4259238 CANADA INC. (Corporation# 4259238) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 20, 2004.
| Corporation ID | 4259238 |
| Business Number | 859640435 |
| Corporation Name | 4259238 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
5915, Belanger Est Montreal QC H1T 1G8 |
| Incorporation Date | 2004-12-20 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ROCCO CHIMIENTI | 7131, DU CORBEAU, LVAL QC H7A 4H1, Canada |
| LUISA LONGO | 1000 de la Commune Street East, Apt. 810, Montreal QC H2L 5C1, Canada |
| Michele Mulé | 1039 Des Nivelles, Laval QC H7K 3Y6, Canada |
| ANTONIO LONGO | 9238, DE SAGUENAY, MONTREAL QC H1R 2M6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2004-12-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-01-16 | current | 5915, Belanger Est, Montreal, QC H1T 1G8 |
| Address | 2004-12-20 | 2005-01-16 | 5095, Jean Talon Est, Suite 3003, Montreal, QC H1S 3G4 |
| Name | 2004-12-20 | current | 4259238 CANADA INC. |
| Status | 2009-06-08 | current | Active / Actif |
| Status | 2009-05-20 | 2009-06-08 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-20 | 2009-05-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-12-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2019-02-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-01-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-01-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kinatex Sports Physio Saint-lÉonard Inc. | 5953, Rue BÉlanger, Saint-lÉonard, QC H1T 1G8 | 2001-03-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12397188 Canada Inc. | 909-4900, Boul. De L'assomption, MontrГ©al, QC H1T 0A2 | 2020-10-06 |
| 11346024 Canada Inc. | 4900 Boulevard De L'assomption, Appartement 909, MontrГ©al, QC H1T 0A2 | 2019-06-30 |
| Ordre De L’ours Polaire | 509-4900 Boul. L'assomption, Montréal, QC H1T 0A2 | 2018-07-01 |
| Jledezma Consulting Inc. | 4900 Boul. De L'assomption, Apt 301, Montreal, QC H1T 0A2 | 2014-09-09 |
| Gestion Beaudry Et Vachon Inc. | 4900, Boul. De L'assomption, Suite 801, MontrГ©al, QC H1T 0A2 | 1991-11-07 |
| Science Core Consulting Inc. | 407-4950 Boulevard De L'assomption, MontrГ©al, QC H1T 0A3 | 2018-09-01 |
| 10462519 Canada Inc. | 914-4950 Boulevard De L'assomption, MontrГ©al, QC H1T 0A3 | 2017-10-23 |
| 10029912 Canada Inc. | 914-4950, Boulevard De L'assomption, MontrГ©al, QC H1T 0A3 | 2016-12-27 |
| Centrologix Inc. | 4950 De L'assomption Blvd, Unit 1404, MontrГ©al, QC H1T 0A3 | 2011-10-28 |
| Cerca Counsel Group Ltd. | 410-4950 L'assomption, Montreal, QC H1T 0A3 | 1995-09-05 |
| Find all corporations in postal code H1T | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ROCCO CHIMIENTI | 7131, DU CORBEAU, LVAL QC H7A 4H1, Canada |
| LUISA LONGO | 1000 de la Commune Street East, Apt. 810, Montreal QC H2L 5C1, Canada |
| Michele Mulé | 1039 Des Nivelles, Laval QC H7K 3Y6, Canada |
| ANTONIO LONGO | 9238, DE SAGUENAY, MONTREAL QC H1R 2M6, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H1T 1G8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 4259238 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.