FBA PHARMA INC. (Corporation# 430030) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 11, 1962.
| Corporation ID | 430030 |
| Corporation Name | FBA PHARMA INC. |
| Registered Office Address |
77 Belfield Road Etobicoke ON M9W 1G6 |
| Incorporation Date | 1962-07-11 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ROGER CHAMPAGNE | 48 KILDRON VALLEY DRIVE, ETOBICOKE ON M9V 4S6, Canada |
| MANFRED VEHRESCHILD | 18 WOODVALLEY DRIVE, ETOBICOKE ON M9A 4H1, Canada |
| THOMAS G. TITHECOTT | 2155 PINEVIEW DRIVE, OAKVILLE ON L6H 5M3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-07-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-07-06 | 1980-07-07 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1962-07-11 | 1980-07-06 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1989-06-27 | current | 77 Belfield Road, Etobicoke, ON M9W 1G6 |
| Name | 1980-07-07 | current | FBA PHARMA INC. |
| Name | 1962-07-11 | 1980-07-07 | FBA PHARMACEUTICALS LIMITED |
| Status | 1997-01-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1996-11-26 | 1997-01-01 | Active / Actif |
| Status | 1996-11-01 | 1996-11-26 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1980-07-07 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1962-07-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1996 | 1994-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1995 | 1994-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1994 | 1994-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bayer Inc. | 77 Belfield Road, Etobicoke, ON M9W 1G6 | |
| Agfa Inc. | 77 Belfield Road, Toronto, ON M9W 1G6 | 1998-11-16 |
| Bayer Foreign Investments Limited | 77 Belfield Road, 6th Floor, Etobicoke, ON M9W 1G6 | 1957-12-23 |
| Miles Canada Inc. | 77 Belfield Road, Etobicoke, ON M9W 1G6 | |
| Miles Canada Inc. | 77 Belfield Road, Rexdale, ON M9W 1G6 | |
| Bayer Canada Inc. | 77 Belfield Road, 6th Floor, Etobicoke, ON M9W 1G6 | 1990-06-26 |
| Agfa Canada Inc. | 77 Belfield Road, Etobicoke, ON M9W 1G6 | |
| Miles Canada (1995) Corp. | 77 Belfield Road, Etobicoke, ON M9W 1G6 | 1993-12-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Miles Canada Inc. | 77 Belfield Rd, Etobicoke, ON M9W 1G6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12155567 Canada Inc. | 5 - 7003 Steeles Avenue West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2020-06-25 |
| Raizel Productions Inc. | 7001 Steeles Ave W, Unit 20, Toronto, ON M9W 0A2 | 2019-11-20 |
| Solomo Media Inc. | Unit#11, 7003 Steeles Ave W, Etobicoke, ON M9W 0A2 | 2019-09-14 |
| Tkg Recruiting Services Inc. | 7001, 18, Etobicoke, ON M9W 0A2 | 2019-06-27 |
| Rpatech Corporation | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2019-06-25 |
| Sunlyte Led Lighting Solutions Ltd. | 19 - 7001 Steeles Ave. West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-08-04 |
| Vedic Holistic Living of Canada | 7001 Steeles Ave. West, #18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-07-07 |
| Vital Radiology Services Canada Inc. | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-05-06 |
| Canada-india Friendship Group Inc. | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2014-07-23 |
| Jai Mata Di Entertainment Inc. | 19-7001 Steeles Avenue West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2013-04-12 |
| Find all corporations in postal code M9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ROGER CHAMPAGNE | 48 KILDRON VALLEY DRIVE, ETOBICOKE ON M9V 4S6, Canada |
| MANFRED VEHRESCHILD | 18 WOODVALLEY DRIVE, ETOBICOKE ON M9A 4H1, Canada |
| THOMAS G. TITHECOTT | 2155 PINEVIEW DRIVE, OAKVILLE ON L6H 5M3, Canada |
| City | ETOBICOKE |
| Post Code | M9W1G6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bio Pharma Logistics Inc. | 680 Chemin De La RiviГЁre Nord, Saint-eustache, QC J7R 0J6 | 2013-12-10 |
| Women Leaders In Pharma | 549 Rue Principale, Laval, QC H7X 1C7 | 2018-08-14 |
| Gmq Pharma Inc. | 1001 Place Mount-royal, Suite 801, Montreal, QC H3A 1P2 | 2016-11-14 |
| Jtherien Pharma Consulting Inc. | 77, Rue Messier, Saint-damien, QC J0K 2E0 | 2020-11-24 |
| Odf Pharma Inc. | 1-3275 Boul Choquette, Saint-hyacinthe, QC J2S 7Z8 | 2010-12-16 |
| Entreprises Pharma R.j.r. Inc. | 179 Belmont, Chateauguay, QC J6J 4X1 | 1995-02-14 |
| Ka-la-mel Pharma Laboratories Inc. | 298 - 2nd Avenue, Deux-montagnes, QC J7R 4X9 | 1999-10-29 |
| Realist Pharma Inc. | 31 Ridge Drive, Toronto, ON M4T 1B6 | 2015-11-24 |
| Ayo Care Pharma Inc. | 5789 Rue Cypihot, Montreal, QC H4S 1R3 | 2020-06-22 |
| Pharma Bridges Inc. | 4-33 Bayshore Drive, Ottawa, ON K2B 6M7 | 2011-02-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on FBA PHARMA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.