4298985 CANADA INC. (Corporation# 4298985) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 8, 2005.
| Corporation ID | 4298985 |
| Business Number | 833630874 |
| Corporation Name | 4298985 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
80 Maurice Limoges ON K0A 2M0 |
| Incorporation Date | 2005-07-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JACQUES LAVIGNE | 80 MAURICE, LIMOGES ON K0A 2M0, Canada |
| Chantal Lavigne | 80 Maurice, Limoges ON K0A 2M0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-07-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-07-08 | current | 80 Maurice, Limoges, ON K0A 2M0 |
| Name | 2005-07-08 | current | 4298985 CANADA INC. |
| Status | 2005-07-08 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-07-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-12-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-12-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-09-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-11-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jsec Security Integrations Inc. | 21 South Indian Crescent, Limoges, ON K0A 2M0 | 2020-11-26 |
| Habeche Import and Export Inc. | 109 Desjardins, Limoges, ON K0A 2M0 | 2020-11-20 |
| 12315173 Canada Inc. | 118 Brunet Street, Limoges, ON K0A 2M0 | 2020-09-02 |
| Valab Immobilier Inc. | 30 Oasis Street, Limoges, ON K0A 2M0 | 2020-02-11 |
| 11885588 Canada Inc. | 527 Limoges Road, Limoges, ON K0A 2M0 | 2020-02-04 |
| Marketh Water Technology Inc. | 112 Brunet St, Limoges, ON K0A 2M0 | 2019-12-31 |
| Blue Team Cybersecurity Consulting, Inc. | 885 Oceane St., Limoges, ON K0A 2M0 | 2019-12-08 |
| 11772899 Canada Inc. | 1039 Limoges Road, Limoges, ON K0A 2M0 | 2019-12-04 |
| Forcian Inc. | 124 Asselin St, Limoges, ON K0A 2M0 | 2019-11-26 |
| Dawger Analysts Inc. | 876 Oceane Street, Limoges, ON K0A 2M0 | 2019-11-01 |
| Find all corporations in postal code K0A 2M0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JACQUES LAVIGNE | 80 MAURICE, LIMOGES ON K0A 2M0, Canada |
| Chantal Lavigne | 80 Maurice, Limoges ON K0A 2M0, Canada |
| City | LIMOGES |
| Post Code | K0A 2M0 |
Please comment or provide details below to improve the information on 4298985 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.