4259319 CANADA INC. (Corporation# 4259319) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 6, 2005.
| Corporation ID | 4259319 |
| Business Number | 858164577 |
| Corporation Name | 4259319 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
4894 Oka St Montreal QC H9K 1H5 |
| Incorporation Date | 2005-01-06 |
| Dissolution Date | 2009-05-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 50 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ARAM NALBANDIAN | 4894 OKA, PIERREFONDS QC H9K 1H5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-01-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-09-29 | current | 4894 Oka St, Montreal, QC H9K 1H5 |
| Address | 2005-01-06 | 2008-09-29 | 1400 Sauve-ouest,ste 175, Montreal, QC H4N 1C5 |
| Name | 2005-01-06 | current | 4259319 CANADA INC. |
| Status | 2009-05-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-06-24 | 2009-05-11 | Active / Actif |
| Status | 2008-06-20 | 2008-06-24 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-01-06 | 2008-06-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-05-11 | Dissolution | Section: 210 |
| 2005-01-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2008 | 2008-05-01 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| 2007 | 2008-04-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2007-04-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8316970 Canada Inc. | 4970 Oka, Pierrefonds, QC H9K 1H5 | 2012-10-03 |
| Kite Technologies, Inc. | 4906, Oka St., Pierrefonds, QC H9K 1H5 | 2004-08-01 |
| Les Automobiles Frank Daliesio Inc. | 4890 Rue Oka, Pierrefonds, QC H9K 1H5 | 1989-12-04 |
| 143019 Canada Inc. | 4922 Oka, Pierrefonds, QC H9K 1H5 | 1985-05-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sahymotivation Inc. | 4848, Rue De La Cariole, Pierrefonds, QC H9K 0A1 | 2020-09-30 |
| Paladin Haven Incorporated | 18974, Rue Du Traineau, Pierrefonds, QC H9K 0A1 | 2018-03-27 |
| Apero Films Inc. | 18985 Rue Du TraГ®neau, Pierrefonds, QC H9K 0A1 | 2017-07-12 |
| Haikou Services Ltd. | 18894 Du Traineau, Pierrefonds, QC H9K 0A1 | 2016-11-23 |
| 8241520 Canada Inc. | 18844 Rue Traineau, Pierrefonds, QC H9K 0A1 | 2012-07-04 |
| 177956 Canada Inc. | 18854 Traineau, Pierrefonds, QC H9K 0A1 | 1983-02-11 |
| Enescu Durace Inc. | Du TraГ®neau St, 19144, Pierrefonds, QC H9K 0A2 | 2019-07-18 |
| 7235810 Canada Inc. | 19205 Du Traineau, Pierrefonds, QC H9K 0A2 | 2009-09-03 |
| 7043422 Canada Inc. | 19205, Du Traineau, Pierrefonds, QC H9K 0A2 | 2008-09-12 |
| Karan Millenium Inc. | 19064 Du Traineau, Pierrefonds, QC H9K 0A2 | 2000-03-09 |
| Find all corporations in postal code H9K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ARAM NALBANDIAN | 4894 OKA, PIERREFONDS QC H9K 1H5, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H9K 1H5 |
Please comment or provide details below to improve the information on 4259319 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.