Bangladesh Club International Inc. (Corporation# 4299078) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 27, 2005.
| Corporation ID | 4299078 |
| Business Number | 822820478 |
| Corporation Name | Bangladesh Club International Inc. |
| Registered Office Address |
686 Midland Avenue Toronto ON M1K 4C6 |
| Incorporation Date | 2005-04-27 |
| Dissolution Date | 2016-06-25 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MUSTAQ AHMED | 2 SHOTFIELD CRES., TORONTO ON M1S 4E2, Canada |
| ARUNENDRA BHOWMIK | 3780 ST. CLAIR AVENUE EAST, SCARBOROUGH ON M1M 1V2, Canada |
| ANANTA AHMED | 686 MIDLAND AVENUE, SCARBOROUGH ON M1K 4C6, Canada |
| STELLA RAHMAN | 17 WYCOMBE ROAD, NORTH YORK ON M3M 2W6, Canada |
| BARDRUL MAHMUD | 118 MELIA LANE, MAPLE ON L6A 3K7, Canada |
| AKHTAR HOSSAIN | 35 MONDEO DR., TORONTO ON M1P 2M8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-04-27 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2005-04-27 | current | 686 Midland Avenue, Toronto, ON M1K 4C6 |
| Name | 2005-04-27 | current | Bangladesh Club International Inc. |
| Status | 2016-06-25 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-01-27 | 2016-06-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-04-27 | 2016-01-27 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-06-25 | Dissolution | Section: 222 |
| 2005-04-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2010 | 2010-01-09 | |
| 2009 | 2009-03-14 | |
| 2008 | 2008-03-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Puffysteps Inc. | 696 Midland Avenue, Toronto, ON M1K 4C6 | 2020-11-30 |
| 10737917 Canada Inc. | Midland Ave, Scarborough/toronto, ON M1K 4C6 | 2018-04-17 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kahuta Transportation Inc. | 317-550 Birchmount Road, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2020-09-17 |
| 12184711 Canada Inc. | 550 Birchmount Road Unit 709, Toronto, ON M1K 0A4 | 2020-07-08 |
| Ascentbridge Canada Inc. | 308-550 Birchmount Rd, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2019-04-05 |
| Abeyan Trade Inc. | 806-550 Birchmount Road, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2018-02-22 |
| 10220442 Canada Inc. | 550 Birchmount Road, # 414, Scarborugh, ON M1K 0A4 | 2017-05-03 |
| Canadawide Fresh Coffee Inc. | 204-550 Birchmount Rd, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2014-02-03 |
| 11825836 Canada Inc. | 550 Birchmount Road, Toronto, ON M1K 0A4 | 2020-01-05 |
| Krada Studio Inc. | 550 Birchmount Road, Suite 606, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2020-02-04 |
| 12223279 Canada Inc. | 550 Birchmount Road, Toronto, ON M1K 0A4 | 2020-07-24 |
| Emigration Channel Inc. | 550 Birchmount Road, Unit 414, Toronto, ON M1K 0A4 | 2020-09-14 |
| Find all corporations in postal code M1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MUSTAQ AHMED | 2 SHOTFIELD CRES., TORONTO ON M1S 4E2, Canada |
| ARUNENDRA BHOWMIK | 3780 ST. CLAIR AVENUE EAST, SCARBOROUGH ON M1M 1V2, Canada |
| ANANTA AHMED | 686 MIDLAND AVENUE, SCARBOROUGH ON M1K 4C6, Canada |
| STELLA RAHMAN | 17 WYCOMBE ROAD, NORTH YORK ON M3M 2W6, Canada |
| BARDRUL MAHMUD | 118 MELIA LANE, MAPLE ON L6A 3K7, Canada |
| AKHTAR HOSSAIN | 35 MONDEO DR., TORONTO ON M1P 2M8, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M1K 4C6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Club D'Échanges Commerciaux Bangladesh-canada | 9250 Rue De L'acadie, Suite 335, MontrÉal, QC H4N 3C5 | 2003-05-29 |
| Bangladesh Sports Club, Toronto | 3098 Danforth Ave, Suite 202, Scarborough, ON M1L 1B1 | 2017-11-07 |
| Bangladesh Sportswear Inc. | 6700 Cote Des Neiges, Suite 152, Montreal, QC H3S 2B2 | 1999-08-30 |
| La Cie De Publication Du Club International Des Celibataires Ltee | 1350 Mazurette, Montreal, QC | 1978-05-19 |
| Chef's Club International Inc. | 261 Chemin Cote St-louis, Bureau 301, Sainte-therese, QC J7G 5S6 | 2001-05-24 |
| Awi International Discount Club Inc. | 324 AimÉ-vincent Street, Vaudreuil-dorion, QC J7V 5V5 | 2002-05-23 |
| Multi Club International Holidays Inc. | 1118 Ouest Ste-catherine, Suite 300, Montreal, QC H3B 1H5 | 1984-02-13 |
| Clef International Musician's Club Ltd. | 3757 Rue Monselet, Montreal-nord, QC H1H 2B3 | 1990-04-12 |
| Canada-bangladesh Chamber of Commerce | 1085 Bellamy Road North, Toronto, ON M1H 3C7 | 1998-05-01 |
| Club Canin International Du Quebec | 18 Boul. Des Haut-bois, Ste-julie, QC J0L 2S0 | 1978-12-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on Bangladesh Club International Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.