CN WORLDWIDE GROUND (CANADA) INC. (Corporation# 4259246) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 22, 2004.
| Corporation ID | 4259246 |
| Business Number | 859165177 |
| Corporation Name | CN WORLDWIDE GROUND (CANADA) INC. |
| Registered Office Address |
1 Administration Road Concord ON L4K 1B9 |
| Incorporation Date | 2004-12-22 |
| Dissolution Date | 2011-04-30 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JAMES CAIRNS | 1 ADMINISTRATION BUILDING, CONCORD ON L4K 1B9, Canada |
| SEBASTIEN LABBE | 935 DE LA GAUCHETIERE STREET WEST, FLOOR 16, MONTREAL QC H3B 2M9, Canada |
| KEITH REARDON | 2301 WEST THOMAS STREET, CHICAGO IL 60622, United States |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2004-12-22 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-02-28 | current | 1 Administration Road, Concord, ON L4K 1B9 |
| Address | 2007-11-23 | 2008-02-28 | 1 Administration Building, Concord, ON L4K 1B9 |
| Address | 2004-12-22 | 2007-11-23 | 3481 Stanley Avenue, Niagara Falls, ON L2E 6S4 |
| Name | 2008-03-12 | current | CN WORLDWIDE GROUND (CANADA) INC. |
| Name | 2005-02-01 | 2008-03-12 | COTTONWOOD TRANSPORTATION GROUP (CANADA) INC. |
| Name | 2005-02-01 | 2008-03-12 | GROUPE DE TRANSPORT COTTONWOOD (CANADA) INC. |
| Name | 2004-12-22 | 2005-02-01 | 4259246 CANADA INC. |
| Status | 2011-04-30 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-12-22 | 2011-04-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-04-30 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2008-03-12 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2005-02-01 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2004-12-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2010 | 2010-07-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2009-09-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2008 | 2008-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wc Canada Holdings, Inc. | 1 Administration Road, P.o.box 1000, Concord, ON L4K 1B9 | 1994-07-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gala Water Systems Inc. | #13- 20 Staffern Drive, Concorde, ON L4K 3H8 | 2003-02-03 |
| Ana Koi Bridal Inc. | 255 Bass Pro Mills Drive, Vaughan, ON L4K 0A2 | 2016-12-12 |
| Grilato Flame Grilled Chicken Halal Incorporated | 3175 Rutherford Road # 9, Concord, ON L4K 0A3 | 2018-12-05 |
| Multibid Inc. | 77-9100 Jane Street, Building L, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2020-07-29 |
| 12011999 Canada Incorporated | 9100 Jane Street Unit 25b, Concord, ON L4K 0A4 | 2020-04-20 |
| Selt Management & Consultancy Inc. | 1513-2916 Highway 7, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2019-05-23 |
| Cgsm Contracting Inc. | 9100 Jane Street Suite 77, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2019-03-31 |
| Islamic Society of Vaughan | 47-9100 Jane Street, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2017-07-28 |
| Wonderqueen Spa Inc. | 15 - 9100 Jane Street, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2016-02-12 |
| 9246959 Canada Inc. | 9100 Jane Street, Unit 26, Building B, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2015-04-07 |
| Find all corporations in postal code L4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JAMES CAIRNS | 1 ADMINISTRATION BUILDING, CONCORD ON L4K 1B9, Canada |
| SEBASTIEN LABBE | 935 DE LA GAUCHETIERE STREET WEST, FLOOR 16, MONTREAL QC H3B 2M9, Canada |
| KEITH REARDON | 2301 WEST THOMAS STREET, CHICAGO IL 60622, United States |
| City | Concord |
| Post Code | L4K 1B9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| From The Ground Up Physiotherapy Inc. | 5555 Avenue Westminster, Suite 108, CГґte Saint-luc, QC H4W 2J1 | 2019-10-22 |
| North Shore Mi'kmaq Tribal Investment Group Organization | 31 Micmac Road, Eel Ground 2 Indian Reserve (06011), Eel Ground, NB E1V 4B1 | 2008-10-17 |
| Gestion High Ground Inc. | 230 Normand Street, Lachine, QC H8R 1A1 | 1994-08-09 |
| Worldwide Domestic Agency (wda) Inc. | 173 Montevista St, Dollard Des Ormeaux, QC H9B 3A5 | 2004-09-21 |
| Maison De Change Worldwide Inc. | 294 Chabanel, Suite 201, Montreal, QC H2N 1G5 | 1993-08-30 |
| Cn Worldwide North America (canada) Inc. | 935 De La Gauchetiere Street West, 16th Floor, Montreal, QC H3B 2M9 | 2007-02-06 |
| High Ground Holdings Inc. | 230 Norman, Lachine, QC H8R 1A1 | |
| Ground Warfare Ltd. | 11 Ryan Ave, North Bay, ON P1A 3W6 | 2020-02-16 |
| Cgm5* Cirus Ground Meat LimitГ©e | 3400 Paul Anka Drive #61, Ottawa, ON K1V 0C9 | 2018-11-06 |
| Worldwide Beverage Innovations Inc. | 111 Heritage Road Suite 200, Chatham, ON N7M 5W7 | 2012-12-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on CN WORLDWIDE GROUND (CANADA) INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.