4258860 CANADA INC. (Corporation# 4258860) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 16, 2004.
| Corporation ID | 4258860 |
| Business Number | 863079570 |
| Corporation Name | 4258860 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1115 Sherbrooke West Suite 601 Montreal QC H3A 1H3 |
| Incorporation Date | 2004-11-16 |
| Dissolution Date | 2012-09-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FARAH BITAR | 1115 SHERBROOKE WEST, SUITE 601, MONTREAL QC H3A 1H3, Canada |
| JIHAD GHOSHEH | 1115 SHERBROOKE WEST, SUITE 601, MONTREAL QC H3A 1H3, Canada |
| ABDUL-RAHMAN BITAR | 1115 SHERBROOKE WEST, SUITE 601, MONTREAL QC H3A 1H3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2004-11-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2004-11-16 | current | 1115 Sherbrooke West, Suite 601, Montreal, QC H3A 1H3 |
| Name | 2004-11-16 | current | 4258860 CANADA INC. |
| Status | 2012-09-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-04-18 | 2012-09-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-11-16 | 2012-04-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-09-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2004-11-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2009 | 2009-11-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2008 | 2009-02-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2008-06-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nsp. Trycana Energy and Water Inc. | 1115 Sherbrooke West, Suite 401, Montreal, QC H3A 1H3 | 1997-05-13 |
| 7766912 Canada Inc. | 1115 Sherbrooke West, Montreal, QC H3R 2G1 | 2011-01-31 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Montraa Global Ltd. | 1406-1115 Sherbrooke St W, Montreal, QC H3A 1H3 | 2020-01-23 |
| Jadier Tech Inc. | 1115 Rue Sherbrooke O, Bureau 1603, MontrГ©al, QC H3A 1H3 | 2019-09-25 |
| BoisÉs Chapleau Inc. | 1115, Sherbrooke Ouest, Suite 2404, Montréal, QC H3A 1H3 | 2014-11-25 |
| Tetrozy Inc. | 1115 Sherbrooke St. West, Apt. 2202, Montreal, QC H3A 1H3 | 2013-08-30 |
| 8335427 Canada Inc. | 502-1115 Sherbrooke St W, Montreal, QC H3A 1H3 | 2012-10-25 |
| Nstyle Canada Holdings Inc. | 1115 Rue Sherbrooke West, Suite 509, Montreal, QC H3A 1H3 | 2012-02-20 |
| Casa Milano Restaurant Group Ltd. | 1115, Sherbrooke Street West, #509, MontrГ©al, QC H3A 1H3 | 2011-07-21 |
| Ll2 Gestionnaires ГЂ La Carte Inc. | 1115 Sherbrooke Ouest, # 2303, MontrГ©al, QC H3A 1H3 | 2006-08-01 |
| Serendec Inc. | 1115, Rue Sherbrooke Ouest, Bureau 1906, Montreal, QC H3A 1H3 | 2005-12-22 |
| 6479812 Canada Inc. | 1115 Sherbrooke St. West #2001, Montreal, QC H3A 1H3 | 2005-11-18 |
| Find all corporations in postal code H3A 1H3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FARAH BITAR | 1115 SHERBROOKE WEST, SUITE 601, MONTREAL QC H3A 1H3, Canada |
| JIHAD GHOSHEH | 1115 SHERBROOKE WEST, SUITE 601, MONTREAL QC H3A 1H3, Canada |
| ABDUL-RAHMAN BITAR | 1115 SHERBROOKE WEST, SUITE 601, MONTREAL QC H3A 1H3, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3A 1H3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 4258860 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.