Caroline Salette Courtier Immobilier inc. (Corporation# 4258673) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 25, 2005.
| Corporation ID | 4258673 |
| Business Number | 855822375 |
| Corporation Name | Caroline Salette Courtier Immobilier inc. |
| Registered Office Address |
21 Boul. De La CitÉ-des-jeunes Bureau 100 Vaudreuil-dorion QC J7V 0N3 |
| Incorporation Date | 2005-01-25 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CAROLINE SALETTE | 557 ROUTE DE LOTBINIÈRE, VAUDREUIL-DORION QC J7V 0H4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-01-25 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2014-09-26 | current | 21 Boul. De La CitÉ-des-jeunes, Bureau 100, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0N3 |
| Address | 2008-10-16 | 2014-09-26 | 101 Rue Amherst, Beaconsfield, QC H9W 5Y7 |
| Address | 2005-01-25 | 2008-10-16 | 106 Boulevard Don Quichotte, Bureau 10, ГЋle Perrot, QC J7V 6L7 |
| Name | 2019-01-24 | current | Caroline Salette Courtier Immobilier inc. |
| Name | 2005-01-25 | 2019-01-24 | 4258673 CANADA INC. |
| Status | 2005-01-25 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-01-24 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2018-09-28 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2007-10-03 | Amendment / Modification | |
| 2005-01-25 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-05-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-06-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-04-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 21 BOUL. DE LA CITÉ-DES-JEUNES |
| City | VAUDREUIL-DORION |
| Province | QC |
| Postal Code | J7V 0N3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Re/max Royal (jordan) Inc. | 21 Boul. De La CitÉ-des-jeunes, Bureau 100, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0N3 | 1983-04-27 |
| 4086368 Canada Inc. | 21 Boul. De La CitÉ-des-jeunes, Suite 100, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0N3 | 2002-07-16 |
| 8083681 Canada Inc. | 21 Boul. De La CitÉ-des-jeunes, Bureau 100, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0N3 | 2012-01-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Salette & Associates Inc. | 100-21, Boulevard De-la-citГ©-des-jeunes, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0N3 | 2019-08-06 |
| Eurnortech Lighting Inc. | 21 CitÉ Des Jeunes Boulevard, Suite 220, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0N3 | 2018-05-24 |
| 10559954 Canada Inc. | 21 Boul. De La CitÉ Des Jeunes, Suite 220, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0N3 | 2017-12-31 |
| 9705546 Canada Inc. | 11 Boulevard De La CitГ©-des-jeunes, Suite 303, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0N3 | 2016-04-11 |
| Gr Leduc Consultants Inc. | 11 De La CitГ©-des-jeunes Blvd., Suite 303, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0N3 | 2015-07-10 |
| 9044752 Canada Inc. | 220-21 Boul. De La CitГ©-des-jeunes, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0N3 | 2014-10-07 |
| 8996113 Canada Inc. | 304.2 - 11 Boul. CitГ© Des Jeunes, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0N3 | 2014-08-22 |
| Fun DÉpÔt Inc. | 25 Boul. De La Cite-des-jeunes, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0N3 | 2011-06-14 |
| Eurnortech Led Solutions Inc. | 21 Cite Des Jeunes Suite 220, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0N3 | 2010-12-09 |
| Insignia Transport Inc. | 11 Boulevard CitГ©-des-jeunes, Suite 210, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0N3 | 2009-07-22 |
| Find all corporations in postal code J7V 0N3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CAROLINE SALETTE | 557 ROUTE DE LOTBINIÈRE, VAUDREUIL-DORION QC J7V 0H4, Canada |
| City | VAUDREUIL-DORION |
| Post Code | J7V 0N3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Benoit Cyr Courtier Immobilier Inc. | 276, Rue Beauvais, Gatineau, QC J8R 4B4 | 2015-05-06 |
| Melanie Cyr Courtier Immobilier Inc. | 32 Du Bosquet, Val Des Monts, QC J8N 6P2 | 2012-05-09 |
| Robert Lalumiere Courtier Immobilier Inc. | 115 SГ©nГ©cal, Repentigny, QC J5Y 1R9 | 2011-05-16 |
| Jonathan Crispino - Courtier Immobilier Inc. | 39 Rue Des PrГЉles, Blainville, QC J7C 0B2 | 2011-06-14 |
| Nader Cheikh Courtier Immobilier Inc. | 179 Des Scouts, Gatineau, QC J9J 0L1 | 2012-05-05 |
| Roch St-jacques Courtier Immobilier Inc. | 44 Du Sucrier, Gatineau, QC J8V 4E1 | 2015-10-22 |
| Paul Taillefer Courtier Immobilier Inc. | 52, Rue Lachapelle, Gatineau, QC J8T 5G7 | 2017-03-17 |
| Marty Waite Courtier Immobilier Inc. | 181, Rue Principale, Gatineau, QC J9H 6A6 | 2012-10-12 |
| Kristian Poirier Courtier Immobilier Inc. | 537, Rue Foran, Gatineau, QC J9H 6A3 | 2015-06-03 |
| Merouane Benlafkih Courtier Immobilier Inc. | 49 Rue De L'arc-en-ciel, Gatineau, QC J9A 3K3 | 2019-12-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on Caroline Salette Courtier Immobilier inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.