HAWG ZOTIG CUSTOM CYCLES LTD. (Corporation# 4299876) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 20, 2005.
| Corporation ID | 4299876 |
| Business Number | 812723146 |
| Corporation Name | HAWG ZOTIG CUSTOM CYCLES LTD. |
| Registered Office Address |
7330 Horne Street Mission BC V2V 3Y6 |
| Incorporation Date | 2005-12-20 |
| Dissolution Date | 2011-09-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PETER GERHART BULLA | 9281 BARR STREET, MISSION BC V2V 7C9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-12-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-03-26 | current | 7330 Horne Street, Mission, BC V2V 3Y6 |
| Address | 2005-12-20 | 2007-03-26 | 109-2602 Mt. Lehman Road, P.o. Box: 639, Abotsford, BC V2S 6R7 |
| Name | 2005-12-20 | current | HAWG ZOTIG CUSTOM CYCLES LTD. |
| Status | 2011-09-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-04-20 | 2011-09-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-12-20 | 2011-04-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-09-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 2005-12-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2007 | 2007-03-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2006-03-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| R B S Real Estate Investments Ltd. | 7330 Horne Street, Mission, BC V2V 3Y6 | 2006-10-30 |
| Freechequing.ca Company Ltd. | 7330 Horne Street, Mission, BC V2V 3Y6 | 2000-09-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| New Age Medical Clinics Inc. | 36328 Lundgren Road, Mission, BC V2V 0B1 | 2010-12-21 |
| William Parsons Quality Assurance Ltd. | 10067 Charlong Terrace, Mission, BC V2V 0B5 | 2014-08-07 |
| Enviroenergetics Inc. | 34637 Timbercove Road, Mission, BC V2V 0B5 | 2010-07-14 |
| 7925131 Canada Inc. | 8701 Nottman Street, Mission, BC V2V 0C1 | 2011-07-22 |
| 12040352 Canada Inc. | 35277 Adair Ave, Mission, BC V2V 0G2 | 2020-05-04 |
| 9311106 Canada Inc. | 32081 Lougheed Highway, Mission, BC V2V 1A3 | |
| Raven Ave Records Inc. | 31941 Raven Ave, Mission, BC V2V 1B8 | 2009-02-20 |
| Systemes De Construction Shawland Ltee | 8443 Jennings Street, Mission, BC V2V 1G0 | 1971-12-07 |
| 7001568 Canada Inc. | #103 33236 1st Ave., Mission, BC V2V 1G3 | 2008-06-26 |
| Solution Tree Education Canada, Inc. | 33066- 1st Avenue, Mission, BC V2V 1G3 | 2003-04-28 |
| Find all corporations in postal code V2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PETER GERHART BULLA | 9281 BARR STREET, MISSION BC V2V 7C9, Canada |
| City | MISSION |
| Post Code | V2V 3Y6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fuel Custom Cycles Inc. | 1107 B Springbok Rd, Campbell River, BC V9W 8B3 | 2012-04-12 |
| Custom Metric Cycles Inc. | 1728 East 39th Ave., Vancouver, B.c., BC V5P 4R3 | 2005-08-17 |
| Bio-mec Cycles Inc. | 9112 De L'aiglon, St-leonard, QC H1R 3L9 | 1981-06-26 |
| Cycles X3 Inc. | 24, St-louis, Suite 300, Salaberry-de-valleyfield, QC J6T 1M4 | 2004-02-12 |
| Le Croco Cycles Ltd. | 2903 Marleau, Cornwall, ON K6H 6G5 | 1986-06-05 |
| Paragon Cycles Inc. | 11205 Ch. Cote De Liesse, Dorval, QC H9P 1B1 | 1981-03-30 |
| Cycles Torpado Inc. | 5126a West Broadway, Montreal, QC H4V 2A2 | 1987-11-06 |
| Cycles Be Right Back Inc. | 2741 Mousseau St, Montreal, QC H1L 4V8 | 2020-11-03 |
| Guru Cycles Inc. | 208 Migneron, Ville St Laurent, QC H4T 1Y7 | 2009-09-04 |
| Gintaras Cycles Inc. | 774 Melrose, Verdun, QC H4H 1T4 | 1984-06-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on HAWG ZOTIG CUSTOM CYCLES LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.