LUNG MOON RESTAURANT LTD. (Corporation# 429911) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 25, 1980.
| Corporation ID | 429911 |
| Business Number | 882761133 |
| Corporation Name |
LUNG MOON RESTAURANT LTD. RESTAURANT LUNG MOON LTEE |
| Registered Office Address |
7655 Central St. Lasalle QC |
| Incorporation Date | 1980-03-25 |
| Dissolution Date | 1989-08-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FUNG LIN YU | 682 ANYON AVE., GREENFIELD PARK QC J4V 2E9, Canada |
| CHUN YEN WONG | 682 ANYON AVE., GREENFIELD PARK QC J4V 2E9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-03-25 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-03-24 | 1980-03-25 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1980-03-25 | current | 7655 Central St., Lasalle, QC |
| Name | 1980-03-25 | current | LUNG MOON RESTAURANT LTD. |
| Name | 1980-03-25 | current | RESTAURANT LUNG MOON LTEE |
| Status | 1989-08-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1987-07-03 | 1989-08-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1980-03-25 | 1987-07-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1989-08-31 | Dissolution | |
| 1980-03-25 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1985 | 1981-06-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 7655 CENTRAL ST. |
| City | LASALLE |
| Province | QC |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12564441 Canada Inc. | 1321 Rue Daigneault, Lasalle, QC H8N 1G1 | 2020-12-11 |
| Acomets Inc. | 298, 90e Ave, Lasalle, QC H8R 2Z6 | 2020-12-07 |
| 12543800 Canada Inc. | 8817 Ghislaine, Lasalle, QC H8R 2C4 | 2020-12-03 |
| 12542242 Canada Inc. | 8025-a Rue Browning, Lasalle, QC H8N 2E9 | 2020-12-03 |
| Sensei Holdings Corp. | 550 Avenue SГ©nГ©cal, Lasalle, QC H8P 2B4 | 2020-12-02 |
| Hesman Athletics and Performance Ltd. | 1575 Golfview Dr., Lasalle, ON N9J 1Z1 | 2020-11-23 |
| 12504235 Canada Inc. | 109-9379 Boulevard Lasalle, Lasalle, QC H8R 2M8 | 2020-11-18 |
| 12506742 Canada Inc. | Apt 611,1700 Viola-desmond Street, Lasalle, QC H8N 0H1 | 2020-11-18 |
| 12499827 Canada Inc. | 242 Rue Thierry, Lasalle, QC H8N 1J1 | 2020-11-16 |
| Nuances Self-care Inc. | 1427 Verdi, Lasalle, QC H8N 1K5 | 2020-11-11 |
| Find all corporations in LASALLE | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FUNG LIN YU | 682 ANYON AVE., GREENFIELD PARK QC J4V 2E9, Canada |
| CHUN YEN WONG | 682 ANYON AVE., GREENFIELD PARK QC J4V 2E9, Canada |
| City | LASALLE |
| Category | restaurant |
| Category + City | restaurant + LASALLE |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tai Kim Lung Restaurant Ltd. | 74 Lagauchetiere St. West, Montreal, QC | 1979-02-02 |
| Restaurant Tai Kim Lung (1981) Inc. | 74 Rue De La Gauchetiere O., Montreal, QC H2Z 1C1 | 1981-01-15 |
| Les Epiceries Sun Sing Lung Inc. | 72a Lagauchetiere Street West, Montreal, QC H2Z 1C1 | 1980-02-05 |
| Commerce Liang Lung Inc. | 191 Wolfe, Longueuil, QC J4J 2C7 | 1993-10-04 |
| August Moon Chinese Restaurant Ltd. | 9587 Weston Rd, Unit 4, Vaughan, ON L4H 3A5 | 2007-05-20 |
| Les Investissements P & B Moon Ltee | 1401 Chemin Chambly, Longueuil, QC J4J 3X6 | 1985-09-16 |
| Aqua-lung Canada LtÉe | 2900 - 595 Burrard Street, Vancouver, BC V7X 1J5 | 1990-07-20 |
| Interieurs Ivory Moon Inc. | 23,woodlawn Avenue East, Toronto, ON M4T 1B9 | 1991-10-15 |
| La Compagnie Planet Moon International Inc. | 5995, Boul.gouin Ouest, Bur.305, Montreal, QC H4J 2P8 | 1998-09-21 |
| Restaurant La Diligence Ltee. | 7385 Decarie, Montreal, QC | 1969-04-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on LUNG MOON RESTAURANT LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.