PINK PAW INC. (Corporation# 4300246) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 10, 2005.
| Corporation ID | 4300246 |
| Business Number | 840396675 |
| Corporation Name | PINK PAW INC. |
| Registered Office Address |
204 - 53 Spring Garden Avenue Toronto ON M2N 3G1 |
| Incorporation Date | 2005-05-10 |
| Dissolution Date | 2014-02-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MIN JUNG LEE | 2911 BAYVIEW AVE., UNIT J-119, TORONTO ON M2K 1E8, Canada |
| YONG EUI HONG | 2911 BAYVIEW AVE., UNIT J-119, TORONTO ON M2K 1E8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-05-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-12-29 | current | 204 - 53 Spring Garden Avenue, Toronto, ON M2N 3G1 |
| Address | 2005-05-10 | 2011-12-29 | 1800 Shappard Avenue East, Unit 241, Toronto, ON M2J 5A7 |
| Name | 2005-05-10 | current | PINK PAW INC. |
| Status | 2014-02-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-09-13 | 2014-02-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-07-03 | 2013-09-13 | Active / Actif |
| Status | 2008-05-21 | 2008-07-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-05-10 | 2008-05-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-02-11 | Dissolution | Section: 212 |
| 2005-05-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2009 | 2009-03-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2008 | 2008-09-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12095807 Canada Inc. | 11 Spring Garden Avenue, Toronto, ON M2N 3G1 | 2020-06-01 |
| Xu's Blue Bakery Inc. | 4905 Yonge St, Toronto, ON M2N 3G1 | 2016-08-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vilanez Properties Inc. | 337 Greenfield Avenue, Toronto, ON M2N 3E7 | 2003-09-02 |
| Wenhome Ltd. | 815-503 Beecroft Road, Toronto, ON M2N 0A2 | 2020-12-04 |
| Oka's Inc. | Lph-7 503 Beecroft Road, Toronto, ON M2N 0A2 | 2019-03-24 |
| 10249556 Canada Incorporated | 602 - 503 Beecroft Rd, North York, ON M2N 0A2 | 2017-05-24 |
| 9835407 Canada Inc. | 902-503 Beecroft Road, Toronto, ON M2N 0A2 | 2016-07-18 |
| 9264736 Canada Inc. | Unit 602, 503 Beecroft Rd, North York, ON M2N 0A2 | 2015-04-22 |
| Synchronous Marketing Corp. | Suite 606 - 503 Beecroft Road, Toronto, ON M2N 0A2 | 2013-08-29 |
| 8500479 Canada Inc. | 503 Beecroft Rd, Ph01, Toronto, ON M2N 0A2 | 2013-04-22 |
| 8365555 Canada Inc. | 503 Beecroft Rd. Apt 907, Toronto, ON M2N 0A2 | 2012-12-03 |
| 8153221 Canada Limited | 2007-503 Beecroft Rd., North York, ON M2N 0A2 | 2012-03-29 |
| Find all corporations in postal code M2N | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MIN JUNG LEE | 2911 BAYVIEW AVE., UNIT J-119, TORONTO ON M2K 1E8, Canada |
| YONG EUI HONG | 2911 BAYVIEW AVE., UNIT J-119, TORONTO ON M2K 1E8, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M2N 3G1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Decor Pink Inc. | 1630 Chemin Pink, Aylmer, QC J9H 5E1 | 1995-07-25 |
| Pink's Garden & Outdoor Living Center Inc. | 202 Eardley Road, Gatineau, QC J9H 5C9 | 2009-07-07 |
| Agence De Representation Pink Et Bleu Inc. | 10635 Hogue, Montreal, QC H3L 3J1 | 1989-09-14 |
| Pink Panther Gym Inc. | 1530 Roy Crescent, Apt 401, Lachine, QC H8S 4E2 | 1987-12-18 |
| Simmy Pink Holdings Inc. | 39 CГґte St-antoine, Westmount, QC H3Y 2H7 | 2015-06-12 |
| Les PropriÉtÉs Pink Tree Inc. / Pink Tree Properties Inc. | 57 Main St, Suite 201, Cambridge, ON N1R 1V6 | 2009-09-11 |
| Pink of Nature Corp. | 5832 Rue Ferncroft, Montreal, QC H3X 1C7 | 2019-01-10 |
| Pink Pr Inc. | 33 De Jouvence #303, Ste-geneviГ€ve, QC H9H 4T7 | 2004-06-02 |
| Pink Genomix Inc. | 10 Castonguay P.v.t, Ottawa, ON K1G 5G4 | 2019-01-10 |
| 8767190 Canada Inc. | 9 Pink St., Brampton, ON L6P 3M8 | 2014-01-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on PINK PAW INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.