4258801 CANADA INC. (Corporation# 4258801) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 15, 2004.
| Corporation ID | 4258801 |
| Business Number | 863306775 |
| Corporation Name | 4258801 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
5770 Trinity CГ”te St-luc QC H4W 1Z3 |
| Incorporation Date | 2004-11-15 |
| Dissolution Date | 2019-04-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SYDNEY GARTNER | 5770 TRINITY, CÔTE ST-LUC QC H4W 1Z3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2004-11-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-09-09 | current | 5770 Trinity, CГ”te St-luc, QC H4W 1Z3 |
| Address | 2004-11-15 | 2005-09-09 | 1080 Beaver Hall Hill, Suite 1717, MontrÉal, QC H2Z 1S8 |
| Name | 2004-11-15 | current | 4258801 CANADA INC. |
| Status | 2019-04-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-11-15 | 2019-04-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-04-17 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2004-11-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-10-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-11-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-11-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 5770 TRINITY |
| City | CГ”TE ST-LUC |
| Province | QC |
| Postal Code | H4W 1Z3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Amar Financial and Investment Inc. | 5766 Trinity, Cote Saint-luc, QC H4W 1Z3 | 2013-01-31 |
| Rumi Cultural Center | 5786 Trinity Ave., Cote-st-luc, QC H4W 1Z3 | 2007-07-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7284551 Canada Inc. | 6501 Kildare Road, CГґte Saint-luc, QC H4W 0A1 | 2009-12-01 |
| Investissements 200-216 Prince Arthur Inc. | 5625 Av. Irving-layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2019-09-24 |
| 10200336 Canada Inc. | 5625 Avenue Irving Layton, CГґte Saint-luc, QC H4W 0A3 | 2017-04-20 |
| 9943366 Canada Inc. | 5625 Irving-layton Ave., CГґte St. Luc, QC H4W 0A3 | 2016-10-13 |
| Amzallag Realties Inc. | 5625 Irving Layton, Cote St-luc, QC H4W 0A3 | 2009-05-19 |
| 6525270 Canada Inc. | 5625 Irving Layton Avenue, Cote-st-luc, QC H4W 0A3 | 2006-02-20 |
| D&a Realties Inc. | 5625 Irving Layton, Cote St-luc, QC H4W 0A3 | 2010-09-14 |
| 9207490 Canada Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2015-03-03 |
| Gdr Group Holdings Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte St. Luc, QC H4W 0A3 | 2016-07-13 |
| 10067075 Canada Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2017-01-18 |
| Find all corporations in postal code H4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SYDNEY GARTNER | 5770 TRINITY, CÔTE ST-LUC QC H4W 1Z3, Canada |
| City | CГ”TE ST-LUC |
| Post Code | H4W 1Z3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 4258801 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.