CANADIAN FRIENDS OF THE WISCONSIN INSTITUTE FOR TORAH STUDY (Corporation# 4420144) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 25, 2007.
| Corporation ID | 4420144 |
| Business Number | 860512813 |
| Corporation Name | CANADIAN FRIENDS OF THE WISCONSIN INSTITUTE FOR TORAH STUDY |
| Registered Office Address |
970 Lawrence Avenue West Suite 904 Toronto ON M6A 3B6 |
| Incorporation Date | 2007-04-25 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 7 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| AVI WACHSMAN | 338 HILLHURST BLVD., TORONTO ON M6B 1N2, Canada |
| GERSHON MISKIN | 10 ERICA AVENUE, TORONTO ON M3H 3H2, Canada |
| GAVRIEL WACHSMAN | 28 KHEDIVE AVENUE, TORONTO ON M6A 2G2, Canada |
| RABBI RAPHAEL WACHSMAN | 3365 N. SHEPARD AVENUE, MILWAUKEE WI 53211, United States |
| RABBI JERRY CHEPLOWITZ | 3288 N. MARIETTA AVE., MILWAUKEE WI 53211, United States |
| RABBI BARRY A. RAUCH | 3235 N. SUMMIT AVENUE, MILWAUKEE WI 53211, United States |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-07-30 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2007-04-25 | 2014-07-30 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-07-30 | current | 970 Lawrence Avenue West, Suite 904, Toronto, ON M6A 3B6 |
| Address | 2014-03-31 | 2014-07-30 | P.o. Box:58051, Toronto, ON M6A 3C8 |
| Address | 2007-04-25 | 2014-03-31 | 75 Dufflaw Road Avenue, Suite 201a, Toronto, ON M6A 2W4 |
| Name | 2014-07-30 | current | CANADIAN FRIENDS OF THE WISCONSIN INSTITUTE FOR TORAH STUDY |
| Name | 2007-04-25 | 2014-07-30 | CANADIAN FRIENDS OF THE WISCONSIN INSTITUTE FOR TORAH STUDY |
| Status | 2014-07-30 | current | Active / Actif |
| Status | 2007-04-25 | 2014-07-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-07-30 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2009-05-26 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2009-05-25 | Amendment / Modification | |
| 2007-04-25 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-07-31 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-07-31 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-07-31 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pordical Apparel Ltd. | 970 Lawrence Avenue West, Suite 209, Toronto, ON M6A 3B6 | 1996-07-11 |
| Technion Canada | 970 Lawrence Avenue West, 206, Toronto, ON M6A 3B6 | 1968-06-04 |
| 3122751 Canada Inc. | 970 Lawrence Avenue West, Suite 209, Toronto, ON M6A 3B6 | 1995-02-27 |
| Friends of Yeshivat Chovevei Torah | 970 Lawrence Avenue West, Suite 805, Toronto, ON M6A 3B6 | 2008-01-21 |
| 4186451 Canada Inc. | 970 Lawrence Avenue West, Suite 209, Toronto, ON M6A 3B6 | 2003-10-23 |
| Amvs Value Fund Ltd. | 970 Lawrence Avenue West, Suite 904, Toronto, ON M6A 3B6 | 2015-07-09 |
| Bas Cole Value Fund Ltd. | 970 Lawrence Avenue West, Suite 904, Toronto, ON M6A 3B6 | 2015-07-22 |
| The Niy Charitable Foundation | 970 Lawrence Avenue West, Suite 304, Toronto, ON M6A 3B6 | 2015-08-13 |
| Canadian Friends of Massuah | 970 Lawrence Avenue West, Suite 303, Toronto, ON M6A 3B6 | 1987-08-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Indigenous Primary Health Care Council | 970 Lawrence Ave. West, Suite 500, Toronto, ON M6A 3B6 | 2019-11-20 |
| 2 Intelligence Company Senate | 970 Lawrence Avenue West, Suite 204, Toronto, ON M6A 3B6 | 2013-09-24 |
| 8630291 Canada Inc. | 712-800 Lawrence Avenue West, Toronto, ON M6A 3B6 | 2013-09-10 |
| Kav Sholom Emrei Noam Congregation | 970 Lawrence Road West, Suite 209, Toronto, ON M6A 3B6 | 2005-11-17 |
| Hispanic-canadian Media and Communications Alliance | 970 Lawrence Ave West, Suite 305, Toronto, ON M6A 3B6 | 2004-10-19 |
| Canadian Centre for Accreditation | 970 Lawrence Avenue West, #500a, Toronto, ON M6A 3B6 | 1998-12-08 |
| Canada-israel Valeurs Mobilierslimitee | 970 Lawrence Ave West, Suite 502, Toronto, ON M6A 3B6 | 1952-06-11 |
| Name | Address |
|---|---|
| AVI WACHSMAN | 338 HILLHURST BLVD., TORONTO ON M6B 1N2, Canada |
| GERSHON MISKIN | 10 ERICA AVENUE, TORONTO ON M3H 3H2, Canada |
| GAVRIEL WACHSMAN | 28 KHEDIVE AVENUE, TORONTO ON M6A 2G2, Canada |
| RABBI RAPHAEL WACHSMAN | 3365 N. SHEPARD AVENUE, MILWAUKEE WI 53211, United States |
| RABBI JERRY CHEPLOWITZ | 3288 N. MARIETTA AVE., MILWAUKEE WI 53211, United States |
| RABBI BARRY A. RAUCH | 3235 N. SUMMIT AVENUE, MILWAUKEE WI 53211, United States |
| City | TORONTO |
| Post Code | M6A 3B6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mekorot Institute of Torah Study for Women | 208 Coldstream Avenue, Toronto, ON M5N 1Y2 | 1999-06-29 |
| Canadian Friends of B'nai Torah Congregation of Boca Raton, Inc. | 999 De Maisonneuve Boulevard, Suite 1820, MontrГ©al, QC H3A 3L4 | 2020-04-06 |
| Canadian Friends of Ohr Torah Stone | 380 Cortleigh Blvd., Toronto, ON M5N 1R5 | 2007-04-04 |
| Canadian Friends of Ohr Torah Stone | 21 Dundas Square, 11th Floor, Toronto, ON M5B 1B7 | 2020-10-20 |
| Institut Gueder Chel Torah | 505-100 Alexis-nihon Boulevard, Montreal, QC H4M 2P1 | 2020-12-07 |
| Canadian Institute for The Study of Antisemitism | 242 Hargrave Street, Suite 1700, Winnipeg, MB R3C 0V1 | 2010-06-01 |
| Canadian Tax Study Institute Inc. | 2300 Yonge Street, Suite 1100, Toronto, ON M4P 1E4 | 2005-03-10 |
| The Canadian Institute for The Study of Russia and East European Countries | 4325 Steeles Ave. W., Suite 209, Toronto, ON M3N 1V7 | 1985-01-21 |
| Friends of Yeshivat Chovevei Torah | 970 Lawrence Avenue West, Suite 805, Toronto, ON M6A 3B6 | 2008-01-21 |
| Canadian Friends of The Feuerstein Institute | 5845 Cote Des Neiges, Suite 410, Montreal, QC H3S 1Z4 | 2013-09-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on CANADIAN FRIENDS OF THE WISCONSIN INSTITUTE FOR TORAH STUDY.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.