4258754 CANADA INC. (Corporation# 4258754) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 11, 2004.
| Corporation ID | 4258754 |
| Business Number | 863648234 |
| Corporation Name | 4258754 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
One St. Clair Avenue East Suite 1003 Toronto ON M4T 2V7 |
| Incorporation Date | 2004-11-11 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LESLEY DAVID | 40 FARNHAM AVENUE, TORONTO ON M4V 1H4, Canada |
| GREGORY DAVID | 10 DELISLE AVENUE, SUITE 421, TORONTO ON M4V 3C6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2004-11-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-10-23 | current | One St. Clair Avenue East, Suite 1003, Toronto, ON M4T 2V7 |
| Address | 2004-11-11 | 2006-10-23 | 10 Delisle Avenue, Suite 421, Toronto, ON M4V 3C6 |
| Name | 2004-11-11 | current | 4258754 CANADA INC. |
| Status | 2004-11-11 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-11-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-02-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-04-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-12-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Enablence Module Technologies Inc. | 1 St. Clair Avenue East, Suite 504, Toronto, ON M4T 2V7 | 2012-08-31 |
| Maria Perreault & Associates Inc. | 1 St Claire Ave E., Suite 906, Toronto, ON M4T 2V7 | 2005-09-19 |
| The Women's Post Ltd. | 1 St Clair Avenue E, Suite 608, Toronto, ON M4T 2V7 | 2004-08-04 |
| Venbridge Ltd. | 1 St. Clair Avenue East, Suite 903, Toronto, ON M4T 2V7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Slate Renovations Inc. | 6 Jackes Avenue, Unit 207, Toronto, ON M4T 0A5 | 2016-11-21 |
| Stashmates Inc. | 88 Shaftesbury Ave, Toronto, ON M4T 1A2 | 2015-02-18 |
| Joom Law Limited | 36 Shaftesbury Avenue, Toronto, ON M4T 1A2 | 2008-03-11 |
| Comart International Corporation | 36 Shaftesbury Ave, Toronto, ON M4T 1A2 | 1995-02-02 |
| Morrison Trading Inc. | 36 Shaftesbury Avenue, Toronto, ON M4T 1A2 | 2009-01-29 |
| Smart Law Limited | 36 Shaftesbury Ave., Toronto, ON M4T 1A2 | 2014-11-10 |
| The Moventa Group Incorporated | 58 Shaftesbury Avenue, Toronto, ON M4T 1A3 | 2019-01-31 |
| Garde Design Ltd. | 70 Shaftesbury Ave, Townhouse 7, Toronto, ON M4T 1A3 | 2015-10-06 |
| Kaeru Communications Inc. | 70 Shaftesbury Ave., Th - 7, Toronto, ON M4T 1A3 | 2009-12-30 |
| Nexstream Limited | 94 Shaftesbury Avenue, Toronto, ON M4T 1A5 | 2013-05-17 |
| Find all corporations in postal code M4T | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LESLEY DAVID | 40 FARNHAM AVENUE, TORONTO ON M4V 1H4, Canada |
| GREGORY DAVID | 10 DELISLE AVENUE, SUITE 421, TORONTO ON M4V 3C6, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M4T 2V7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 4258754 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.