LES ENTREPRISES RITA GAUTHIER INC. (Corporation# 429970) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 1, 1980.
| Corporation ID | 429970 |
| Corporation Name | LES ENTREPRISES RITA GAUTHIER INC. |
| Registered Office Address |
14 Rue Carriere Pointe Du Moulin, Ile Perrot QC J7V 5V6 |
| Incorporation Date | 1980-04-01 |
| Dissolution Date | 1983-03-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 50 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SYDNEY GAUTHIER | 14 RUE CARRIERE POINTE DU MOULIN, ILE PERROT QC J7V 5V6, Canada |
| RITA GAUTHIER | 14 RUE CARRIERE POINTE DU MOULIN, ILE PERROT QC J7V 5V6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-04-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-03-31 | 1980-04-01 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1980-04-01 | current | 14 Rue Carriere, Pointe Du Moulin, Ile Perrot, QC J7V 5V6 |
| Name | 1980-04-01 | current | LES ENTREPRISES RITA GAUTHIER INC. |
| Status | 1983-03-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1983-03-09 | 1983-03-09 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1980-04-01 | 1983-03-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1983-03-09 | Dissolution | |
| 1980-04-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 14 RUE CARRIERE |
| City | POINTE DU MOULIN, ILE PERROT |
| Province | QC |
| Postal Code | J7V 5V6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Groupe D'investissement Harris-reed LtÉe | 1376 Perrot Boulevard, Notre Dame De Ile Perrot, QC J7V 5V6 | 1992-07-06 |
| Studio Des Patrons Inc. | 60 Chemin Du Vieux Moulin, Ile Perrot, QC J7V 5V6 | 1989-02-16 |
| 164170 Canada Inc. | 65 Des Peupliers, Ile Perrot, QC J7V 5V6 | 1988-09-29 |
| 160615 Canada Inc. | 2031 Boul Perrot, Pointe Du Moulin, QC J7V 5V6 | 1988-02-16 |
| 160349 Canada Inc. | 107 Des Bouleaux, Ile Perrot, QC J7V 5V6 | 1988-02-08 |
| 158810 Canada Inc. | 58 Rue Rollinet, N-d De L'ile-perrot, QC J7V 5V6 | 1987-12-18 |
| Pro-mit Design Inc. | 25 Boul., St-joseph, Notre-dame L'ile Perrot, QC J7V 5V6 | 1987-09-28 |
| 157389 Canada Inc. | 31 Rue Pierre Ricard, Notre-dame-de-lile-perrot, QC J7V 5V6 | 1987-08-19 |
| Aviation Miratec Inc. | 50 146th Avenue, Ile Perrot, QC J7V 5V6 | 1987-04-13 |
| 151667 Canada Inc. | 25 Remillard, Notre Dame, Ile Perrot, QC J7V 5V6 | 1986-09-02 |
| Find all corporations in postal code J7V5V6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SYDNEY GAUTHIER | 14 RUE CARRIERE POINTE DU MOULIN, ILE PERROT QC J7V 5V6, Canada |
| RITA GAUTHIER | 14 RUE CARRIERE POINTE DU MOULIN, ILE PERROT QC J7V 5V6, Canada |
| City | POINTE DU MOULIN, ILE PERROT |
| Post Code | J7V5V6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Boulangerie Rita Inc. | 1341 Van Horne Street, Outremont, QC H2V 1K7 | 1984-05-07 |
| Jean-marie Gauthier Enterprises Inc. | 2127 Boulevard Jacques-cartier, Mont-joli, QC | 1978-02-28 |
| Les Entreprises Commerciales Rita Et Claude Inc. | 3 Boul. Du Seminaire, Suite 939, St-jean Sur Richelieu, QC | 1985-01-22 |
| Santa Rita Imports Exports Inc. | 6340 Avenue Languedoc, Montreal, QC H1M 3E1 | 1982-11-04 |
| Les Immeubles Rita Tenenbaum Inc. | 411 Dufferin Road, Hampstead, QC H3X 2Y8 | 1996-06-26 |
| La Fondation Rita Chouinard | 164 Route Hamilton, Pabos, QC G0C 2H0 | 2003-01-08 |
| Fondation Morley Et Rita Cohen | 3633 Boulevard Des Sources, Suite 213, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2K4 | 1986-04-30 |
| Rita Steinberg Goldfarb Foundation | 1255 Rue Peel, Suite 1000, Montreal, QC H3B 2T9 | 1990-11-19 |
| Les Entreprises Cl. 7 Inc. | 3097 Bd. Mgr. Gauthier, Beauport, QC G1E 2V6 | 1980-04-18 |
| Les CosmÉtiques Lalla Rita Canada Inc. | 325 Rue Du Marais, Bureau 245, Québec, QC G1M 3R3 | 2017-11-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES ENTREPRISES RITA GAUTHIER INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.