4259653 CANADA INC. (Corporation# 4259653) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 28, 2005.
| Corporation ID | 4259653 |
| Business Number | 851851634 |
| Corporation Name | 4259653 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
323, Boulevard Clairevue Est Bureau 1203 A Saint-bruno QC J3V 0B2 |
| Incorporation Date | 2005-02-28 |
| Dissolution Date | 2013-05-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEAN-PIERRE GAUMOND | 323, BOULEVARD CLAIREVUE EST, BUREAU 1203, SAINT-BRUNO QC J3V 0B2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-02-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-03-16 | current | 323, Boulevard Clairevue Est, Bureau 1203 A, Saint-bruno, QC J3V 0B2 |
| Address | 2005-02-28 | 2012-03-16 | 1983, Rue Des CГ€dres, Saint-bruno, QC J3V 3M4 |
| Name | 2005-02-28 | current | 4259653 CANADA INC. |
| Status | 2013-05-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-03-12 | 2013-05-17 | Active / Actif |
| Status | 2011-10-08 | 2012-03-12 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-05-10 | 2011-10-08 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-07-17 | 2011-05-10 | Active / Actif |
| Status | 2008-07-10 | 2008-07-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-02-28 | 2008-07-10 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-05-17 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2012-03-12 | Revival / Reconstitution | |
| 2011-10-08 | Dissolution | Section: 212 |
| 2005-02-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2012-01-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-02-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2010-02-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 323, BOULEVARD CLAIREVUE EST |
| City | SAINT-BRUNO |
| Province | QC |
| Postal Code | J3V 0B2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8369194 Canada Inc. | 303 Claireville East, Condo # 2106, St-bruno-de-montarville, QC J3V 0B2 | 2013-01-18 |
| 4507321 Canada Inc. | 303 Clairevue Est, Condo 2106, St Bruno De Montarville, QC J3V 0B2 | 2009-02-05 |
| Groupe Immobilier Bordeleau Inc. | 1208 - 323 Boul. Clairevue Est, Saint-bruno, QC J3V 0B2 | 2005-11-08 |
| Entreprises Gespile Inc. | 1208 - 323 Boul. Clairevue E., St-bruno, QC J3V 0B2 | 2005-02-15 |
| Option Conseil Sylvie Mongeau Inc. | 323 Clairevue Est Suite 1204, St-bruno De Montarville, QC J3V 0B2 | 2002-05-07 |
| Berica International Inc. | 323, Boul Clairevue, Saint-bruno-de-montarville, QC J3V 0B2 | 2001-01-17 |
| 3680258 Canada Inc. | 303, Boul. Clairevue Est, #1104, Saint-bruno, QC J3V 0B2 | 1999-11-12 |
| 2895528 Canada Ltee | 4205-323 Boul. Clairevue Est, Saint-bruno, QC J3V 0B2 | 1993-02-08 |
| 2823811 Canada Inc. | 303 Boulevard Clairevue Est, Bureau 5102, Saint-bruno, QC J3V 0B2 | 1992-05-26 |
| Les Placements Jome Inc. | 4201-323 Rue Clairevue Est, Saint-bruno, QC J3V 0B2 | 1991-03-21 |
| Find all corporations in postal code J3V 0B2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JEAN-PIERRE GAUMOND | 323, BOULEVARD CLAIREVUE EST, BUREAU 1203, SAINT-BRUNO QC J3V 0B2, Canada |
| City | SAINT-BRUNO |
| Post Code | J3V 0B2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 4259653 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.