Gilbey Canada Investments Limited (Corporation# 4300343) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 4300343 |
| Business Number | 119396687 |
| Corporation Name | Gilbey Canada Investments Limited |
| Registered Office Address |
401 The West Mall Suite 800 Toronto ON M9C 5P8 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 20 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RENE R. SORELL | 2 CORNISH ROAD, TORONTO ON M4T 2E2, Canada |
| HASAN IMAM | 1089 SENLAC COURT, MISSISSAUGA ON L5V 1B8, Canada |
| DOMENIC DELLA PENNA | 255 CROFTERS ROAD, WOODBRIDGE ON L4L 8P6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-05-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-05-11 | current | 401 The West Mall, Suite 800, Toronto, ON M9C 5P8 |
| Name | 2005-05-11 | current | Gilbey Canada Investments Limited |
| Status | 2005-07-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2005-05-11 | 2005-07-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-05-11 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Ontario |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gilbey Canada Investments Limited | 134 Peter Street, Suite 1501, Toronto, ON M5V 2H2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2886286 Canada Inc. | 401 The West Mall, Suite 500, Toronto, ON M9C 5J5 | 1993-01-11 |
| Udv Canada Inc. | 401 The West Mall, Suite 800, Etobicoke, ON M5C 5P8 | |
| Next Generation Solutions Inc. | 401 The West Mall, Suite 400, Toronto, ON M9C 5J5 | |
| Captain Morgan Rum Distillers Limited | 401 The West Mall, Suite 800, Toronto, Ontario, ON M9C 5P8 | 1944-09-16 |
| Ste. Pierre Smirnoff Fls. (canada) Ltd. | 401 The West Mall, Suite 800, Toronto, ON M9C 5P8 | 1957-01-03 |
| Whiterock Charlottetown Inc. | 401 The West Mall, Suite 1000, Toronto, ON M9C 5J5 | 2005-06-16 |
| Vins Et Spiritueux Idv Inc. | 401 The West Mall, Suite 800, Etobicoke, ON M9C 5P8 | 1981-01-05 |
| Diageo Canada Inc. | 401 The West Mall, Suite 800, Etobicoke, ON M9C 5P8 | |
| Diageo Canada Inc. | 401 The West Mall, Suite 800, Toronto, ON M9C 5P8 | |
| Diageo Canada Holdings Inc. | 401 The West Mall, Suite 800, Toronto, ON M9C 5P8 | |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Distillers Corporation Limitee | 401 The West Mall, Suite 800, Toronto, ON M9C 5P8 | |
| Guinness Udv Canada Iv Inc. | 401 The West Mall, Suite 800, Etobicoke, ON M9C 5P8 | 2001-09-10 |
| Treat Venture Holdings Limited | 401 The West Mall, Suite 800, Toronto, ON M9C 5P8 | 2001-06-12 |
| Tanqueray Gordon and Company (canada) Limited | 401 The West Mall, Suite 800, Toronto, ON M9C 5P8 | |
| Diageo Finance Canada Ltd. | 401 The West Mall, Suite 800, Toronto, ON M9C 5P8 | |
| Pet Canada Holdings Inc. | 401 The West Mall, Suite 800, Etobicoke, ON M9C 5P8 | 1984-09-12 |
| Name | Address |
|---|---|
| RENE R. SORELL | 2 CORNISH ROAD, TORONTO ON M4T 2E2, Canada |
| HASAN IMAM | 1089 SENLAC COURT, MISSISSAUGA ON L5V 1B8, Canada |
| DOMENIC DELLA PENNA | 255 CROFTERS ROAD, WOODBRIDGE ON L4L 8P6, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M9C 5P8 |
| Category | investment |
| Category + City | investment + TORONTO |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6951023 Canada Ltd. | 38 Gilbey Drive, Ottawa, ON K2E 5S6 | 2008-04-02 |
| Gilbey Canada Inc. | 401 The West Mall, Suite 700, Toronto, ON M9C 5J4 | 1956-11-02 |
| Backofthehouse.ca Inc. | 38 Gilbey Drive, Ottawa, ON K2E 5S6 | 2010-01-27 |
| El-mahdi Trading Co. Ltd. | 41 Gilbey Drive, Nepean, ON K2E 5S4 | 1987-09-30 |
| Afw Canada Investments Limited | 520-3rd Avenue Sw, Suite 1900, Calgary, AB T2P 0R3 | |
| Beswin Investments Limited | 427 Laurier Avenue West, Suite 900, Ottawa, ON K1R 7Y2 | |
| Agrawest Investments Limited | 119 Kent Street, Suite 620, Charlottetown, PE C1A 1N3 | |
| Red River International Investments Limited | 20 Elwood Street, Ottawa, ON K1J 1J4 | |
| Somerville Investments Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 1900, MontrГ©al, QC H3A 3G4 | |
| Edoras Investments Limited | 1501, Mcgill College Avenue, 26th Floor, MontrГ©al, QC H3A 3N9 |
Please comment or provide details below to improve the information on Gilbey Canada Investments Limited.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.