Christ International Evangelical Ministry (Corporation# 4299523) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 5, 2005.
| Corporation ID | 4299523 |
| Business Number | 834647349 |
| Corporation Name | Christ International Evangelical Ministry |
| Registered Office Address |
104 Fenmar Drive Toronto ON M9L 1M5 |
| Incorporation Date | 2005-05-05 |
| Dissolution Date | 2015-04-27 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DIPO ADEGBESAN | 83 Haslam Street, Toronto ON M1N 3N8, Canada |
| ADEX ADEGBITE | 35 Jingle Crescent, Brampton ON L6S 0A9, Canada |
| AYODELE OSHINOWO | 182 Silverstone Drive, Toronto ON M9V 3H3, Canada |
| ISRAEL ABIARA | 1612 - 2757 Kipling Avenue, Toronto ON M9V 4C4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-02-13 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2005-05-05 | 2017-02-13 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2019-05-17 | current | 104 Fenmar Drive, Toronto, ON M9L 1M5 |
| Address | 2017-02-13 | 2019-05-17 | 117b - 2464 Weston Road, North York, ON M9N 0A2 |
| Address | 2005-05-05 | 2017-02-13 | 106 Fenmar Drive, 104, North York, ON M9L 1M5 |
| Name | 2005-05-05 | current | Christ International Evangelical Ministry |
| Status | 2017-02-17 | current | Active / Actif |
| Status | 2015-04-27 | 2017-02-17 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-11-28 | 2015-04-27 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-05-05 | 2014-11-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-04-27 | Dissolution | Section: 222 |
| 2005-05-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2018-12-13 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-05-15 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11607472 Canada Inc. | 100b Fenmar Drive, Weston, ON M9L 1M5 | 2019-09-05 |
| 11203100 Canada Inc. | 100a Fenmar Drive, Weston, ON M9L 1M5 | 2019-01-17 |
| Techsolutions R.j. Inc. | 100 Fenmar Drive, Weston, ON M9L 1M5 | 2019-01-16 |
| Christ Apostolic Church (agbala Itura) World Wide | 106 Fermur Drive 104b, North York, ON M9L 1M5 | 2007-10-16 |
| Fibersense & Signals Inc. | 86 Fenmar Drive, Toronto, ON M9L 1M5 | 1984-03-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Asianparts.ca Inc. | 1 High Meadow Place, Unit 24, Toronto, ON M9L 0A3 | 2020-05-21 |
| 10530115 Canada Corp. | 1 High Meadow Place Unit 2, Toronto, ON M9L 0A3 | 2017-12-07 |
| Pmba Education Incorporated | Unit 18- 1 High Meadow Place, Toronto, ON M9L 0A3 | 2013-06-10 |
| Js Innovations Inc. | 16-2-1 High Meadow Place, Toronto, ON M9L 0A3 | 2012-03-05 |
| Germanparts.ca Inc. | 1 High Meadow Place, Unit 24, Toronto, ON M9L 0A3 | 2010-03-01 |
| En Green Cartridge Inc. | 1, High Meadow Pl., Unite 16, Toronto, ON M9L 0A3 | 2008-01-06 |
| Prolink Resources Inc. | 1 High Meadow Place, Unit 18, Toronto, ON M9L 0A3 | 2015-11-03 |
| Pilot Brandesign Inc. | 1 High Meadow Place, Unit 7, Toronto, ON M9L 0A3 | 2016-03-01 |
| Debt Free One Canada Corp. | 1 High Meadow Place, Unit 2, North York, ON M9L 0A3 | 2017-10-19 |
| Anglican Church of Annunciation | 1 High Meadow Place, Toronto, ON M9L 0A3 | 2018-05-09 |
| Find all corporations in postal code M9L | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DIPO ADEGBESAN | 83 Haslam Street, Toronto ON M1N 3N8, Canada |
| ADEX ADEGBITE | 35 Jingle Crescent, Brampton ON L6S 0A9, Canada |
| AYODELE OSHINOWO | 182 Silverstone Drive, Toronto ON M9V 3H3, Canada |
| ISRAEL ABIARA | 1612 - 2757 Kipling Avenue, Toronto ON M9V 4C4, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M9L 1M5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Christ City of Peace Evangelical Ministry A.k.a Copem | 22 Ted Wray Circle, Toronto, ON M3L 0G5 | 2018-11-20 |
| World Saviour Evangelical Ministry International | 304 - 1282 Weston Road, Toronto, ON M6M 4R3 | 2016-11-11 |
| Church of God Ministry of Jesus Christ International | 108-25 Rue De Port-royal E, Montreal, QC H3L 3T1 | 2006-04-25 |
| Christ Care Ministry International | A-1851 Lawrence Avenue East, Scarborough, ON M1R 2Y3 | 2020-06-17 |
| New Generation In Christ Jesus for God Ministry | 105-8330 Avenue De L'esplanade, MontrГ©al, QC H2P 2R3 | 2019-11-30 |
| Maranatha Evangelical Ministry | 235 Forum Drive, Suite 87, Mississauga, ON L4Z 3S2 | 1996-11-07 |
| Jesus Evangelical Ministry Canada | 1984 Riverton Street, Oshawa, ON L1K 0P4 | 2020-02-06 |
| Fulfilled Life Evangelical Ministry | 6741, Columbus Road, Unit 101, Mississauga, ON L5T 2G9 | 2012-12-31 |
| Christ The Brook Evangelical Church | Apartment 1913, 1240 Donald Street, Ottawa, ON K1J 8R7 | 2020-08-11 |
| Christ Healing Evangelical Church - Faith Chapel | 1700 Sismet Road, Mississauga, ON L4W 1R4 | 2009-12-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on Christ International Evangelical Ministry.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.