UMA GROUP LTD. (Corporation# 4258681) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 4258681 |
| Business Number | 105441778 |
| Corporation Name | UMA GROUP LTD. |
| Registered Office Address |
1200 - 200 Burrard St. P.o. Box 48600 Vancouver BC V7X 1T2 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 5 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FRANK J. LOSCAVIO | 13308 WYNGATE PT., SAN DIEGO CA 92130, United States |
| JAMES A. TERRIS | 151 BEDSON ST., WINNIPEG MB R3K 1P9, Canada |
| HERBERT C. JR. PINDER | 1205 - 620 SPADINA CRES. EAST, SASKATOON SK S7K 3T5, Canada |
| JAMES R. STEWART | 5207 - 151 STREET, EDMONTON AB T6H 4Z9, Canada |
| THOMAS KNIGHT | 3080 GAMBIN COURT, MISSISSAUGA ON L5A 3Z6, Canada |
| JEREMY O. KON | 2176 NELSON AVE., WEST VANCOUVER BC V7V 2P7, Canada |
| JOHN B. ZAOZIRNY | 400 EAU CLAIR AVE. SW, SUITE 8701, CALGARY AB T2P 4X2, Canada |
| BRUCE A. RICHET | 419 BRAESIDE BAY, SASKATOON SK S7V 1A3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2004-08-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2004-08-30 | current | 1200 - 200 Burrard St., P.o. Box 48600, Vancouver, BC V7X 1T2 |
| Name | 2004-08-30 | current | UMA GROUP LTD. |
| Status | 2004-09-09 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2004-08-30 | 2004-09-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-09-09 | Arrangement | |
| 2004-08-30 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Saskatchewan |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Uma Group Ltd. | 200 Burrard Street, P.o. Box: 48600, Vancouver, BC V7X 1T2 | |
| Uma Group Ltd. | 200 Burrard Street, P.o. Box: 48600, Vancouver, BC V7X 1T2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tainted Movie Inc. | 1200 - 200 Burrard St., Vancouver, BC V7X 1T2 | 2007-01-24 |
| Uma Holdings Limited | 1200 - 200 Burrard St., P.o. Box 48600, Vancouver, BC V7X 1T2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kings Road Distribution Inc. | 200 Burrard, 1200 Waterfront Centre, Vancouver, BC V7X 1T2 | 2011-08-16 |
| Da Media Group Ltd. | 1200 - 200 Burrard Street, Po Box 48600, Vancouver, BC V7X 1T2 | 2009-04-14 |
| 6349021 Canada Ltd. | 1200 Waterfront Centre, 200 Burrard, Street, P.o. Box 48600, Vancouver, BC V7X 1T2 | 2005-02-14 |
| The Hawn Foundation Canada | 1200 Watefront Centre, 200 Burrard Street, Vancouver, BC V7X 1T2 | 2005-01-11 |
| 1-800-got-junk? Commercial Services (canada) Inc. | 1200 Waterfront Centre, P.o. Box 48600, 200 Burrard Street, Vancouver, BC V7X 1T2 | 2004-09-27 |
| Raymond James Financial Management Ltd. | 900 - 200 Burrard Street, Po Box 48600, Vancouver, BC V7X 1T2 | 2004-03-11 |
| Qwest Mineral Exploration Management Corp. | 900 Watefront Centre, 200 Burrard St., Po Box 48600, Vancouver, BC V7X 1T2 | 2003-12-24 |
| Qwest Energy 2004 Financial Corp. | 900 Watefront Centre, 200 Burrard Stree, Po Box 48600, Vancouver, BC V7X 1T2 | 2003-12-23 |
| Qwest Energy 2004 Flow-through Management Corp. | 900 Waterfront Centre, 200 Burrard Stre, Po Box 48600, Vancouver, BC V7X 1T2 | 2003-12-23 |
| International Baccalaureate Fund Canada, Inc. | 200 Burrard St, 1200 Waterfront Centre, P. O. Box 48600, Vancouver, BC V7X 1T2 | 2003-12-04 |
| Find all corporations in postal code V7X 1T2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FRANK J. LOSCAVIO | 13308 WYNGATE PT., SAN DIEGO CA 92130, United States |
| JAMES A. TERRIS | 151 BEDSON ST., WINNIPEG MB R3K 1P9, Canada |
| HERBERT C. JR. PINDER | 1205 - 620 SPADINA CRES. EAST, SASKATOON SK S7K 3T5, Canada |
| JAMES R. STEWART | 5207 - 151 STREET, EDMONTON AB T6H 4Z9, Canada |
| THOMAS KNIGHT | 3080 GAMBIN COURT, MISSISSAUGA ON L5A 3Z6, Canada |
| JEREMY O. KON | 2176 NELSON AVE., WEST VANCOUVER BC V7V 2P7, Canada |
| JOHN B. ZAOZIRNY | 400 EAU CLAIR AVE. SW, SUITE 8701, CALGARY AB T2P 4X2, Canada |
| BRUCE A. RICHET | 419 BRAESIDE BAY, SASKATOON SK S7V 1A3, Canada |
| City | VANCOUVER |
| Post Code | V7X 1T2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Group'pro Laboratories Inc. | 1600 Rue Berri, Suite 213, Montreal, QC | 1985-04-24 |
| Group 35 The Real Estate Investment Group Inc. | 2 First Canadian Place, Suite 1600, Toronto, ON M5X 1J5 | 1987-02-04 |
| Le Group De Ressources Humaines Grh Inc. | Complex Desjardins, Suite 1902, Montreal, QC | 1977-07-11 |
| Canadian Leukemia Study Group | 359 Blythwood Road, Toronto, ON M4N 1A7 | 2019-10-23 |
| Reu-dom Group Inc. | 7731 Louis Quilico, Suite 310, St-leonard, QC | 1989-02-14 |
| Le Group Securite N.a.c. Inc. | 2650 Rue Diab, St-laurent, QC | 1978-02-07 |
| Sanche Group Inc. | #1 51514 Rr 262, Spruce Grove, AB T7Y 1C2 | 2019-11-21 |
| Twt Group Inc. | 800 - 515 Legget Drive, Ottawa, ON K2K 3G4 | |
| Lsg Group Inc. | 18 Capreol Court, Toronto, ON M5V 4A3 | 2019-05-14 |
| Seven Group Game Services Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 2700, Montreal, QC H3A 3G4 | 2011-06-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on UMA GROUP LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.