | 2019-07-29 |
| Badwal Property Management Inc. | 73 Trumpet Valley Blvd, Brampton, ON L7A 3N8 | 2017-05-23 |
| 9809244 Canada Inc. | 87 Trumpet Valley Boulevard, Brampton, ON L7A 3N8 | 2016-06-27 |
| Angels At Work Nursing Agency Inc. | 46 Trumpet Valley Blvd, Brampton, ON L7A 3N8 | 2014-04-22 |
| Venikant Unlimited Inc. | 46 Trumpet Valley Bvld, Brampton, ON L7A 3N8 | 2010-02-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8424373 Canada Inc. | 47 Accent Cir, Brampton, ON L7A 0A3 | 2013-02-04 |
| City Sign and Lighting Ltd. | 54 Lathbury Street, Brampton, ON L7A 0A5 | 2018-03-27 |
| 11811584 Canada Inc. | 2214 Wanless Drive, Brampton, ON L7A 0A6 | 2019-12-27 |
| Studio By Kc Corp. | 9 Smallwood Road, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-09-08 |
| 12136449 Canada Inc. | 257 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-17 |
| 11474537 Canada Inc. | 6 Sweetviolet Ct, Brampton, ON L7A 0A7 | 2019-06-19 |
| 10281034 Canada Corp. | 169 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2017-06-15 |
| Quick Workforce Recruiters Inc. | 258 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-01-30 |
| 12102838 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-03 |
| 12524830 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-11-26 |
| Find all corporations in postal code L7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HARDAT ASHWAR | 63 BOTAVIA DOWNS DR., BRAMPTON ON L7A 3N8, Canada |
| RATTAN RAMPERSAUD | 33 PAPPAIN CR., BRAMPTON ON L7A 3J8, Canada |
| ONKAR PERSAUD | 110 ACORN PLACE, UNIT 1007, MISSISSAUGA ON L4Z 3N4, Canada |
| City | BRAMPTON |
| Post Code | L7A 3N8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bhavani Shankar Mandir (of Hamilton and Area) | 53 Mountain Ave. South, Stoney Creek, ON L8G 2V7 | 1997-04-18 |
| The Shirdi Sai Mandir and Cultural Centre | 2721 Markham Road, Unit #8, Toronto, ON M1X 1L5 | 2005-04-25 |
| Sri Sitarama Seva Mandir and Hindu Cultural Centre | 1096 Dream Crest Rd, Mississauga, ON L5V 1N6 | 2018-09-06 |
| Shankar Electric Inc. | 219 Foisy, St-jean-sur-richelieu, QC J3B 8A1 | 1990-03-30 |
| Rameshwar Mandir & Cultural Sabha Inc. | 4 Melanie Drive, Unit #12, Brampton, ON L6T 4L1 | 2012-12-11 |
| Maha Rudra Dev Mandir and Cultural Sabha Inc. | 850 Tapscott Road, Unit #34, Toronto, ON M1X 1N4 | 2014-05-31 |
| Shri Krishna Sudama Mandir and Cultural Sabha | 190 Bovaird Dr W, Unit 13 & 14, Brampton, ON L7A 1A2 | 2014-10-09 |
| Mahalaxmi Narayana Mandir Arts & Cultural Sabha | 14 Crystal Hill Drive, Brampton, ON L6P 2T1 | 2018-04-19 |
| Iranian Cultural Centre | 4656 Patricia Ave., Montreal, QC H4B 1Z1 | 2014-06-19 |
| Canadian Cultural Centre Ltd. | 125 Parkway Forest Dr., Suite#1105, North York, ON M2J 1L9 | 2018-07-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on BHAVANI SHANKAR MANDIR AND CULTURAL CENTRE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.