4299809 CANADA LTD. (Corporation# 4299809) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 13, 2005.
| Corporation ID | 4299809 |
| Business Number | 815129275 |
| Corporation Name | 4299809 CANADA LTD. |
| Registered Office Address |
3600 Lysander Lane Suite 370 Po Box 23750, Airport Postal Richmond BC V7B 1C3 |
| Incorporation Date | 2005-12-13 |
| Dissolution Date | 2008-03-27 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 7 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NICK GEER | 501-1020 14TH AVENUE SW, CALGARY AB T2R 0P1, Canada |
| BARRY NEEDHAM | 3185 MATHERS AVENUE WEST, VANCOUVER BC V7V 2K3, Canada |
| LARRY BERG | 1757 137A STREET, SURREY BC V4A 0E6, Canada |
| ROGER KITLEY | 19 OAKEN COPPICE, ASHTEAD SURREY KT21 1DL, United Kingdom |
| FRANCIS O'NEILL | 1307 WEST 33RD AVENUE, VANCOUVER BC V7R 3B6, Canada |
| GRAHAM CLARKE | 5363 MARINE DRIVE, WEST VANCOUVER BC V7W 2R1, Canada |
| MICHAEL TILL | 7 AV. LAS AMERICAS, TORRES CAINCO PISO 13, SANTA CRUZ, BOLIVIA , Bolivia, Plurinational State of |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-12-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-12-13 | current | 3600 Lysander Lane, Suite 370 Po Box 23750, Airport Postal, Richmond, BC V7B 1C3 |
| Name | 2005-12-13 | current | 4299809 CANADA LTD. |
| Status | 2008-03-27 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-12-13 | 2008-03-27 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-03-27 | Dissolution | Section: 210 |
| 2005-12-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Catalyst Paper Energy Holdings Inc. | 2nd Floor, 3600 Lysander Lane, Richmond, BC V7B 1C3 | 2010-02-23 |
| Ocean Marine Towing Services Limited | 320, 3600 Lysander Lane, Richmond, BC V7B 1C3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Life Elements and Health Technology Association | 420-3820 Cessna Drive, Richmond, BC V7B 0A2 | 2018-08-02 |
| 9270213 Canada Incorporated | 3211 Grant Mcconachie Way, Richmond, BC V7B 0A4 | 2015-04-26 |
| Tagish Air Service Ltd. | 4440 Stark Street, Richmond, BC V7B 1A1 | 1988-05-31 |
| Sincubator Inc. | 4380 Agar Drive, Richmond, BC V7B 1A3 | 2013-08-31 |
| Nextflightcourier Worldwide Ltd. | 4360 Agar Dr, Richmond, BC V7B 1A3 | 2012-10-30 |
| Heli-one Inc. | 4740 Agar Drive, Richmond, BC V7B 1A3 | 2005-05-19 |
| Chc Global Operations (2008) Inc. | 4740 Agar Dr, Richmond, BC V7B 1A3 | 2003-06-16 |
| Chc Global Operations Canada Inc. | 4740 Agar Drive, Richmond, BC V7B 1A3 | 2005-05-19 |
| Chc Helicopters International Inc. | 4740 Agar Drive, Richmond, BC V7B 1A3 | |
| 4357825 Canada Inc. | 4740 Agar Drive, Richmond, BC V7B 1A3 | 2006-05-03 |
| Find all corporations in postal code V7B | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NICK GEER | 501-1020 14TH AVENUE SW, CALGARY AB T2R 0P1, Canada |
| BARRY NEEDHAM | 3185 MATHERS AVENUE WEST, VANCOUVER BC V7V 2K3, Canada |
| LARRY BERG | 1757 137A STREET, SURREY BC V4A 0E6, Canada |
| ROGER KITLEY | 19 OAKEN COPPICE, ASHTEAD SURREY KT21 1DL, United Kingdom |
| FRANCIS O'NEILL | 1307 WEST 33RD AVENUE, VANCOUVER BC V7R 3B6, Canada |
| GRAHAM CLARKE | 5363 MARINE DRIVE, WEST VANCOUVER BC V7W 2R1, Canada |
| MICHAEL TILL | 7 AV. LAS AMERICAS, TORRES CAINCO PISO 13, SANTA CRUZ, BOLIVIA , Bolivia, Plurinational State of |
| City | RICHMOND |
| Post Code | V7B 1C3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 4299809 CANADA LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.