Congress of National Seniors Organizations - (Corporation# 4420071) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 23, 2007.
| Corporation ID | 4420071 |
| Business Number | 844930016 |
| Corporation Name |
Congress of National Seniors Organizations - CongrГЁs des organismes nationaux d'aГ®nГ©s et d'aГ®nГ©es |
| Registered Office Address |
1052 St-laurent Blvd Ottawa ON K1K 3B4 |
| Incorporation Date | 2007-04-23 |
| Dissolution Date | 2016-07-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 19 - 19 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SYLVIA CEACERO | 1052 ST. LAURENT BLVD., OTTAWA ON K1K 3B4, Canada |
| LYNN MCDONALD | 222 COLLEGE ST., SUITE 106, TORONTO ON M5T 3J1, Canada |
| BARRY THORSTEINSON | 4635 WHISPERING WILLOWS DR., NAVAN ON K4B 1J1, Canada |
| ROGER DOIRON | 450 RUE RIDEA, BUREAU 300, OTTAWA ON K1N 5Z4, Canada |
| KIMBERLEY WILSON | 3560 BATHURST STREET, ROOM 311, WEST WING, TORONTO ON M6A 2E1, Canada |
| FRASER MACKAY | -, P.O. BOX 22120, CHARLOTTETOWN PE C1A 9J2, Canada |
| JACQUES BERTRAND | 1300 CARLING AVENUE, SUITE 205, OTTAWA ON K1Z 7L2, Canada |
| BERVERLEY LAURILA | 375 WEST FIFTH AVENUE, SUITE 201, VANCOUVER BC V5Y 1J6, Canada |
| ARNOLD HULL | 26 HILLHEAD ROAD, LONDON ON N6E 2P8, Canada |
| DON FLETCHER | 87 WILDWOOD PARK, WINNIPEG MB R3T 0C8, Canada |
| ROBERT MCGARRY | 2841 RIVERSIDE DRIVE, 4TH FLOOR, OTTAWA ON K1V 8X7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-04-23 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2007-04-23 | current | 1052 St-laurent Blvd, Ottawa, ON K1K 3B4 |
| Name | 2007-04-23 | current | Congress of National Seniors Organizations - |
| Name | 2007-04-23 | current | CongrГЁs des organismes nationaux d'aГ®nГ©s et d'aГ®nГ©es |
| Status | 2016-07-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-02-16 | 2016-07-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-04-23 | 2016-02-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-07-15 | Dissolution | Section: 222 |
| 2007-04-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11166379 Canada Inc. | 1076 Saint Laurent Boulevard, Ottawa, ON K1K 3B4 | 2018-12-28 |
| Edgal International-money Transfer Inc. | 1076 St-laurent Street, Ottawa, ON K1K 3B4 | 2002-05-22 |
| 3631478 Canada Inc. | 1056 St. Laurent, Ottawa, ON K1K 3B4 | 1999-06-18 |
| Tomhenco Trading Group Ltd. | 1 - 1052 Saint Laurent Boulevard, Ottawa, ON K1K 3B4 | 1995-11-22 |
| Milaur Auto Ltd. | 1064 St Laurent Blvd., Ottawa, ON K1K 3B4 | 1986-02-21 |
| L'association Des Locataires D'overbrook Et Kingston Ave. | 1042 St-laurent Blvd., Ottawa, ON K1K 3B4 | 1985-08-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Augustus Pendo Inc. | 866 Finter Street, Ottawa, ON K1K 0A6 | 2007-04-10 |
| 6017207 Canada Inc. | 730 Eastbourne Avenue, Ottawa, ON K1K 0A7 | 2002-09-06 |
| 8938890 Canada Inc. | 123 Slater Street, Ottawa, ON K1K 0A9 | 2014-06-28 |
| Martin Munro Consulting Ltd. | 7 Arundel Ave, Ottawa, ON K1K 0B1 | 2009-02-24 |
| Blueluv Inc. | 7 Arundel Av, Ottawa, ON K1K 0B1 | 2008-04-06 |
| 10559946 Canada Inc. | 16 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B4 | 2017-12-29 |
| Mcnian Management Ltd. | 17 Kilbarry Cr, Ottawa, ON K1K 0B5 | 2011-10-24 |
| 4013069 Canada Inc. | 17 Avenue Arundel, Ottawa, ON K1K 0B5 | 2002-02-19 |
| Groupe Anaf Inc. | 32 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B6 | 2020-09-23 |
| 3822117 Canada Inc. | 34 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B6 | 2000-10-12 |
| Find all corporations in postal code K1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SYLVIA CEACERO | 1052 ST. LAURENT BLVD., OTTAWA ON K1K 3B4, Canada |
| LYNN MCDONALD | 222 COLLEGE ST., SUITE 106, TORONTO ON M5T 3J1, Canada |
| BARRY THORSTEINSON | 4635 WHISPERING WILLOWS DR., NAVAN ON K4B 1J1, Canada |
| ROGER DOIRON | 450 RUE RIDEA, BUREAU 300, OTTAWA ON K1N 5Z4, Canada |
| KIMBERLEY WILSON | 3560 BATHURST STREET, ROOM 311, WEST WING, TORONTO ON M6A 2E1, Canada |
| FRASER MACKAY | -, P.O. BOX 22120, CHARLOTTETOWN PE C1A 9J2, Canada |
| JACQUES BERTRAND | 1300 CARLING AVENUE, SUITE 205, OTTAWA ON K1Z 7L2, Canada |
| BERVERLEY LAURILA | 375 WEST FIFTH AVENUE, SUITE 201, VANCOUVER BC V5Y 1J6, Canada |
| ARNOLD HULL | 26 HILLHEAD ROAD, LONDON ON N6E 2P8, Canada |
| DON FLETCHER | 87 WILDWOOD PARK, WINNIPEG MB R3T 0C8, Canada |
| ROBERT MCGARRY | 2841 RIVERSIDE DRIVE, 4TH FLOOR, OTTAWA ON K1V 8X7, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1K 3B4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| CongrГЁs National Portugais-canadien | 4242 Boul. St. Laurent, Suite 201, MontrГ©al, QC H2W 1Z3 | 1994-02-19 |
| Alliance Nationale Des Organismes De Charite - Anoc | 5020 Barclay Avenue, Suite 6, Montreal, QC H3W 1E4 | 1997-07-15 |
| The World Congress of Youth | 3512 Durocher, Suite 406, Montreal, QC H2X 2E6 | 1999-06-21 |
| Cossack Congress In America Foundation | 872, Rue Du Couvent, Montreal, QC H4C 2R6 | 2015-05-23 |
| Palestinian Canadian Congress | 11- 300 Earl Grey Drive, Suite 190, Kanata, ON K2T 1C1 | 2002-05-13 |
| Canadian Council of Snowmobile Organizations (ccso) | 1980 Hawkridge Drive, Thunder Bay, ON P7J 1H2 | 1974-04-01 |
| CongrГЁs Marocain Du Canada | 9 Rue De Fronsac, Gatineau, QC J9H 7P9 | 2009-09-29 |
| CongrГЁs De Congolais Du Canada Inc. | 78 Laval St., Ottawa, ON K1L 7Z6 | 2006-03-14 |
| Atlantic Big Data Congress | 14 King Street, Centrebeam Building, Saint John, NB E2L 1G2 | 2016-09-12 |
| Family International Congress Planning Inc. | 1101 Saint-urbain, Suite 605, Montreal, QC H2Z 1K8 | 2001-04-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on Congress of National Seniors Organizations -.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.