GENERAL SOUND AND THEATRE EQUIPMENT LIMITED (Corporation# 442020) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 5, 1923.
| Corporation ID | 442020 |
| Corporation Name | GENERAL SOUND AND THEATRE EQUIPMENT LIMITED |
| Registered Office Address |
7 Bannigan Drive Toronto ON M4H 1G4 |
| Incorporation Date | 1923-09-05 |
| Dissolution Date | 1981-06-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 6 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| WILLIAM MURRAY | 46 BEMERSYDE DRIVE, ISLINGTON ON M9A 2T2, Canada |
| FRASER NEAL | 98 DONALDA CRESCENT, AGINCOURT ON M1S 1P2, Canada |
| LAWRENCE PILON | 215 CASSANDRA BOUL. #1115, DON MILLS ON M3A 1V3, Canada |
| GEORGE DESTOUNIS | 17 RIDGEWOOD ROAD, TORONTO ON M5P 1T4, Canada |
| RENARD MERCURIO | 61 QUEBEC AVE, TORONTO ON M6P 2T3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-02-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-02-04 | 1979-02-05 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1923-09-05 | 1979-02-04 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1923-09-05 | current | 7 Bannigan Drive, Toronto, ON M4H 1G4 |
| Name | 1959-05-12 | current | GENERAL SOUND AND THEATRE EQUIPMENT LIMITED |
| Name | 1937-11-25 | 1959-05-12 | GENERAL THEATRE SUPPLY COMPANY LIMITED |
| Name | 1923-09-05 | 1937-11-25 | CANADIAN THEATRE & ELECTRICAL SUPPLIES LIMITED |
| Name | 1923-09-05 | 1937-11-25 | CANADIAN THEATRE ; ELECTRICAL SUPPLIES LIMITED |
| Status | 1981-06-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1979-02-05 | 1981-06-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1981-06-09 | Dissolution | |
| 1979-02-05 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1923-09-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Touchless Inc. | 35 Brian Peck, St 1204, Toronto, ON M4H 0A5 | 2020-06-09 |
| March of Dimes Canada Foundation | 10 Overlea Boulevard, Toronto, ON M4H 1A4 | 2001-04-05 |
| Omod Independence Non-profit Corporation | 10 Overlea Blvd, Toronto, ON M4H 1A4 | 1997-03-18 |
| March of Dimes Canada | 10 Overlea Blvd., Toronto, ON M4H 1A4 | |
| March of Dimes Canada Non-profit Housing Corporation | 10 Overlea Boulevard, Toronto, ON M4H 1A4 | |
| Boissons Gazeuses T.c.c. Inc. | 46 Overlea Boul., Toronto, ON M4H 1B6 | |
| Boissons Gazeuses T.c.c. Inc. | 46 Overlea Boulevard, Toronto, ON M4H 1B6 | |
| Boissons Gazeuses T.c.c. Inc. | 46 Overlea Boulevard, Toronto, ON M4H 1B8 | |
| Compagnie D'embouteillage Canada Dry Ltee | 42 Overlea Boul., Toronto, ON M4H 1B8 | |
| Embouteillage Coca-cola LtГ©e | 42 Overlea Boul, Toronto, ON M4H 1B8 | |
| Find all corporations in postal code M4H | ||
| Name | Address |
|---|---|
| WILLIAM MURRAY | 46 BEMERSYDE DRIVE, ISLINGTON ON M9A 2T2, Canada |
| FRASER NEAL | 98 DONALDA CRESCENT, AGINCOURT ON M1S 1P2, Canada |
| LAWRENCE PILON | 215 CASSANDRA BOUL. #1115, DON MILLS ON M3A 1V3, Canada |
| GEORGE DESTOUNIS | 17 RIDGEWOOD ROAD, TORONTO ON M5P 1T4, Canada |
| RENARD MERCURIO | 61 QUEBEC AVE, TORONTO ON M6P 2T3, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4H1G4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| General Signal Limited | 625 6th Street East, Owen Sound, ON N4K 5P8 | |
| General Theatre Enterprises Limited | 226 Consumer Rd, Willowdale, ON M2J 4G9 | 1941-01-07 |
| General Theatre Investment Company Limited | 129 Kent Street, Charlottetown, PE | 1936-11-19 |
| General Automobile Equipment Limited | 1200 R Papineau, Montreal 24, QC | 1917-07-04 |
| C.m.y. General Packaging Equipment Inc. | 7,622 Rue De Chateaubriand, Montreal, QC H2R 2M1 | 1978-12-07 |
| Meaford Theatre Company | 107 Woodford Crescent, Owen Sound, ON N4K 5W4 | 2020-02-21 |
| Equipement Sonore Smyth Limitee | 595 Industrial Park Rd, Longueuil, QC J4H 3V7 | 1967-05-25 |
| Boss Theatre Equipment Inc. | 1470 Avenue Rd., Unit 4, Toronto, ON M5N 2H7 | 2006-02-09 |
| Theatre D'opera Du Nord Limitee | 70 Richmond Street East, Suite 400, Toronto, ON M5C 1V7 | 1985-01-22 |
| Carillion Theatre Projects Limited | 81 William Street, Stratford, ON N5A 4X9 | 1973-04-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on GENERAL SOUND AND THEATRE EQUIPMENT LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.