4259297 CANADA INC. (Corporation# 4259297) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 3, 2005.
| Corporation ID | 4259297 |
| Business Number | 858750037 |
| Corporation Name | 4259297 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
Group 13 Box 134 Rr 1 Dwight ON P0A 1H0 |
| Incorporation Date | 2005-01-03 |
| Dissolution Date | 2008-06-20 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FRANCOIS GINGRAS | GROUP 13, BOX 134 RR 1, DWIGHT ON P0A 1H0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-01-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-01-03 | current | Group 13, Box 134 Rr 1, Dwight, ON P0A 1H0 |
| Name | 2005-01-03 | current | 4259297 CANADA INC. |
| Status | 2008-06-20 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-01-12 | 2008-06-20 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-01-03 | 2008-01-12 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-06-20 | Dissolution | Section: 212 |
| 2005-01-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Adventure Expeditions Inc. | 1116 Dwight Beach Road, Dwight, ON P0A 1H0 | 2018-05-17 |
| Lake of Bays Marina Inc. | 1170 Port Cunnington Road, Dwight, ON P0A 1H0 | 2018-05-01 |
| Semakula Transport Inc. | 1066 Springlake Road, Dwight, ON P0A 1H0 | 2017-05-30 |
| 9313346 Canada Inc. | 4382 Highway # 60, Rr # 1, Dwight, ON P0A 1H0 | 2015-05-29 |
| Wolf Den Getaways Ltd. | 4568 Highway #60, Dwight, ON P0A 1H0 | 2014-04-04 |
| 8670617 Canada Ltd. | Hwy 60, Dwight, ON P0A 1H0 | 2013-11-01 |
| 8625409 Canada Inc. | 1044 Pineridge Rd, Dwight, ON P0A 1H0 | 2013-09-04 |
| Muskoka Ser-vice Center Ltd. | 2869 Highway 60, Dwight, ON P0A 1H0 | 2012-05-07 |
| Canadian Compliance Group Inc. | 1152 Millman Rd, Box 201, Dwight, ON P0A 1H0 | 2011-10-27 |
| 6167926 Canada Incorporated | Rr #1 Dwight, Dwight, ON P0A 1H0 | 2003-12-04 |
| Find all corporations in postal code P0A 1H0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FRANCOIS GINGRAS | GROUP 13, BOX 134 RR 1, DWIGHT ON P0A 1H0, Canada |
| City | DWIGHT |
| Post Code | P0A 1H0 |
Please comment or provide details below to improve the information on 4259297 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.