Multiple Capital Holdings Inc. (Corporation# 4259572) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 25, 2005.
| Corporation ID | 4259572 |
| Business Number | 851912170 |
| Corporation Name | Multiple Capital Holdings Inc. |
| Registered Office Address |
1185 Ducharme Avenue Suite 301 Outremont QC H2V 1E2 |
| Incorporation Date | 2005-02-25 |
| Dissolution Date | 2012-12-20 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HUBERT MANSEAU | 1185 DUCHARME STREET, APT. 301, OUTREMONT QC H2V 1E2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-02-25 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-08-17 | current | 1185 Ducharme Avenue, Suite 301, Outremont, QC H2V 1E2 |
| Address | 2010-05-31 | 2011-08-17 | 255 Saint-jacques Street West, 2nd Floor, Montreal, QC H2Y 1M6 |
| Address | 2006-05-03 | 2010-05-31 | 1010 Sherbrooke Street West, Suite 1200, Montreal, QC H3A 2R7 |
| Address | 2005-02-25 | 2006-05-03 | 2020 University Street, Suite 1527, Montreal, QC H3A 2A5 |
| Name | 2006-03-17 | current | Multiple Capital Holdings Inc. |
| Name | 2005-02-25 | 2006-03-17 | 4259572 CANADA INC. |
| Status | 2012-12-20 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-02-25 | 2012-12-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-12-20 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2006-03-17 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2005-02-25 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2011-11-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2010-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2008-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6204406 Canada Inc. | 1185 Ducharme Avenue, Apt. 101, Outremont, QC H2V 1E2 | 2004-03-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| CafÉ Tredici Inc. | 275 Avenue Fairmount Ouest, Montréal, QC H2V 0A1 | 2007-05-25 |
| F.gas Technologies Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance Appt 311, Montreal, QC H2V 0A2 | 2018-05-21 |
| 7087829 Canada Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance, Apt. 403, Montreal, QC H2V 0A2 | 2008-12-03 |
| Mont Royal Parkas Inc. | 5064 Hutchison, Outremont, QC H2V 0A6 | 2017-12-01 |
| 9318453 Canada Inc. | 5064, Rue Hutchison, MontrГ©al, QC H2V 0A6 | 2015-06-03 |
| Mission Dairy Farms Inc. | 225 Saint-zotique Street West, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-12-07 |
| Union Des Producteurs Et Productrices Du CinГ©ma QuГ©bГ©cois | 335-6750, Avenue De L'esplanade, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-07-15 |
| 12188571 Canada Inc. | 6750 Avenue De L'esplanade #290, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-07-10 |
| Studio Bonafide Inc. | 225 Saint-zotique West, Montreal, QC H2V 1A2 | 2016-08-25 |
| 8527237 Canada Inc. | 215 St. Zotique Street West, Montreal, QC H2V 1A2 | 2013-05-22 |
| Find all corporations in postal code H2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HUBERT MANSEAU | 1185 DUCHARME STREET, APT. 301, OUTREMONT QC H2V 1E2, Canada |
| City | Outremont |
| Post Code | H2V 1E2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Betra Multiple Ltee | 4930 Courval, Montreal, QC H4T 1L3 | 1980-04-03 |
| Encre Multiple LimitÉe | 1193, Maisonneuve, Longueuil, QC J4K 2S7 | 2007-09-14 |
| Multiple Capital Inc. | 1548 Basin Street, Apt. 321, Montreal, QC H3C 0L4 | 2005-02-24 |
| Multiple Myeloma Canada | 1255 Route Transcanadienne, Bureau 160, Dorval, QC H9P 2V4 | 2005-01-18 |
| Quebec Tele Multiple Ltd. | 1965 Est Rue Belanger, Suite 203, Montreal, QC H2G 1B8 | 1979-09-27 |
| Capital Holdings Ottawa Ltd. | 9 Antares Drive, Nepean, ON K2E 7V5 | |
| Mdf Capital Holdings Inc. | 18100 Transcanada Highway, Kirkland, QC H9J 4A1 | 2010-08-25 |
| Sdf Capital Holdings Inc. | 18100 Trans Canada, Kirkland, QC H9J 4A1 | 2005-11-28 |
| Gestion Dna Capital Inc. | 2080 RenГ©-lГ©vesque Blvd. West, MontrГ©al, QC H3H 1R6 | 2015-03-11 |
| Firstenergy Capital Holdings Corp. | 2400, 525 - 8 Avenue Sw, Calgary, AB T2P 1G1 |
Please comment or provide details below to improve the information on Multiple Capital Holdings Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.