FULCHER FOUNDATION (Corporation# 4298101) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 26, 2005.
| Corporation ID | 4298101 |
| Business Number | 837886274 |
| Corporation Name | FULCHER FOUNDATION |
| Registered Office Address |
1479 Lower Water Street Suite 506 Halifax NS B3J 3Z3 |
| Incorporation Date | 2005-04-26 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| N. WAYNE FULCHER | 34 OXNER HEAD DRIVE, RIVERPORT NS B0J 2W0, Canada |
| DON DOWNE | 3025 HWY 325, WILEVILLE NS B4V 5H4, Canada |
| PATRICIA WATSON | 4764 HIGHWAY 332, EAST LA HAVE NS B4V 0V7, Canada |
| CHRIS DOBBIN | 37 WENTWORTH STREET, UNIT 104, DARTMOUTH NS B2Y 2S9, Canada |
| RICHARD NIEDERMAYER | 600-1741 LOWER WATER STREET, HALIFAX NS B3J 0J2, Canada |
| ELSPETH MCLEAN-WILE | 197 WILES LAKE ROAD, WILEVILLE NS B4V 5L7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-08-23 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2005-04-26 | 2014-08-23 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-08-23 | current | 1479 Lower Water Street, Suite 506, Halifax, NS B3J 3Z3 |
| Address | 2014-03-31 | 2014-08-23 | 34 Oxner Head Dr., Riverport, NS B0J 2W0 |
| Address | 2005-04-26 | 2014-03-31 | 1479 Lower Water St., Suite 506, Halifax, NS B3J 3Z3 |
| Name | 2014-08-23 | current | FULCHER FOUNDATION |
| Name | 2005-04-26 | 2014-08-23 | Fulcher Foundation |
| Status | 2014-08-23 | current | Active / Actif |
| Status | 2005-04-26 | 2014-08-23 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-08-23 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2005-04-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-03-11 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-02-25 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-03-05 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-02-24 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8294178 Canada Corporation | 5620 South St, Halifax, NS B3J 0A7 | 2012-09-11 |
| Rango Ventures Corporation | 1445 South Park St, Halifax, NS B3J 0B6 | 2019-08-29 |
| Vorku Inc. | 1445 South Park Street Suite 605, Halifax, NS B3J 0B6 | 2019-08-01 |
| James Venner Russell Foundation | 800-1871 Hollis Street, Halifax, NS B3J 0C3 | 1997-02-06 |
| Mckean Family Foundation | 800-1871 Hollis Street, Halifax, NS B3J 0C3 | 1995-08-29 |
| Ryu Software Inc. | #805 - 5481 Clyde Street, Halifax, NS B3J 0C4 | 2019-12-04 |
| Blockframe Inc. | 5481 Clyde St, 806, Halifax, NS B3J 0C4 | 2018-06-11 |
| Bend Holdings Inc. | 1592 Barrington Street, 5th Floor, Halifax, NS B3J 0C7 | |
| Smallfood Inc. | 1592 Barrington Street, Fifth Floor, Halifax, NS B3J 0C7 | 2018-08-28 |
| Tidal League Incorporated | 1583 Hollis Street Suite 1506, Halifax, NS B3J 0E4 | 2018-06-26 |
| Find all corporations in postal code B3J | ||
| Name | Address |
|---|---|
| N. WAYNE FULCHER | 34 OXNER HEAD DRIVE, RIVERPORT NS B0J 2W0, Canada |
| DON DOWNE | 3025 HWY 325, WILEVILLE NS B4V 5H4, Canada |
| PATRICIA WATSON | 4764 HIGHWAY 332, EAST LA HAVE NS B4V 0V7, Canada |
| CHRIS DOBBIN | 37 WENTWORTH STREET, UNIT 104, DARTMOUTH NS B2Y 2S9, Canada |
| RICHARD NIEDERMAYER | 600-1741 LOWER WATER STREET, HALIFAX NS B3J 0J2, Canada |
| ELSPETH MCLEAN-WILE | 197 WILES LAKE ROAD, WILEVILLE NS B4V 5L7, Canada |
| City | HALIFAX |
| Post Code | B3J 3Z3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Entreprise Fulcher Ltee | 3170 St-sulpice, Montreal, QC H3Y 2B9 | 1973-02-01 |
| Kuan Yin Sandbox Solutions Inc. | C/o Gelberg-fulcher-velji, LLP, 15 Wertheim Court, Suite 709, Richmond Hill, ON L4B 3H7 | 2013-02-25 |
| Friends of A Dream Foundation | 315 The Kingsway, Suite 10, Toronto, ON M9A 3V3 | 2003-08-28 |
| Waterstone Foundation | 29 North Drive, Toronto, ON M9A 4R1 | |
| Huronia Community Foundation | 287 Bayshore Drive, Midland, ON L4R 1L3 | 2000-02-22 |
| Agora Foundation | 2 St. Clair Avenue East, Suite 300 Foundation House, Toronto, ON M4T 2T5 | 1979-01-23 |
| 1 Lb of Love Foundation | 2916 Highway 7, Unit 207, Concord, ON L4K 0K6 | 2016-07-31 |
| Innocence Canada Foundation | 555 Richmond Street West, Suite 1111, Box 106, Toronto, ON M5V 3B1 | |
| La Foundation De La Reine Des Coeurs | 305 Presland Road, Suite 406, Ottawa, ON K1K 4C6 | 1997-11-10 |
| Red Sea Development Foundation | 60 Rue De La CroisГ©e, Gatineau, QC J9J 2S8 | 2019-04-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on FULCHER FOUNDATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.