LION BATTERY (CANADA) INC. (Corporation# 4298781) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 4, 2005.
| Corporation ID | 4298781 |
| Business Number | 823249941 |
| Corporation Name | LION BATTERY (CANADA) INC. |
| Registered Office Address |
40 Des Chardonnerets St-luc QC J2W 2W7 |
| Incorporation Date | 2005-10-04 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| WENDY TESSIER | 40 DES CHARDONNERETS, ST-LUC QC J2W 2W7, Canada |
| MARK E. FABIAN | 40 DES CHARDONNERETS, ST-LUC QC J2W 2W7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-10-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-10-04 | current | 40 Des Chardonnerets, St-luc, QC J2W 2W7 |
| Name | 2005-11-04 | current | LION BATTERY (CANADA) INC. |
| Name | 2005-10-04 | 2005-11-04 | 4298781 CANADA INC. |
| Status | 2010-05-31 | current | Active / Actif |
| Status | 2010-03-02 | 2010-05-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-10-04 | 2010-03-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-10-11 | Amendment / Modification | |
| 2005-11-04 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2005-10-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-10-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-11-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-10-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-11-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Professionnels De SantÉ La Prairie Inc. | 121 Des Échevins, Apt. 101, Saint-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A2 | 2013-03-22 |
| Corporation De Capital Macaron (2017) | Des Bernaches, Saint-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2017-11-21 |
| Investissements Bouca Inc. | 322, Rue Des Bernaches, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2015-06-18 |
| 4449631 Canada Inc. | 322, Des Bernaches, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2007-10-04 |
| Corporation De Capital Caron & Caron | 322 Des Bernaches, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 1981-11-05 |
| Corporation De Capital Macaron | 322 Des Bernaches, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2009-07-27 |
| 9095101 Canada Inc. | 322, Des Bernaches, Saint-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2014-11-21 |
| 9403566 Canada Inc. | 322 Des Bernaches, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2015-08-12 |
| 9543163 Canada Inc. | 322, Rue Des Bernaches, Saint-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2015-12-09 |
| 9635955 Canada Inc. | 322 Des Bernaches, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2016-02-18 |
| Find all corporations in postal code J2W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| WENDY TESSIER | 40 DES CHARDONNERETS, ST-LUC QC J2W 2W7, Canada |
| MARK E. FABIAN | 40 DES CHARDONNERETS, ST-LUC QC J2W 2W7, Canada |
| City | ST-LUC |
| Post Code | J2W 2W7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Lion Pet Inc. | 5650 Iberville Street, Suite 302, Montreal, QC | 1981-10-13 |
| Lion Cut Pet Grooming Ltd. | 184 Orleans, Dieppe, NB E1A 1W9 | 2007-01-23 |
| Little Big Lion Inc. | 615 Ch De La Rabastaliere E, Saint-bruno-de-montarville, QC J3V 2B3 | 2016-07-14 |
| Les Produits Moulee Lion Ltee | 0140 Rue Clement, Lasalle, QC | 1980-10-22 |
| Produits Fil Metallic Lion Ltee | 2045 Billeron Street, St. Laurent, QC H4R 1L5 | 1977-08-04 |
| Lion Piggy Bank and Containers Forwarding Inc. | 444 Rue Principale, St-prime, QC G0W 2W0 | 1986-11-06 |
| Lion Produits D'emballage (canada) Ltee | 10440 Armand Lavergne, Montreal-north, QC H1H 3N4 | 1963-02-04 |
| Lion Photonics Canada Inc. | 2066 Claremont Ave, Suite 63, Montreal, QC H3Z 2P8 | 1998-03-03 |
| MatÉriaux D'expÉdition Lion LimitÉe | 442 Aimé-vincent, Vaudreuil-dorion, QC J7V 5V5 | 2010-11-04 |
| Desta Lion Wolf School | 1950 St-antoine Street West, Montreal, QC H3J 1A5 | 2010-01-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on LION BATTERY (CANADA) INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.