THE MURRAY JAMES HOUSE (Corporation# 4420080) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 23, 2007.
| Corporation ID | 4420080 |
| Business Number | 847312386 |
| Corporation Name | THE MURRAY JAMES HOUSE |
| Registered Office Address |
18 Brookmount Road Toronto ON M4L 3N1 |
| Incorporation Date | 2007-04-23 |
| Dissolution Date | 2015-05-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GILLIAN FINTELMAN | 375 RUPERT AVENUE, STOUFFVILLE ON L4A 1T2, Canada |
| KARLI FARROW | 20 EARL STREET, TORONTO ON M4Y 1M3, Canada |
| CANDRA REYNOLDS | 5 MARINER TERRACE, SUITE 2901, TORONTO ON M5V 3V6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-04-23 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2008-09-18 | current | 18 Brookmount Road, Toronto, ON M4L 3N1 |
| Address | 2007-04-23 | 2008-09-18 | 5 Mariner Terrace, Suite 2901, Toronto, ON M5V 3V6 |
| Name | 2007-04-23 | current | THE MURRAY JAMES HOUSE |
| Status | 2015-05-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-12-02 | 2015-05-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-04-23 | 2014-12-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-01 | Dissolution | Section: 222 |
| 2007-04-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Candra Mae Inc. | 18 Brookmount Road, Toronto, ON M4L 3N1 | 2020-09-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Thornlaw Property Management Inc. | 20 Brookmount Rd, Toronto, ON M4L 3N1 | 2013-12-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wellinghall Consulting Incorporated | 11 Tompkins Mews, Toronto, ON M4L 0A1 | 2016-12-06 |
| Guidanti Inc. | 218-66 Kippendavie Ave, Toronto, ON M4L 0A4 | 2018-03-28 |
| 10278777 Canada Limited | 315-66 Kippendavie Avenue, Toronto, ON M4L 0A4 | 2017-06-13 |
| Mcs 33 Corp. | 66 Kippendavie Avenue, Suite 216, Toronto, ON M4L 0A4 | 2017-05-07 |
| You Sell Cars Inc. | 66 Kippendavie Avenue, Suite 102, Toronto, ON M4L 0A4 | 2019-10-04 |
| 9422374 Canada Inc. | 5 Vince Ave, Toronto, ON M4L 0A6 | 2015-08-28 |
| Reidmount Discovery Inc. | 13 Vince Avenue, Toronto, ON M4L 0A6 | 2015-04-20 |
| Hero Capital Inc. | 32 Vince Ave, Toronto, ON M4L 0A6 | 2007-09-26 |
| Hero Mortgage Services Inc. | 32 Vince Ave, Toronto, ON M4L 0A6 | 2008-01-14 |
| 10654027 Canada Inc. | 32 Vince Ave, Toronto, ON M4L 0A6 | 2018-02-27 |
| Find all corporations in postal code M4L | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GILLIAN FINTELMAN | 375 RUPERT AVENUE, STOUFFVILLE ON L4A 1T2, Canada |
| KARLI FARROW | 20 EARL STREET, TORONTO ON M4Y 1M3, Canada |
| CANDRA REYNOLDS | 5 MARINER TERRACE, SUITE 2901, TORONTO ON M5V 3V6, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4L 3N1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Manufacturiers James Smart Ltee | 3 Court House Avenue, Brockville, ON K6V 5V5 | |
| 6640907 Canada Inc. | 209 James Murray, Gatineau, QC J8P 4A6 | 2006-10-13 |
| The Rectory:art House Inc. | 179 Murray Street, Ottawa, ON K1N 5M7 | 2013-04-17 |
| House of Chef James Mitchell Incorporated | 3 Rue William-rozon, Notre-dame-de-l'ГЋle-perrot, QC J7V 8P4 | 2017-07-18 |
| 7220448 Canada Inc. | 199 James Murray Street, Gatineau, QC J8P 4A6 | 2009-08-07 |
| James Kudelka At Large Inc. | 26 Murray St.west, Vittoria, ON N0E 1W0 | 1997-07-28 |
| Tumaini House | 500 Murray Ross Pkwy, Unit 1506, North York, ON M3J 2Z3 | 2007-12-14 |
| Humming House Inc. | 540 James Street, Beaverton, ON L0K 1A0 | 2007-05-04 |
| Dormer House Limited | 174 James St. E., Brockville, ON K6V 1L3 | 1981-08-05 |
| Toke House Canada Inc. | # 3-1500 James Street S., Thunder Bay, ON P7E 6N7 | 2018-03-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on THE MURRAY JAMES HOUSE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.