UNITY CHARITY (Corporation# 4420136) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 25, 2007.
| Corporation ID | 4420136 |
| Business Number | 857359012 |
| Corporation Name | UNITY CHARITY |
| Registered Office Address |
126-20 Carlton Street Toronto ON M5B 2H5 |
| Incorporation Date | 2007-04-25 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Kellie Lefaive | 15 Viewpoint Circle, Georgetown ON L7G 6P2, Canada |
| Peter Aceto | 9 Apsley Road, North York ON M5M 2X7, Canada |
| Bidhan Berma | 1005-419 Markham Road, Scarbourgh ON M1J 3E1, Canada |
| Melanie Chanzy | 53 Bertmount Ave, Toronto ON M4M 2X8, Canada |
| Shane Green | 11 Hanley Street, Toronto ON M6S 2H3, Canada |
| Adam Silver | 69 Arundel Avenue, Toronto ON M4K 3A3, Canada |
| John Choi | 706-18 Sommerset Way, Toronto ON M2N 6X5, Canada |
| Beth Horowitz | 388 Richmond Street West, PH 3, Toronto ON M5V 3P1, Canada |
| Amy Baryshnik | 162 Ava Road, Toronto ON M6C 1W5, Canada |
| Ugo Di Federico | 71 Woodgreen Drive, Woodbridge ON L4L 3B2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-12-05 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2007-04-25 | 2013-12-05 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2018-01-26 | current | 126-20 Carlton Street, Toronto, ON M5B 2H5 |
| Address | 2013-12-05 | 2018-01-26 | 2300 Yonge Street, Suite 1602, Toronto, ON M4P 1E4 |
| Address | 2012-03-31 | 2013-12-05 | 2300 Yonge St., Suite 1602, Toronto, ON M4P 1E4 |
| Address | 2009-03-31 | 2012-03-31 | 30 St Clair Ave W., Suite 1205, Toronto, ON M4V 3A1 |
| Address | 2007-04-25 | 2009-03-31 | 1 Bronte Road, Thornhill, ON L3T 7H5 |
| Name | 2013-12-05 | current | UNITY CHARITY |
| Name | 2007-04-25 | 2013-12-05 | Urban Non-violent Initiatives Through Youth (UNITY) |
| Status | 2013-12-05 | current | Active / Actif |
| Status | 2007-04-25 | 2013-12-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-06-16 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2015-08-31. |
| 2016-05-24 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2014-08-31. |
| 2013-12-05 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2011-10-18 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2007-04-25 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-12-17 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-12-11 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-01-10 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fifth Floor Capital Inc. | 536-20 Carlton Street, Toronto, ON M5B 2H5 | 2020-08-18 |
| Merrick Motors Canada Inc. | 1025 Carlton St., Ste. 1025, Toronto, ON M5B 2H5 | 2020-07-24 |
| Portuguese Film Fest | 20 Carlton, Apt 431, Toronto, ON M5B 2H5 | 2019-11-20 |
| Andrew Mills Management Inc. | 60 Carlton St, Toronto, ON M5B 2H5 | 2017-10-23 |
| Essentials36 Inc. | 1225 - 20 Carlton Street, Toronto, ON M5B 2H5 | 2017-06-26 |
| Pacebuzz Technologies Ltd. | 922 - 20 Carlton St, Toronto, ON M5B 2H5 | 2016-05-18 |
| 11factorial Inc. | 20 Carlton Street, Suite 1225, Toronto, ON M5B 2H5 | 2014-01-16 |
| Vilk Inc. | 20 Carlton Street, Suite 1424, Toronto, ON M5B 2H5 | 2006-10-19 |
| Effervescenz Inc. | 20 Carlton St., Suite 728, Toronto, ON M5B 2H5 | 2006-03-23 |
| Castle Frank Consulting Inc. | 729-20 Carlton Street, Toronto, Ontario, ON M5B 2H5 | 2003-05-08 |
| Find all corporations in postal code M5B 2H5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Kellie Lefaive | 15 Viewpoint Circle, Georgetown ON L7G 6P2, Canada |
| Peter Aceto | 9 Apsley Road, North York ON M5M 2X7, Canada |
| Bidhan Berma | 1005-419 Markham Road, Scarbourgh ON M1J 3E1, Canada |
| Melanie Chanzy | 53 Bertmount Ave, Toronto ON M4M 2X8, Canada |
| Shane Green | 11 Hanley Street, Toronto ON M6S 2H3, Canada |
| Adam Silver | 69 Arundel Avenue, Toronto ON M4K 3A3, Canada |
| John Choi | 706-18 Sommerset Way, Toronto ON M2N 6X5, Canada |
| Beth Horowitz | 388 Richmond Street West, PH 3, Toronto ON M5V 3P1, Canada |
| Amy Baryshnik | 162 Ava Road, Toronto ON M6C 1W5, Canada |
| Ugo Di Federico | 71 Woodgreen Drive, Woodbridge ON L4L 3B2, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5B 2H5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Unity-intelligent Student Housing G.p. Inc. | 124 Mcgill Street, Suite 200, MontrГ©al, QC H2Y 2E5 | 2014-05-16 |
| Unity Mental Health & Awareness Fund | 177, Tuscarora Circle Nw, Calgary, AB T3L 2B9 | 2020-01-08 |
| Solutions Unity Network (uns) Inc. | 1445 Lambert Closse St., 2nd Floor, Montreal, QC H3H 1Z5 | 1994-04-27 |
| Unity Respite Services Ltd. | 966 Inverhouse Drive, Unit 1002, Mississauga, ON L5J 4B6 | 2018-05-28 |
| Unity Technologies Canada Inc. | 1180 Manning, Verdun, QC H4H 1Z8 | 2009-09-18 |
| Shahbod Karimi Zandi Children's Charity | 5915 Leslie Street, North York, ON M2H 1J8 | |
| Com Dev Ltd. | 3333 Unity Drive, Mississauga, ON L5L 3S6 | |
| One for All - All for One Unity Inc. | 19 Burridge Road, Scarborough, ON M1J 3A5 | 2020-06-04 |
| Unity of Durham | 4 Caracas Rd., Toronto, ON M2K 1A9 | 2008-01-07 |
| Unity Roofing Inc. | 5 Biltmore Crt, Markham, ON L3S 3S9 | 2010-11-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on UNITY CHARITY.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.