Evertex Industries (North America) Inc. (Corporation# 4299647) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 4, 2005.
| Corporation ID | 4299647 |
| Business Number | 823029749 |
| Corporation Name | Evertex Industries (North America) Inc. |
| Registered Office Address |
502-280 Nelson St. Vancouver BC V6B 2E2 |
| Incorporation Date | 2005-10-04 |
| Dissolution Date | 2011-07-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ADAM HIEBERT | 1221 PHILLIPS AVENUE, BURNABY BC V5A 2V8, Canada |
| SALLY HOI YI WONG | 1221 PHILLIPS AVENUE, BURNABY BC V5A 2V8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-10-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-01-29 | current | 502-280 Nelson St., Vancouver, BC V6B 2E2 |
| Address | 2005-10-04 | 2007-01-29 | 1221 Phillips Avenue, Burnaby, BC V5A 2V8 |
| Name | 2005-10-04 | current | Evertex Industries (North America) Inc. |
| Status | 2011-07-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2010-03-02 | 2011-07-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-10-04 | 2010-03-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-07-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 2005-10-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Grind Independent Spirits Group Inc. | 280 Nelson St, Suite 209, Vancouver, BC V6B 2E2 | 2018-06-19 |
| Sophie Daley Inc. | Suite 407 - 280 Nelson St, Att: Benjamin Akhtary, Vancouver, BC V6B 2E2 | 2018-01-01 |
| Sigmainfy Inc. | 280 Nelson Street, Suite 231, Vancouver, BC V6B 2E2 | 2017-02-24 |
| Wembly Media Incorporated | 338-280 Nelson Street, Vancouver, BC V6B 2E2 | 2016-10-14 |
| Yummy Goody Box Inc. | 280 Nelson Street, Suite 263, Vancouver, BC V6B 2E2 | 2015-02-08 |
| Satoshi Systems Incorporated | 313 - 280 Nelson Street, Vancouver, BC V6B 2E2 | 2013-08-01 |
| Slice Thru Pizza Inc. | 390-280 Nelson St., Vancouver, BC V6B 2E2 | 2009-08-10 |
| The Indie Film Scene .com Inc. | 252 - 280 Nelson Street, Vancouver, BC V6B 2E2 | 2007-12-20 |
| Reflex Real Estate Solutions Inc. | 127 - 280 Nelson Street, Vancouver, BC V6B 2E2 | 2003-09-29 |
| Oak Seed Entertainment Ltd. | 131-280 Nelson Street, Vancouver, BC V6B 2E2 | 2002-06-25 |
| Find all corporations in postal code V6B 2E2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ADAM HIEBERT | 1221 PHILLIPS AVENUE, BURNABY BC V5A 2V8, Canada |
| SALLY HOI YI WONG | 1221 PHILLIPS AVENUE, BURNABY BC V5A 2V8, Canada |
| City | Vancouver |
| Post Code | V6B 2E2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Industries Canadiennes Hip De L'amerique Du Nord Inc. | 2015 Peel Street, Suite 950, Montreal, QC H3A 1T8 | 1985-05-16 |
| Citic Heavy Industries North America, Ltd. | 6500 Trans Canada, Suite 320, Pointe Claire, QC H9R 0A5 | 2013-07-15 |
| Produits Forestiers North America M.t.c.m. Inc. | 440 Sainte Helene Street, Bureau 310, Montreal, QC H2Y 2K7 | 1995-01-31 |
| Sld North America Procurement Inc. | 455 Rene Levesque Boulevard West, Montreal, QC H2Z 1Z3 | 2002-07-31 |
| Logistiques OpГ©rations North America Inc. | 490 Canterbury, Chomedey,laval, QC H7W 2B7 | 2002-05-14 |
| P3 North America Consulting, Ltd. | Suite 1800 - 510 West Georgia Street, Vancouver, BC V6B 0M3 | |
| Newland North America Foods Inc. | 1000 St-charles Ave., Suite 901, Vaudreuil, QC J7V 8P5 | 2009-12-08 |
| Tgd North America Furniture Inc. | 2054 Lakeshore Road East, Oakville, ON L6J 1M3 | |
| Zuulu North America Financial Services Inc. | 1258, Pauline-julien Street, Montreal, QC H2J 0A2 | 2019-02-27 |
| Distribution Regma North America Inc. | 16645 Boulevard Hymus, Kirkland, QC H9H 4R9 | 1990-03-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on Evertex Industries (North America) Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.