LES BERGERIES DU VILLAGE INC. (Corporation# 4258894) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 22, 2004.
| Corporation ID | 4258894 |
| Business Number | 862449030 |
| Corporation Name | LES BERGERIES DU VILLAGE INC. |
| Registered Office Address |
210 Rue Principale Les Hauteurs QC G0K 1C0 |
| Incorporation Date | 2004-11-22 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| YANNICK COTE | 210 RUE PRINCIPALE, LES HAUTEURS QC G0K 1C0, Canada |
| MARC-ANDRE COTE | 268 RUE PRINCIPALE, LES HAUTEURS QC G0K 1C0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2004-11-22 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-06-05 | current | 210 Rue Principale, Les Hauteurs, QC G0K 1C0 |
| Address | 2004-11-22 | 2006-06-05 | 266, Rue Principale, Saint-gabriel, QC G0K 1M0 |
| Name | 2006-10-20 | current | LES BERGERIES DU VILLAGE INC. |
| Name | 2004-11-22 | 2006-10-20 | 4258894 CANADA INC. |
| Status | 2004-11-22 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-10-04 | Amendment / Modification | |
| 2006-10-20 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2004-11-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-11-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-11-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-11-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-03-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 210 RUE PRINCIPALE |
| City | LES HAUTEURS |
| Province | QC |
| Postal Code | G0K 1C0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9655000 Canada Inc. | 135, Principale, Esprit-saint, QC G0K 1A0 | 2016-03-03 |
| 9551069 Canada Inc. | 216, Rue Principale Nord, Esprit-saint, QC G0K 1A0 | 2015-12-15 |
| Multi CÈdre LtÉe | 216, Rue Principale, Esprit-saint, QC G0K 1A0 | 2002-02-13 |
| Multi Cedar Ltd. | 216 Rue Principale Nord, Esprit-saint, QC G0K 1A0 | |
| Centre Auto Rimouski Inc. (c.a.r.) | 135, Principale, Esprit-saint, QC G0K 1A0 | 2016-03-04 |
| La Capitale Mondiale De L'environnement Inc. | 1, Rue Saint-alphonse, Luceville, QC G0K 1E0 | 2003-09-03 |
| 168135 Canada Inc. | 93 Rue St-pierre, C P 516, Luceville, QC G0K 1E0 | 1989-06-15 |
| Materiaux J.b. St-pierre Inc. | 105 Boul. Ste-anne, Pointe Au Pere, QC G0K 1G0 | |
| Ecoby Design Inc. | 267 Rue De La Gare, Saint-anaclet, QC G0K 1H0 | 2019-12-17 |
| 10073784 Canada Inc. | 88, Rue Principale Est, Saint-anaclet-de-lessard, QC G0K 1H0 | 2017-01-23 |
| Find all corporations in postal code G0K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| YANNICK COTE | 210 RUE PRINCIPALE, LES HAUTEURS QC G0K 1C0, Canada |
| MARC-ANDRE COTE | 268 RUE PRINCIPALE, LES HAUTEURS QC G0K 1C0, Canada |
| City | LES HAUTEURS |
| Post Code | G0K 1C0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Village A Village : Montreal - Maluti | 759 Square Victoria, 7e Etage, Montreal, QC H2Y 2K4 | 1987-05-22 |
| The Village Dive Inc. | 327 Lakeshore Road, Pointe Claire, QC H9S 4L6 | 1982-04-29 |
| Village Des Anciens Combattants Inc. | 9155 Boulevard Mathieu, Charlesbourg, QC G1G 6J9 | 1981-05-19 |
| Village Wheels | 1257 Plante Drive, Ottawa, ON K1V 9E9 | 2013-03-22 |
| Magasins Value Village LtГ©e | 1075 West George St, Suite 2100, Vancouver, BC V6E 3G2 | |
| Rayco Marketing Inc. | 1332 Rue De Mon-village, Rue De Mon-village, Saint-lazare, QC J7T 1Y9 | 2011-01-01 |
| La Tisserande Du Village Ltee | 760 Du Village, Morin-heights, QC J0R 1H0 | 1981-02-13 |
| Village Mediterraneen Inc. | 470 Ouellette, Ste-dorothee, QC H7X 1P8 | 1998-02-03 |
| The Village Dog Pack Inc. | 809 Village Drive, Unit 412, Port Coquitlam, BC V3B 0P6 | 2018-11-27 |
| Concept Gourmet Du Village Inc. | 539 Village, Morin Heights, QC J0R 1H0 | 1984-08-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES BERGERIES DU VILLAGE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.