FAIRFORD AEROSPACE CORPORATION (Corporation# 4300548) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 18, 2005.
| Corporation ID | 4300548 |
| Business Number | 838823946 |
| Corporation Name | FAIRFORD AEROSPACE CORPORATION |
| Registered Office Address |
8820 Jane Street Vaughn (concord) ON L4K 2M9 |
| Incorporation Date | 2005-05-18 |
| Dissolution Date | 2008-10-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| WILLIAM (BILL) DIXION | 312A RUSTIC ROAD, TORONTO ON M6L 1W5, Canada |
| ROQUE ISLA | 25 DARLINGSIDE DRIVE, SCARBOROUGH ON M1E 3N9, Canada |
| MICHAEL C. PHERSON | 5 NEWBURY CRESCENT, BRAMPTON ON L6S 5L7, Canada |
| WAYNE WELTER | 222 RUMSEY ROAD, TORONTO ON M4G 1P8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-05-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-05-18 | current | 8820 Jane Street, Vaughn (concord), ON L4K 2M9 |
| Name | 2005-05-18 | current | FAIRFORD AEROSPACE CORPORATION |
| Status | 2008-10-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-05-21 | 2008-10-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-05-18 | 2008-05-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-10-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2005-05-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 8820 JANE STREET |
| City | VAUGHN (CONCORD) |
| Province | ON |
| Postal Code | L4K 2M9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11535455 Canada Inc. | 8820 Jane Street, Concord, ON L4K 2M9 | 2019-07-25 |
| 11793900 Canada Inc. | 8820 Jane Street, Concord, ON L4K 2M9 | 2019-12-17 |
| Alano Corporation | 8820 Jane Street, Vaughan, ON L4K 2M9 | 2020-06-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12395321 Canada Inc. | 8820 St. Jane Street, Concord, ON L4K 2M9 | 2020-10-05 |
| Peakview Developments Inc. | 8750 Jane St #10, Vaughan, ON L4K 2M9 | 2019-09-26 |
| Bel Foods Americas Corp. | 8820 Jane St Vaughan, Vaughan, ON L4K 2M9 | 2019-09-01 |
| Grossi International Corp. | 10-8750 Jane Street, Vaughan, ON L4K 2M9 | 2017-01-27 |
| Physiochirowellness Inc. | 8760 Jane Street, Unit 103, Vaughan, ON L4K 2M9 | 2016-10-13 |
| Trilend Inc. | 8830 Jane Street, Vaughan, ON L4K 2M9 | 2016-02-29 |
| 9473157 Canada Inc. | 8820 Jane St., Vaughan, ON L4K 2M9 | 2015-10-13 |
| Hhh Prestige Inc. | 8740 Jane Street Building B Unit 6, Vaughan, ON L4K 2M9 | 2015-03-05 |
| Metrics Realty Inc. | 8750 Jane Street, Suite 10, Vaughan, ON L4K 2M9 | 2014-12-19 |
| Laffari Corp. | 8750 Jane St. #16, Vaughan, ON L4K 2M9 | 2014-09-09 |
| Find all corporations in postal code L4K 2M9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| WILLIAM (BILL) DIXION | 312A RUSTIC ROAD, TORONTO ON M6L 1W5, Canada |
| ROQUE ISLA | 25 DARLINGSIDE DRIVE, SCARBOROUGH ON M1E 3N9, Canada |
| MICHAEL C. PHERSON | 5 NEWBURY CRESCENT, BRAMPTON ON L6S 5L7, Canada |
| WAYNE WELTER | 222 RUMSEY ROAD, TORONTO ON M4G 1P8, Canada |
| City | VAUGHN (CONCORD) |
| Post Code | L4K 2M9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Resson Aerospace Corporation | 276 Parkhurst Drive, Fredericton, NB E3B 2J9 | |
| Global One Distribution Corporation | 4-275 Fairford Street East, Moose Jaw, SK S6H 0E1 | 2007-09-28 |
| Fairford International Trading Corporation | 370 7th Avenue North West, P.o.box 907, Moose Jaw, SK S6H 4P6 | 1978-05-09 |
| Mds Aerospace Corporation | 7810 Henri-bourassa Blvd. West, St-laurent, QC H4S 1P4 | |
| Corporation Mds Aerospatial | 1000 Sherbrooke Street West, 27th Floor, Montreal, QC H3A 3G4 | 2002-05-15 |
| Immeubles Aerospace Limitee | 455 Michel Jasmin, Dorval, QC H9P 1C2 | 1983-07-27 |
| Wiebel Aerospace Inc. | 50-d Aerospace Boul., Box 106, Slemon Park, PE C0B 2A0 | 1994-01-17 |
| Pal Aerospace Ltd. | 101-990 Lorimer Blvd., Winnipeg, MB R3P 0Z9 | |
| Vector Aerospace Corporation | 199 Bay Street, Suite 5300, Commerce Court West, Toronto, ON M5L 1B9 | |
| Corporation Vector AÉrospatiale | 2 Bloor Street West, Suite 2100, Toronto, ON M4W 3E2 | 1998-04-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on FAIRFORD AEROSPACE CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.