4298578 CANADA INC. (Corporation# 4298578) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 2, 2005.
| Corporation ID | 4298578 |
| Business Number | 841381676 |
| Corporation Name | 4298578 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
7775 Trahan Avenue Porte 108-b Brossard QC J4W 2Z5 |
| Incorporation Date | 2005-05-02 |
| Dissolution Date | 2008-10-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RICHARD BOISVERT | 7775 TRAHAN AVENUE, PORTE 108-B, BROSSARD QC J4W 2Z5, Canada |
| GERARD LAPOINTE | 700 RUE DE LA MINE, ACTONVALE QC J0H 1A0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-05-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-05-02 | current | 7775 Trahan Avenue, Porte 108-b, Brossard, QC J4W 2Z5 |
| Name | 2005-05-02 | current | 4298578 CANADA INC. |
| Status | 2008-10-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-05-21 | 2008-10-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-05-02 | 2008-05-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-10-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2005-05-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Can-structure Inc. | 7775 Avenue Trahan, App307b, Brossard, QC J4W 2Z5 | 2018-08-22 |
| Gaiaco Investments Inc. | 7775, Trahan, Suite 307 B, Brossard, QC J4W 2Z5 | 2011-01-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Samar Kassab Consulting Services Inc. | 1350 Palerme, Unit 603, Brossard, QC J4W 0A1 | 2010-12-03 |
| 2k Billing Solutions Inc. | 1350 Rue Palerme # 606, Brossard, QC J4W 0A1 | 2003-03-04 |
| Aei Aviation (canada) Inc. | App. 411 Rue Palerme, Brossard, QC J4W 0A1 | 2000-05-25 |
| Vit "n" Vin Inc. | 1390 Palerme, Apt 606, Brossard, QC J4W 0A2 | 2005-06-10 |
| Gestion Haikot Inc. | 109-1390 Palerme, Brossard, QC J4W 0A2 | 1984-06-13 |
| Dinialanto Inc. | 1390 Palerme Apt. 109, Brossard, QC J4W 0A2 | 1983-05-30 |
| 3222896 Canada Inc. | 602-5455 Boul. Marie-victorin, Brossard, QC J4W 0A3 | 1996-01-29 |
| 133515 Canada Inc. | 602 - 5455 Boul. Marie-victorin, Brossard, QC J4W 0A3 | |
| Excavation Lorrain & Fils Inc. | 109-5730 Boul Marie-victorin, Brossard, QC J4W 1A4 | 2010-10-19 |
| Gravel Auto Inc. | 5900, Boulevard Marie-victorin, Brossard, QC J4W 1A4 | 2009-08-28 |
| Find all corporations in postal code J4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RICHARD BOISVERT | 7775 TRAHAN AVENUE, PORTE 108-B, BROSSARD QC J4W 2Z5, Canada |
| GERARD LAPOINTE | 700 RUE DE LA MINE, ACTONVALE QC J0H 1A0, Canada |
| City | BROSSARD |
| Post Code | J4W 2Z5 |
Please comment or provide details below to improve the information on 4298578 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.