INSTITUTE OF MARINE AND TERRESTRIAL ECOLOGY (Corporation# 429953) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 5, 1980.
| Corporation ID | 429953 |
| Business Number | 118969476 |
| Corporation Name | INSTITUTE OF MARINE AND TERRESTRIAL ECOLOGY |
| Registered Office Address |
44 Eglinton Avenue West Suite 206 Toronto ON M4R 1A1 |
| Incorporation Date | 1980-03-05 |
| Dissolution Date | 2015-04-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 4 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FREDERICK A. LEWIS | 97 BALMORAL AVENUE, TORONTO ON M4V 1J5, Canada |
| RALPH AUBREY DAVIS | R.R. 2, KING CITY ON , Canada |
| W.J. RICHARDSON | 84 NIPIGON AVENUE, WILLOWDALE ON M2M 2W2, Canada |
| MAXWELL J. DUNBAR | 1620 UNIVERSITY ST., MONTREAL QC H3A 2B2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-03-05 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1980-03-04 | 1980-03-05 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1980-03-05 | current | 44 Eglinton Avenue West, Suite 206, Toronto, ON M4R 1A1 |
| Name | 1980-03-05 | current | INSTITUTE OF MARINE AND TERRESTRIAL ECOLOGY |
| Status | 2015-04-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-11-05 | 2015-04-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2014-11-05 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2004-12-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1980-03-05 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-04-04 | Dissolution | Section: 222 |
| 1980-03-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Realcare Limited | 44 Eglinton Avenue West, Suite 500, Toronto, ON M4R 1A1 | 1965-04-01 |
| Coactive Energy Inc. | 44 Eglinton Avenue West, Suite 208, Toronto, ON M4R 1A1 | 1975-08-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Associated Personnel Consultants (toronto) Inc. | 44 Eglinton Street West, Suite 204, Toronto, ON M4R 1A1 | 1977-10-31 |
| Abl Forest Science Inc. | 44 Eglinton Ave. West, Suite 208, Toronto, ON M4R 1A1 | 1983-09-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12322765 Canada Inc. | 1905, 25, Montgomery Ave, Toronto, ON M4R 0A1 | 2020-09-10 |
| Onyx Engagement Inc. | 1702-25 Montgomery Avenue, Toronto, ON M4R 0A1 | 2020-06-19 |
| 8570337 Canada Inc. | 25 Montgomery Ave., Suite 2607, Toronto, ON M4R 0A1 | 2013-07-02 |
| Pete's Christmas Productions Inc. | 25 Montgomery Avenue, Unit 1406, Toronto, ON M4R 0A1 | 2013-01-28 |
| Plugins Distributions Inc. | 25 Montgomery Avenue, Toronto, ON M4R 0A1 | 2019-09-13 |
| 11850172 Canada Inc. | 58 Orchard View Blvd, Apt 1805, Toronto, ON M4R 0A2 | 2020-01-17 |
| 11741977 Canada Incorporated | 58 Orchard View Blvd., Unit 1206, Toronto, ON M4R 0A2 | 2019-11-15 |
| Cloud Zonia Inc. | 1801-58 Orchard View Boulevard, Toronto, ON M4R 0A2 | 2019-09-09 |
| Bed Head Apparel Inc. | 1811-58 Orchard View Blvd, Toronto, ON M4R 0A2 | 2018-02-15 |
| 10612880 Canada Inc. | 58 Orchard View Boulevard, 1807, Toronto, ON M4R 0A2 | 2018-02-01 |
| Find all corporations in postal code M4R | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FREDERICK A. LEWIS | 97 BALMORAL AVENUE, TORONTO ON M4V 1J5, Canada |
| RALPH AUBREY DAVIS | R.R. 2, KING CITY ON , Canada |
| W.J. RICHARDSON | 84 NIPIGON AVENUE, WILLOWDALE ON M2M 2W2, Canada |
| MAXWELL J. DUNBAR | 1620 UNIVERSITY ST., MONTREAL QC H3A 2B2, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4R1A1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canada Marine Ecology Research Association | 16 Ste Anne Street, Shediac, NB E4P 2R5 | 2018-08-02 |
| Institut De Science Terrestre Et Spatiale | 4700 Keele St., Room 114, North York, ON M3J 1P3 | 1987-07-22 |
| International Institute for Health Research (ihr) Inc. | 422-2030 Marine Drive, North Vancouver, BC V7P 1V7 | 2011-08-25 |
| International Institute of Marine Surveying (canada) | 33695 South Fraser Way, Abbotsford, BC V2S 2C1 | 2014-12-10 |
| Canadian Traffic Safety Institute Inc. | 203 2403 Marine Drive, West Vancouver, BC V7V 1L3 | 2003-06-30 |
| Soloshine Institute of Master Aesthetics & Health Inc. | 127 - 2030 Marine Dr, North Vancouver, BC V7P 1V7 | 2015-10-21 |
| Institute of Marine Safety Auditors (canada) | 7 Carriage Road, Suite 210, St Catharines, ON L2P 3K2 | 1994-03-01 |
| The Canadian Institute of Marine Engineering | 18 Cheviot Hill, Porters Lake, NS B3E 1K1 | 1976-04-20 |
| Terrestrial Communications Inc. | 330, Rathburn Rd W, Unit # 2102, Mississauga, ON L5B 3Y1 | 2006-12-29 |
| Terrestrial Trading Company Ltd. | 7 Collip Pl, North York, ON M4A 0A3 | 2016-08-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on INSTITUTE OF MARINE AND TERRESTRIAL ECOLOGY.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.